Ekonoom.sk

Hľadám účtovníka
Budem zamestnávať
Chcem sa poradiť

Ekonoom.sk

  • Daň z príjmov
  • Daň z pridanej hodnoty
  • Začínajúci podnikatelia
  • Daňové výdavky
  • Živnostníci
  • Mzdy a odvody
  • Legislatívne novinky
  • Podvojné účtovníctvo
  • Obchodné spoločnosti
  • Zo života Ekonoom.sk
Menu
  • Daň z príjmov
  • Daň z pridanej hodnoty
  • Začínajúci podnikatelia
  • Daňové výdavky
  • Živnostníci
  • Mzdy a odvody
  • Legislatívne novinky
  • Podvojné účtovníctvo
  • Obchodné spoločnosti
  • Zo života Ekonoom.sk
28.08.2015
/
Mgr. Gábor Hulitka
/
Viac komentárov

Ukončiť živnosť (SZČO) v roku 2015

Ukončiť alebo pozastaviť svoju živnosť môže podnikateľ kedykoľvek. Najčastejším dôvodom ukončenia živnosti je založenie spoločnosti s.r.o. Mnohí podnikatelia to robia s cieľom ušetriť na odvodoch. V tomto článku sa budeme venovať postupu ukončenia živnosti (SZČO) a povinnostiam podnikateľa pri ukončení živnosti (SZČO).

Pri oznamovaní ukončenia živnosti použijeme formulár pre oznámenie o ukončení podnikania. Takéto oznámenie je potrebné vyplniť pred ukončením podnikania, kde uvedieme svoje údaje zo živnostenského oprávnenia.

V Oznámení o ukončení podnikania je tiež veľmi dôležitou informáciou deň, ku ktorému sa má živnosť zrušiť (ukončiť). Aby ste predošli zbytočnému plateniu odvodov v ďalšom mesiaci, odporúčame si nastaviť posledný deň v danom mesiaci.

Zrušenie (ukončenie) živnosti v roku 2015 musí podnikateľ oznámiť na:

  1. daňový úrad,
  2. zdravotná poisťovňa,
  3. sociálna poisťovňa.
Žiadosť na daňovom úrade

Do 30 dní odo dňa zrušenia živnosti treba požiadať daňový úrad o zrušenie registrácie.  Návšteve daňového úradu sa však podnikateľ aj tak nevyhne pretože do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia o zrušení registrácie bude musieť vrátiť daňovému úradu osvedčenie.

Oznámenie v  zdravotnej poisťovni (Dôvera, VŠZP, Union)

Do 8. dní odo dňa zrušenia živnosti treba nahlásiť v poisťovni ukončenie živnosti, prípadne sa prihlásiť ako samoplatiteľ.

Zrušenie živnosti v roku 2015 v sociálnej poisťovni

Od roku 2015 nastala zmena, keď fyzická osoba po ukončení podnikania (zániku sociálneho poistenia) nie je povinná podávať odhlášku z tohto poistenia. Fyzickej osobe zánik poistenia oznámi samotná pobočka Sociálnej poisťovne.

 Zrušenie živnosti v roku 2015 a účtovné povinnosti

Fyzická osoba po zrušení živnosti musí uzatvoriť účtovné knihy a zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku. O týchto účtovných a daňových povinnostiach sa viac dočítate v nasledujúcom článku.

Mgr. Gábor Hulitka

Konateľ a spolumajiteľ účtovnej spoločnosti Ekonoom.sk s.r.o., v doterajšej práci  sa venoval prevažne účtovníctvu malých firiem fyzických  a právnických osôb. Aktívne sa pripravuje na znaleckú činnosť v odbore Účtovníctvo, daňovníctvo a personalistika. Je asistentom audítora a autor knihy Chyby účtovníctva.

 

 

20 komentárov k “Ukončiť živnosť (SZČO) v roku 2015”

  1. Ivona Abrahámová píše:
    7. marca 2016 o 9:15

    Dobrý deň, chcela by som sa informovať, čo v prípade, ak po ukončení živnosti príde faktúra za účtovné služby?
    V 11/2015 bola ukončená živnosť a 02/2016 prišla faktúra za účtovné služby. Ako to vysporiadať v daňovom priznaní?
    Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedať
    1. Imrich Trubíni píše:
      29. novembra 2016 o 18:39

      Dobrý deň
      ja by som sa chcel spytať ako je to pri ukončení živnosti s osobným autom ktoré mám vo firme a už je dávno odpísané, ako je to s pohľadávkou ktorú som vymáhal prostredníctvom advokátskej kancelárie a výsledok bol ten že kancelária skonštatovala že nevie doručiť výzvu na zaplatenie.
      S pozdravom
      Trubíni

      Odpovedať
      1. Ing. Matej Sedliak píše:
        30. novembra 2016 o 7:26

        Dobrý deň p. Trubíni,
        pri ukončení živnosti treba najlepšie postupovať tak, aby ste všetky záväzky a pohľadávky mali vyriešené. Ak sa stane príklad, že Vám pohľadávku neuhradili a pravdepodobne ani neuhradia, tak s tým neurobíte asi nič a jednoducho z toho ani neodvediete daň, keďže nedošlo k úhrade. Čo sa týka odpísaného auta je viacero možností. Napríklad predaj, preradenie do osobného užívania (teda zo živnosti na Vašu osobu) alebo darovanie.
        Ing. Matej Sedliak

        Odpovedať
  2. Bc. Gábor Hulitka píše:
    7. marca 2016 o 12:49

    Dobrý deň,
    Ak ste klientom, tak len uhradiť účtovné služby do splatnosti faktúru, keďže účtovníčka má o tom účtovať.
    Ak ste účtovníčka, tak postupujete podľa zákona č. 595/2003 Z. z.O DANI Z PRÍJMOV § 32 odsek(12):
    Ak daňovník po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu (§ 17 ods. 9) dodatočne príjme zdaniteľné príjmy súvisiace s týmito činnosťami alebo v súvislosti s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto prijaté alebo zaplatené sumy, zvýši príjmy alebo daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom (§ 17 ods. 9). Ak daňovník podá daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom, len z tohto dôvodu, neuplatní sa postup podľa osobitného predpisu.132a)
    Ak je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto prijaté alebo zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy prijal alebo zaplatil, uplatní tento výhodnejší postup. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý vráti príjmy, ktoré zahrnul do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 až 8 v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach alebo dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené v súvislosti s príjmami podľa § 6 až 8..
    Ľudskou rečou povedané, výdavky si pripočítavate do zdaňovacieho obdobia kedy ste ešte podnikali.
    S pozdravom
    Hulitka

    Odpovedať
  3. ivan píše:
    3. novembra 2016 o 21:42

    Dobrý deň , chcem sa opýtať ak ukoncim živnosť a po pol roku si zalozim novú som povinný platiť odvody do sociálnej poisťovne? Ďakujem

    Odpovedať
    1. Bc. Gábor Hulitka píše:
      6. novembra 2016 o 19:48

      Dobrý deň,
      áno budete povinný platiť odvody aj do ZP aj do SP.
      S pozdravom
      Hulitka

      Odpovedať
  4. Monika píše:
    23. novembra 2016 o 9:21

    Dobrý deň,
    živnosť zrušená v máji 2015. Ak si teraz v novembri 2016 otvorím novú živnosť, ako je to s platením odvodov do SP a ZP? Som čiastočný invalidný dôchodca.

    Odpovedať
    1. Bc. Gábor Hulitka píše:
      24. novembra 2016 o 10:01

      Dobrý deň,
      ak ste platili odvody do SP v roku 2015, tak Vám vznikne povinnosť platiť odvody, ale potrebovali by sme viac informácií na presnejšiu odpoveď.
      S pozdravom
      Hulitka

      Odpovedať
  5. Hana E. píše:
    31. januára 2017 o 9:52

    Dobry den,
    manzel ukoncil zivnost 30.06.2015, od .1.7.2015 mal prijem zo zavislej cinnosti. Za rok 2015 podla danove priznanie. V roku 2016 zaplatil nedoplatok zo zdravotného poistenia za rok 2015. Moja otazka je, ci moze za rok 2016 podat danove priznanie, v ktorom sa zohladni tento nedoplatok, spolu s prijmom zo zavislej cinnosti? dakujem

    Odpovedať
    1. Ing. Matej Sedliak píše:
      31. januára 2017 o 18:55

      Dobrý deň,
      keďže sa jedná o doplatenie odvodov za rok 2015 lebo platené mesačné preddavky boli nižšie ako mali byť, tak podané daňové priznanie za rok 2016 by podľa môjho názoru nemalo žiadny význam. Keďže zo závislej činnosti odvádza zamestnávateľ výšku odvodov na základe mesačnej mzdy (nie na základe príjmov za celý predchádzajúci rok ako pri živnosti).
      Ďakujeme
      Ing. Matej Sedliak

      Odpovedať
  6. Marcela V. píše:
    9. februára 2017 o 13:38

    Dobrý deň,
    v roku 2015 som mala príjmy podľa §5 aj §6 zákona o dani z príjmov. K 31.07.2015 som ukončila živnosť a podala v roku 2016 daňové priznanie. Zároveň mi došiel zo zdravotne poisťovne nedoplatok, ktorý som v októbri 2016 uhradila. Okrem toho som mala tri mesiace príjem od zamestnávateľa a ostatné mesiace som bola vedená na úrade práce. V tomto roku si podávam daňové priznanie typ A. Môžem si uplatniť nedoplatok na zdravotnom poistení za rok 2015 uhradený v roku 2016 vzniknutý zo živnosti, keď som v roku 2016 už živnosť nemala?
    ďakujem za odpoveď.

    Odpovedať
    1. Bc. Gábor Hulitka píše:
      15. februára 2017 o 9:23

      Dobrý deň,
      ide o situáciu kedy neuhradené odvody nevstupujú do výdavkov t.j. zvyšuje sa výsledok hospodárenia.
      Mali ste možnosť:
      – podať dodatočné daňové priznanie
      – uplatniť si nedoplatok ako výdavok ovplyvňujúci základ dane ale len v prípade, že ste mali zdaniteľný príjem.
      Zaplatený nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia predstavuje aj daňový výdavok ovplyvňujúci základ dane, ale iba v prípade, že vznikol z takého príjmu, ktorý podlieha dani z príjmov (teda z príjmu, ktorý je predmetom dane z príjmov a nie je od dane z príjmov oslobodený).
      S pozdravom
      Hulitka

      Odpovedať
  7. Alena K. píše:
    2. marca 2017 o 22:38

    Dobrý deň.
    Ukončila som živnosť k 31.12.2016, posledné faktúry mi boli uhradené v januári 2017
    Uvádzam tieto príjmy do DP za rok 2016 napriek tomu,že úhrada bola v tomto roku?
    Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedať
    1. Ing. Matej Sedliak píše:
      3. marca 2017 o 7:38

      Dobrý deň,
      môžete tento príjem priznať do roku 2016 a vysporiadať si tak svoju daňovú povinnosť.
      Ďakujeme
      Ing. Matej Sedliak

      Odpovedať
  8. Lubica Valná píše:
    6. júna 2017 o 15:09

    Dobrý deň
    V júli 2017 idem do dôchodku, preto živnosť ukončujem. Zostane mi veľa tovaru, ktorý chcem predať synovi, nakoľko bude v tejto činnosti pokračovať on. Som platca DPH. Za akú cenu mám tovar predať a odviesť DPH?. Je tam tovar, ktorý nemôžem predať za tú cenu, za ktorú som kúpila ja, lebo cena tohto tovaru klesá veľmi rýchlo dolu.. Je to najmä elektronika. Ako je to s tovarom, ktorý si chcem nechať, napríklad nejaké oblečenie, ktoré predávam. Všetky zásoby predám, len za akú cenu?
    Ďakujem za odpoveď

    Odpovedať
    1. Ing. Matej Sedliak píše:
      7. júna 2017 o 12:23

      Dobrý deň p. Valná,
      potrebné je postupovať podľa Zákona o DPH §81 odsek 6, ktorý hovorí, že pred ukončením živnosti je potrebné z tovaru na ktorom bolo uplatnené odpočítanie DPH vykonať zdanenie ako pri predaji a DPH odviesť štátu. Pri vysporiadaní tovaru sa vychádza zo sumy aká bola uplatnená na odpočet DPH. Ak by ste ale tovar predali synovi vychádzal by som zo sumy, ktorá je aktuálna na trhu. Ak si chcete tovar nechať postupovať musíte obdobne a DPH odviesť štátu.
      Ďakujeme
      Ing. Matej Sedliak

      Odpovedať
  9. Jozefina Dancikova píše:
    12. septembra 2017 o 10:25

    Dobry den,
    prosim zodpovedat otazku: ku koncu juna 2017 som ukoncila SZCO a odisla do starob.dochodku. Mam robit danove priznanie do konca marca 2018 a dan.priznanie k cestnej dani do konca jan.2018 – otazka. Dakujem Dancikova

    Odpovedať
    1. Bc. Gábor Hulitka píše:
      12. septembra 2017 o 19:55

      Dobrý deň,
      vzniká Vám podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2017 ak Váš celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2017 presiahnu sumu 1 901,67 eur (s výnimkou uvedenou v § 32 ods. 4 zákona o dani z príjmov), alebo ak vykazuje daňovú stratu. Do Vašich celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje aj príjem dosiahnutý zo zdrojov v zahraničí, ak sa jedná o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (t.j. rezidenta SR).
      Tu chcem upozorniť na prechod na starobný dôchodok v roku 2017, v daňovom priznaní budete môcť si uplatniť celú sumu NČ.
      S pozdravom
      Hulitka

      Odpovedať
  10. Katarína píše:
    22. mája 2018 o 9:00

    Dobrý deň,
    s ukončením živnosti potrebujem vysporiadať neuhradené záväzky (konkretne dodavateľske faktury za tovar) v danovom priznaní podľa §17 ods. 8 zákona o dani z príjmov. Aj tieto neuhradené záväzky za tovar, aj ked viem, že pravdepodobne nikdy nebudu uhradené, mi znižuju základ dane? Ďakujem.
    Katarína Kimáková

    Odpovedať
    1. Bc. Gábor Hulitka píše:
      25. mája 2018 o 17:50

      Dobrý deň,
      ak ste SZČO, neuhradené výdavky Vám neznižujú základ dane. Ako neuhradené vystavené FA nevstupujú do príjmov, tak ani neuhradené prijaté FA alebo odvody nevstupujú do výdavkov.
      S pozdravom
      Hulitka

      Odpovedať

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Cleantalk Pixel
Ekonoom.sk rešpektuje vaše súkromie. Získané informácie nepredávame tretím stranám. Ďalším prezeraním našich stránok akceptujete používanie cookies.SúhlasímOdmietnuť
Ochrana súkromia

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy zapnuté
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
ULOŽIŤ A PRIJAŤ