Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel v roku 2018

Máme posledné dni na podanie priznania za motorové vozidlá, teda daňové priznanie k dani z motorových vozidiel alebo tzv. “cestná daň” sa bude tento rok podávať, tak ako to bolo aj v minulom roku.

Od roku 2015 máme jednotný systém zdaňovanie motorových vozidiel, ktorý je transparentnejší a v časti spravodlivý prevzatý zo západných krajín. Podnikateľov motivuje aby si kupovali novšie autá, ktoré menej zaťažujú životné prostredie.

Za aké vozidlá sa podáva daňové priznanie v roku 2018?

Daň z motorových vozidiel sa týka podnikateľov, ktorí vozidlo kategórie L, M, N a O využívali na svoje podnikanie v roku 2017. Okrem podnikateľov daň z motorových vozidiel by mali platiť aj tí, ktorí si uplatňujú náhradu za súkromné motorové vozidlá. Patria sem motocykle, trojkolky, štvorkolky, osobné autá, autobusy, nákladné autá a prípojné vozidlá.

Kto podáva daňové priznanie v roku 2018?

Podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel v roku 2018 musí ten, kto je držiteľom vozidla. Vzniknúť môžu však viacero varianty pri používaní kedy nie je také jednoznačné kto má podať priznanie. Navrhujeme preto najprv správne určiť kto toto vozidlo zdaňuje. Za jedno vozidlo môže byť podané len jedno daňové priznanie.

Ak máte auto na lízing alebo úver, držiteľom vozidla ste vy a využívate ho na podnikanie tak vašou povinnosťou je podať priznanie do konca januára 2018. Ak dcéra využíva vozidlo v podnikaní, ktoré je matkine, ale tá nie je podnikateľ, tak povinnosť podať priznanie má dcéra. V prípade nájomných vzťahov ak prenajímateľ využíva auto na podnikanie a prenajíma ho inému podnikateľovi, tak daňové priznanie podáva prenajímateľ.

Rada: Ak máte motorové vozidlo zo zahraničnou značkou tak nepodávate priznanie na území Slovenska.

Lehota na podanie daňového priznania v roku 2018?

Obdobím na podávanie daňových priznaní k dani z motorových vozidiel je január 2018 a do konca januára je potrebné daň aj zaplatiť.

Číslo účtu na platbu daňe

Číslo sa skladá z predčíslie (501163), zo základného čísla označujúceho daňový subjekt (OÚD) a z identifikačného kódu Štátnej pokladnice (8180). Ku každej platbe dane je potrebné uviesť správny variabilný symbol, pre daň z motorových vozidiel za rok 2017 je 1700992017.

Aká je sadzba dane z motorových vozidiel v roku 2018?

Sadzby dane sú určené jednotne pre všetkých a rozdelené sú na sadzby pre osobné vozidlá a úžitkové vozidlá vrátane autobusov. Sadzbu dane osobných vozidiel vyberáme podľa zdvihového objemu valcov motora a pre úžitkové vozidlá podľa počtu náprav a celkovej hmotnosti alebo najvyššej prípustnej celkovej hmotnosti. Tieto údaje čerpáme z technického preukazu vozidla.

Ročná sadzba dane pre motocykel, trojkolku, štvorkolku a osobné autá je nasledovná:

Zdvihový objem valcov motora v cm3

Ročná sadzba dane v eurách

nad

do (vrátane)

150 50 eur

150

900

62 eur

900

1200

80 eur

1 200

1 500

115 eur

1 500 2 000

148 eur

2 000

3 000

180 eur

3 000

218 eur

Chceme však upozorniť na výnimky resp. na oslobodenia od platenia dane za motorové vozidlá.

Výnimky majú nasledovné motorové vozidlá pri využívaní na konkrétne podnikateľské účely, pričom stále majú podať daňové priznanie.

Od dane je oslobodené:

 1. Vozidlo diplomatických misií a konzulárnych úradov, ak je zaručená vzájomnosť. Pre uplatnenie oslobodenia od dane musia byť splnené súčasne dve podmienky, musí ísť o vozidlo diplomatických misií a konzulárnych úradov a musí byť zaručená vzájomnosť. Daňové priznanie pri vozidlách diplomatických misií a konzulárnych úradov sa nepodáva.
 2. Vozidlo záchrannej zdravotnej služby, vozidlo banskej záchrannej služby, vozidlo horskej záchrannej služby, vozidlo leteckej záchrannej služby a vozidlo požiarnej ochrany; oslobodenie od dane uplatňuje daňovník v daňovom priznaní.
 3. Vozidlo osobnej pravidelnej dopravy vykonávajúce prepravu na základe zmluvy o službách vo verejnom záujme; oslobodenie od dane uplatňuje daňovník v daňovom priznaní.
 4. Vozidlo používané výhradne v poľnohospodárskej výrobe a v lesnej výrobe; oslobodenie od dane uplatňuje daňovník v daňovom priznaní. Napr. ak nákladné vozidlo (kamión) sa využíva na prepravu dreva vrámci vlastných priestorov tak za také motorové vozidlo sa neplatia dane z motorových vozidiel.

Následne sa daňová povinnosť upravuje podľa mesiaca prvej evidencie vozidla, čo znamená, že sadzba sa navyšuje alebo znižuje podľa veku vozidla. Z toho vyplýva, že čím staršie vozidlo, tým vyššia daň. Dokonca ak máte nové vozidlo sadzba dane bude znížená o 25%. Tento fakt motivuje podnikateľov používať na podnikanie novšie vozidlá.

Oznamovacia povinnosť v roku 2018.

Od roku 2015 zariadenie motorového vozidla sa neoznamuje len prostredníctvom podaného daňového priznania. Jedine zánik sa oznamuje ak za celé predchádzajúce obdobie vozidlo nevyužíval v podnikaní, a to v lehote na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel.

Ak ste zabudli podať daňové priznanie za motorové vozidlá neváhajte nás kontaktovať a my vám poradíme ako na to ?!

Mgr. Gábor Hulitka
Viac o mne
Konateľ a spolumajiteľ spoločnosti Ekonoom.sk s.r.o., ktorý pravidelne publikuje odborné články. Je držiteľom významných účtovných a ekonomických certifikátov. Odborne sa venuje problematike účtovníctva, daní a odvodov.

8 odpovedí na “Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel v roku 2018

 1. Ako je to s platením dane z mot. vozidiel za rok 2018, ak nákladné vozidlo nie je používané posledný štvrťrok roka 2018 a nebude používané ani nasledujúci štvrťrok, z dôvodu nedostatku zákazky. Neskôr možno bude využívané na podnikanie v roku 2019.
  Ďakujem

  • Dobrý deň,

   ak nebol uplatnení žiadny výdavok na vozidlo v uvedenom čase môžete v daňovom priznaní uviesť dátum ukončenia používania vozidla na podnikanie. Následne v ďalšom roku jeho začiatok používania.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 2. Pekny podvecer,
  poprosi o radu. Mame na operativny leasing nakladne motorove vozidlo,ktore pouzivame na podnikanie/preprava tovaru/. Kto podava danove priznanie k dani z motorovych vozidiel Prenajimatel,alebo my? Vopred velmi pekne dakujem za radu.

  Zdravi
  Jana Zubacova

  • Dobrý deň,

   pri operatívnom lízingu by mal platiť daň z motorových vozidiel prenajímateľ a mali by ste to mať započítané v cene. Odporúčam si to ale odkomunikovať s prenajímateľom.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 3. Dobrý deň

  sme firma, ktorá vypláca cestovné náhrady za použitie súkromného vozidla na služobné cesty zamestnancovi (§3 pís.e). Súkromné vozidlo zamestnanca sa nepoužíva na podnikanie, teda je predmetom dane zamestnávateľa.Ako vyplniť daňové priznanie, keď sa vozidlo používa iba niekoľko mesiacov ( nie v kuse ). Pri kontrole totiž keď nezadáme 12 mesiacov, hlási logickú chybu ?

  • Dobrý deň,

   aj my poznáme tento problém. Podľa poučenia postupuje nasledovne:

   Riadok č. 02 – dátum vzniku daňovej povinnosti a dátum zániku daňovej povinnosti. Daňovník vyplňuje vznik a zánik daňovej povinnosti iba vtedy, ak pri vozidle vznikla a zanikla daňová povinnosť v zdaňovacom období iba raz. Ak pri vozidle v priebehu zdaňovacieho obdobia opakovane vznikla a zanikla daňová povinnosť tieto riadky daňovník nevypĺňa, opakované dátumy vzniku a zániku daňovej povinnosti daňovník uvádza v oddieli VII. -Poznámky.

   S pozdravom

   Mgr. Hulitka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *