Materská a rodičovský príspevok v roku 2018

Pojem materská dovolenka je medzi ľuďmi všeobecne zaužívaný. Ak v budúcnosti plánujete dieťa tak je určite vhodné poznať na čo má matka alebo otec nárok. Aký je rozdiel medzi materskou a rodičovskou dovolenkou? Kto má nárok na tieto dávky?

 

„Poznať systém sociálnych dávok a vedieť na čo má človek v rôznych situáciách nárok by mal poznať každý z nás. Bohužiaľ v mnohých prípadoch to tak nie je a často prichádzame o financie.“

 

Materská dávka predstavuje finančnú podporu vyplácanú zo systému nemocenského poistenia, ktorú vypláca Sociálna poisťovňa. Materská nie je vyplácaná automaticky. Rodičovský príspevok vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Rodičovský príspevok je vyplácaný automaticky. Mnoho ľudí si tieto dva pojmy mýli a zamieňa.

 

Kto má nárok na materskú v roku 2018?

 

Na materskej dovolenke môže byť matka alebo otec, pričom pre splnenie nároku na materskú dávku je potrebné splniť viacero podmienok. Materská dávka nie je vyplácaná v rovnakej výške, a preto každá osoba je posudzovaná individuálne. Výška materskej dávky sa vypočíta z predchádzajúceho príjmu. Čiže čím vyšší príjem matka alebo otec mala, tým vyššia materská môže byť. Materská dávka tvorí 75 % z hrubého príjmu. Výhodou je, že z vyplatenej materskej dávky sa neplatia zdravotné ani sociálne odvody a navyše tento príjem sa nezdaňuje. Matka môže poberať materskú od 34 až 43 týždňov. Pričom otec môže poberať materskú 28 týždňov až 37 týždňov.

 

Po materskej dovolenke matky môže nastúpiť na materskú otec. Súčasne to nie je možné. Výška materskej dávky v roku 2018 môže byť maximálne 1394,30 €, čo je pre mnohých budúcich rodičov finančne zaujímavé. Minimálna materská dávka nie je stanovená, ale platí ak rodičovi vypočítajú materskú dávku nižšiu ako rodičovský príspevok, tak úrad práce, sociálnych vecí a rodiny doplatí sumu do aktuálnej výšky rodičovského príspevku. Pre splnenie nároku na materské je potrebné splnenie presne definovaných podmienok. V mnohých prípadoch sa v praxi môže stať, že nárok na materskú dávku matke alebo otcovi nevznikne. Preto je vhodné sa dopredu informovať a poradiť, na čo si dať pozor a čo vedieť už počas plánovania rodičovstva.

 

Kto má nárok na rodičovský príspevok v roku 2018?

 

Nárok na rodičovský príspevok vzniká automaticky bez splnenia špecifických podmienok. Výška rodičovského príspevku pre rok 2018 je jednotná, a to v sume 214,70 €. Rodičovský príspevok sa žiada na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny a poberať ho môže len jeden z rodičov. Pri dvojičkách alebo trojičkách je príspevok vyšší. Rodičovský príspevok rodič môže poberať do troch alebo šiestich rokov dieťaťa.

 

Pri materskej alebo otcovskej dovolenke môže vzniknúť viacero špecifických situácií, ktoré môžu ovplyvniť priebeh materskej a rodičovskej. Výsledkom čoho môže byť nižšia výška vyplácanej dávky akú rodič očakával. Záleží aj od postavenia osoby, ktorá žiada o materskú dávku. Či sa jedná o podnikateľa SZČO alebo zamestnanca. Ideálne je preto už dopredu poznať všetky podmienky, ktoré musí rodič splniť, aby získal očakávané financie. Neváhajte sa preto poradiť a nájsť vhodné riešenie pre vás.

Viac o mne
Konateľ a spolumajiteľ účtovnej spoločnosti Ekonoom.sk s.r.o. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu Mateja Bela so špecializáciou na malé a stredné podniky. Odborne sa venuje problematike účtovníctva. Je autorom mnohých článkov o daňovej problematike. Vo voľnom čase sa rád venuje športu.

110 odpovedí na “Materská a rodičovský príspevok v roku 2018

 1. Dobrý deň prajem. Mám otázku ohľadom materskej. Odvodová povinnosť do SP mi vznikla od 1.7.2017.v minimálnej výške. Avšak očakávaný termin pôrodu mám začiatkom Aprila no nastup na MD začiatkom Marca. Vzniká mi teda nárok na materskú ak áno tak v akej výške?

  Ďakujem za odpoveď

   • Dobrý deň chcela som poprosit o radu. Som na rd a pocas toho pracujem na polovičný úväzok. Z čoho sa mi vypočíta podpora. Z primu pred materskou alebo z toho polovičneho úväzku. Ďakujem za odpoveď

    • Dobrý deň,

     podľa § 108 zákona č. 461/2003 Z. z.Zákon o sociálnom poistení:

     Rozhodujúcom období je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. To platí aj pri opakovanom čerpaní rodičovskej dovolenky, ktorá bezprostredne nadväzuje na obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca počas poskytovania materského. Takto určený denný vymeriavací základ nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ určený z minimálneho vymeriavacieho základu.

     Na vymeriavací základ zamestnanca, ktorý dosiahol v období rodičovskej dovolenky alebo materskej dovolenky pri opakovanom čerpaní rodičovskej dovolenky, sa pri určení denného vymeriavacieho základu na určenie sumy dávky v nezamestnanosti neprihliada, ak na základe neho určený denný vymeriavací základ je nižší ako denný vymeriavací základ určený podľa predošlého odseku (denný vymeriavací základ zistený z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky).

     Ak v rozhodujúcom období je len obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemá vymeriavací základ, a obdobie poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z vymeriavacieho základu dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti. Podmienkou je, že získala najmenej 26 týždňov poistenia v nezamestnanosti ako osoba dobrovoľne poistená v nezamestnanosti. Ak toto poistenie v nezamestnanosti trvalo menej ako 26 týždňov, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z minimálneho vymeriavacieho základu.

     S pozdravom

     Mgr. Gábor Hulitka

 2. Dobry den,
  manzel poziadal UPSVaR o rodicovsky prispevok,ktory bol zamietnuty z dovodu ze ma narok na materske avsak materske poberat nechce pretoze je v novej praci a zmluvu ma na dobu urcitu. Ja poberam podporu v nezamestnansti. Znamena to ze v tomto pripade nemoze ani jeden z nas poberat rodicovsky prispevok?

  Dakujem za odpoved

  • Dobrý deň,

   vo Vašom prípade nárok na rodičovský príspevok nevzniká, ak:aspoň jedna z oprávnených osôb má nárok na materské alebo na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte a suma materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte za celý kalendárny mesiac je vyššia ako suma rodičovského príspevku

   S pozdravom

   Hulitka

 3. Dobry den,
  Momentalne mi konci materska dovolenka. Zamestnavatel mi ponukol moznost vybrat si dovolenku po ukonceni materskej. Materska konci 1.3.2018. V pripade ze si po tomto datume zoberem 20 dni dovolenky a nasledne nastupim na rodicovsku dovolenku a v buducom roku 2019 by som nastupila na druhu matersku. Z akeho obdobia mi bude ratana druha materska? Ako sa rata v tomto pripade vyska materskej? Dakujem za odpoved.

  • Dobrý deň,

   vo Vašom prípade ide o reťazový pôrod a môžu nastať 2 situácie:

   1. Predchádzajúci rok nástupu na materskú ste poberala príjem,
   2. Predchádzajúci rok nástupu na materskú ste nepoberala príjem,

   Ak by ste nastúpili na spomenutú dovolenku od 02.03.2018 by ste poberala príjem, ktorý bude rozhodujúci vo výmere materskej v roku 2019.

   Uvediem príklad:

   Ak by ste čerpali dovolenku od 02.03.2018 do 24.03.2018 s náhradou mzdy za dovolenky 700€ a nastupovala by ste v roku 2019 na materskú tak výsku budú rátať nasledovne.

   700€/20 = 35€

   Denný vymeriavací základ 35€.

   Výška materskej bude okolo 800€.

   Pričom neodpustím si nespomenúť aj to, že ak by ste chceli mať maximálnu výšku materskej(1.394€) tak existujú aj iné možnosti.

   S pozdravom

   Hulitka

 4. Dobry den,
  aktualne som na rodicovskej dovolenke. Planujem poberanie rodicovskeho prispevku prerusit, aby mohol manzel zacat poberat matersku davku.
  V par. 166 ods. 3 ZP sa uvadza, ze: Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku.
  Moze manzelov zamestnavatel nastup na matersku dovolenku neakceptovat, ak mu to neoznami mesiac vopred, ale prinesie rovno tlacivo zo socialnej poistovne?

  Dakujem za odpoved.

  • Dobrý deň,

   podľa Zákonníku práce § 166 ods 3 o tom jasne hovorí:

   Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.

   Áno, podľa môjho názoru môže zamestnávateľ neakceptovať neskoré oznámenie.

   S pozdravom

   Hulitka

 5. Dobrý deň, mám nárok na PN po skončeni materskej dovolenky? ak mi pracovna zmluva skoncila pocas materskej? zamestnana som bola od 1.4. – 31.12.17. Nastup na matersku 30.8.17 Teraz by som hned po skonceni materskej potrebovala ist na PN nakolko budem po operacii, neviem ale ci mam na nu narok ked som v sucasnosti nezamestnana.

  • Dobrý deň,

   podľa podmienok Sociálnej poistovne má nárok na PN osoba:

   – zamestnanec,

   – povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba,

   – dobrovoľne nemocensky poistená osoba,

   – fyzická osoba, ktorej vznikla dočasná pracovná neschopnosť po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote,

   Ak by ste spĺňali podmienky máte nárok, opačnom prípade nie.

   S pozdravom

   Hulitka

 6. Dobrý deň.
  Som konateľom s.r.o. a som zamestnaný vo vlastnej firme na min. mzdu. Nemocensky poistený som viac ako 270 dni. Teda spĺňam podmienky na minimálnu materskú. Máme 1,5 ročného syna a manželke sa naskytla možnosť vrátiť sa do zamestnania o ca. 6 mesiacov. Uvažujem , že by som išiel ja ako otec na materskú. Je nejaká možnosť aby som si materskú navýšil? Vopred ďakujem za odpoveď

 7. Dobrý deň, poprosila by som o radu.
  Manžel by chcel nastúpiť na materskú, ale zároveň pracovat. Podľa zákona to je možne.
  Citujem “ § 50
  Zamestnávateľ môže dohodnúť niekoľko pracovných pomerov s tým istým zamestnancom len na činnosti spočívajúce v prácach iného druhu; práva a povinnosti z týchto pracovných pomerov sa posudzujú samostatne.“
  Ale problém je v tom, že nevieme ako sa berie Dohoda o zmene pracovnej zmluvy. Či sa to ráta ako nová pracovná zmluva a všetko je v poriadku, alebo nie. Lebo v jeho práci doteraz keď menil druh práce tak mu robili len dohodu o zmene pracovnej zmluvy. Ale v zakone je uvedené že musí isť o iný druh práce, čo vlastne on vykonáva, keď mu to zmenia. Tak neviem vlastne aký je zaver.
  Priklad v inom blogu na internete som našla toto:
  Otec však môže mať príjem z iného zamestnania, z ktorého materské nepoberá. Napríklad z novo uzatvoreného pracovného pomeru (aj u toho istého zamestnávateľa – pozor, podľa § 50 Zákonníka práce musí ísť o iný druh práce) alebo z dohody, môže si založiť živnosť a pod. V čase, kedy bude poberať materské a bude mať príjem z iného zamestnania, resp. iného pracovnoprávneho vzťahu, sa podľa § 140 ZSP platí do Sociálnej poisťovne len poistné na úrazové poistenie (ktoré platí zamestnávateľ).
  A aj toto som nasla na nete:
  – ak je otec zamestnanec, môže si z existujúceho pracovného pomeru požiadať o materské a so zamestnávateľom uzatvoriť ďalší (na dobu určitú, alebo dohodu) a naďalej pracovať. Zamestnávateľ z nového pracovného pomeru alebo dohody odvádza iba poistné na úrazové poistenie.
  Takže otázka je: Či manžel môže poberať materské na svoju pracovnú zmluvu, a zároveň pracovať keď mu zmenia Dohodu o zmene pracovnej zmluvy, kde mu vlastne zmenia druh práce…
  Ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   pozor si treba dať či sa jedná len o dodatok (dohoda) k pracovnej zmluve alebo o novú pracovnú zmluvu. V prvom prípade nedochádza k odhlásenia a prihláseniu do SP. Ak nastúpi na materskú môže uzavrieť nový pracovný pomer a byť na materskej aj pracovať. Presne vieme poradiť v rámci poradenstva.

   Ďakujeme

   Hulitka

 8. Chcem sa opýtať ak pracujem len 10hod.týždenne a dátum pôrodu mám 15.11.2018 či mám nárok na materskú alebo rodičovský príspevok a v akej sume

 9. Dobry deň. Som zamestnaná a toho času som na MD. Chcela by som v sa opýtať, ako je to s prácou popri materskej dovolenke, či mi vzniká nejaká povinnosť, ak pracujem na zmluvu o dielo a či mi vznikne nejaká povinnosť, ak budem pracovať ako SZČO, či už počas materskej alebo rodičovskej. (Odvody, zdravotka, daň, dôchodok…).
  Či mi to ovplyvní dôchodok a ak by som znovu otehotnela, z ktorého príjmu sa mi bude počítať výška materskej.
  Dakujem

 10. Dobrý den,
  manzelka bude v maji koncit poberanie materskej davky..poziadame o rodicovsky prispevok no chcel by som sa neskor vystriedat a poziadat o materske aj ja ako otec. Ak mi teraz zamestnavatel zvysi mzdu (pri tej istej zmluve v tej istej firme) a o materske poziadam o 90 dní po tomto zvýsení, bude to mat vplyv na vysku davky?
  dakujem

 11. Dobrý deň. Chcela by som ostať doma s dieťaťom aj po dovŕšení veku troch rokov. Je možné predĺženie materskej dovolenky, resp. nástup na rodičovskú dovolenku do 6 rokov veku dieťaťa? Ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   spravidla je to možné len v prípade ak je dlhodobý nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť., V takomto prípade je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku” (§ 166 ods. 2 Zákonníka práce).

   S pozdravom

   Hulitka

 12. Dobrý deň
  Manželke sa v máji končí materská dovolenka odišla na ňu zo zamestnania, a nastúpi na rodičovskú dovolenku. Ja som zamestnaný ale k 31.7. zatvárajú fy tak budem bez zamestnania. Chcem nastúpiť od 1.8. na materskú dovolenku ja. Manželka preruší rodičovskú ale do práce sa vrátiť nechce ,aký vzťah môže mať voči zamestnávateľovi kým ja budem na MD, lebo potom sa chce vrátiť na rodičovskú dovolenku? Ja mám požiadať o nástup na MD súčastného zamestnávateľa? alebo koho? Od 1.9. by som sa pravdepodobne zaregistroval na ÚPSVaR

  • Dobrý deň,

   máte viacero možností, pričom je zaujímavé využiť dlhodobé neplatené voľno.

   Podľa § 136 je zamestnávateľ povinný za podmienky, že zamestnanec nemôže činnosť vykonať mimo pracovného času, poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na:

   – výkon verejných funkcií,
   – občianskych povinností a
   – iných úkonov vo všeobecnom záujme.

   Pracovné voľno zamestnávateľ poskytne bez náhrady mzdy, ak ZP, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak.

   S pozdravom

   Hulitka

 13. Dobrý deň, pri povinnostiach pri deťoch som zabudla že mi v marci skončila materská a nepožiadala som ešte o rodičovský príspevok ako mi ho teraz vyplatia za ten apríl? A tento rok mal vyjsť zákon že prechadzanie z materskej na rodičovsky už bude automaticky bez toho aby som musela ísť na úrad.Platí to? Ako ďalej postupovať?

 14. Dobry den,
  Vznika mi narok na rodicovky prispevok (dieta 8mesiacov) ak som nikdy v SR nepracovala?
  Pracovala som v CR,kde som poberala aj materskú.
  Situacia:obaja s manzelom žijeme v CR,o 3mesiace sa planujeme prestahovat na SR.Manzel tu nastupuje do novej prace.V sucasnosti poberam rodičovský v CR ale neviem ci po prestahovani oň nepridem.Trvale bydlisko mame na SR. Aky je postup medzi krajinami? Musim si najprv zariadit zdrav.poistenie?

 15. Dobry den
  Poberam rodocovsky.syncek ma 20mes. Mala by som sa vratit do prace na polovicny uvazok. Planujeme aj druhe dieta v blizkej buducnosti.Moja otazka znie z akeho vymeriavacieho zakladu sa mi bude ratat materske? Bude to z obd. Pred prvym dietatom alebo sa bude ratat z toho polovicnej uvazku?
  Dakujem

  • Dobrý deň,

   ak by ste nastúpili v roku 2018 na polovičný úväzok k pôvodnej pracovnej zmluve a povedzme dieťa sa Vám narodí v roku 2019, tak rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej bude práve v roku 2018 z polovičného úväzku. To by pre Vás nebolo veľmi výhodné. Lepšie riešenie je uzatvoriť nový pracovný pomer.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

   • Dobrý deň,
    Potrebujem ešte poradiť v tejto veci. Od juna teda nastupujem do práce. Mám si vybrať ako chcem byť prijatá čo sa týka zmluvy resp. Dohody. Viete mi poradiť aký typ pracovného pomeru je pre mňa najvýhodnejší? Nová zmluva na čiastočný uväzok/ dodatok k pôvodnej zmluve/ dohoda? Ide o prácu z inej oblasti ako mám pôvodnú zmluvu. Po skončení rodičovskej keď malý nastúpi do škôlky mám nastúpiť na klasickych 8hod už v novej pozícii. Teda moja otázka znie akú zmluvu si mám pýtať?

    • Dobrý deň,

     ak ste len na rodičovskej dovolenke po materskej môžete mať aj dodatok k pôvodnej zmluve. Neviem čo by ste chceli nastaviť alebo dosiahnuť s novou zmluvou alebo dohodou?!

     S pozdravom

     Hulitka

     • Mne ide stale o to, ak by som otehotnela, aby som mala dobru matersku resp. Dobry Vymeriavaci zaklad (zeby aj v pripade neodpracovania tych 270dni) lebo nevylucujem tehotenstvo aj skor ako nastupim na 8 hod.

     • Dobrý deň,

      podmienky nároku sú známe.

      Najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom:

      – započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
      – započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok

      S pozdravom

      Hulitka

 16. Dobrý deň,

  s manželom sme sa dohodli, že by budúci rok od februára šiel na materskú.

  Rada by som sa opýtala, z čoho sa mu bude počítať,
  ak dal výpoveď a od júla bude nezamestnaný,
  ale plánuje si platiť dobrovoľné poistné.

  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   dôležité je aby manžel spĺňal podmienky pre nástup na materskú. Následne ak nebude dobrovoľne nemocensky poistený a bol k 1.1. predchádzajúceho roka nemocensky poistený tak sa mu bude počítať materská z príjmu v roku 2018. Ak by sa prihlásil na dobrovoľné nemocenské poistenie a platil si ho viac ako 26 týždňov pred nástupom na materskú, tak sa vypočíta výška materskej z prvého mesiaca dobrovoľného poistenia.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 17. Dobrý deň,
  máme 2 ročnú dcéru a manželka poberá podporu v nezamestnanosti od 1. februára. Ja som si podal k 1. februáru žiadost o materské, ale keďže môj pracovný pomer v dobe podania žiadosti trval, bola mi zamietnutá. Avšak od 1. apríla už v danej firme nepracujem, chcel som si podať opätovnú žiadosť o materské, avšak bolo mi povedané pracovníčkou Sociálnej poisťovne, že už opätovnú žiadosť o materské podať nemôžem. Ako mám postupovať? Je nejaká šanca, že by mi bola opäť materská schválená v plnom rozsahu? Ďakujem

  • Dobrý deň,

   dôležité je či spĺňate podmienky pre priznanie materského ako byť nemocensky poistený alebo byť v ochrannej lehote ku dňu nástupu na materskú, byť najmenej 270 dní nemocensky poistený v období dvoch rokov dozadu, ani jeden z rodičov nesmie poberať rodičovský príspevok a matka nesmie poberať materské na to isté ani na mladšie dieťa.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 18. Dobrý deň,mám otázku ohľadom materskej. Budem mať nárok na materské, ak počas rodičovskej dovolenky zmením zamestnávateľa?
  Som na rodičovskej dovolenke a znova tehotná. Termín druhého pôrodu mám ešte pred skončením rodičovskej dovolenky, čiže ide o klasický “reťazový” pôrod, nakoľko pracovný pomer stále trvá, mala by som mať nárok na materské (270 dní poistenia získam čerpaním rodičovskej dovolenky). Počas trvania rodičovskej dovolenky mám možnosť zmeniť zamestnávateľa. Ak ukončím pracovný pomer s pôvodným zamestnávateľom k 30. augustu 2018 a od 1. septembra 2018 nastúpim k novému zamestnávateľovi, u ktorého budem pracovať až do nástupu na druhú materskú dovolenku s hrubou mzdou 1500 eur.
  Budem mať nárok na materské – započítajú sa mi k novému poisteniu, ktoré získam u nového zamestnávateľa, aj dni čerpania rodičovskej dovolenky u prvého zamestnávateľa do 270 dní nemocenského poistenia? Ak áno, v akej výške budem mať materské, ak

  a) nezískam u nového zamestnávateľa 90 dní nového nemocenského poistenia? Nárok na materské by vznikol v októbri 2018.

  b) získam u nového zamestnávateľa 90 dní nového nemocenského poistenia? Nárok na materské by vznikol v decembri 2018.
  Ďakujem za odpoveď.

 19. Dobrý den, ak som na polovičný pracovný úväzok zamestnaná v rodinnej firme ( cca. 5 rokov) a 90 dní pred nástupom na materskú dovolenku sa odhlásim z firmy a uzavriem novú pracovnú zmluvu vo svojej firme s maximálnou hrubou mzdou 1850 €, budem dostávať najvyššiu materskú? Neberie to sociálna poisťovňa ako špekuláciu? Dakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   takáto zmena nebude postačujúca. Taký postup neuzná Sociálna poisťovňa a materskú vypočíta z pôvodného vymeriavacieho základu.

   Pod zmenou si treba rozumieť skutočnú zmenu zamestnávateľov.

   S pozdravom

   Hulitka

 20. Dobry den,

  Dostala som informaciu, ze pokial matka pobera rodicovsky prispevok a zaroven pracuje, rodicovsky prispevok by mal byt o nieco vyssi ako tych cca 214 eur. Ale ze si musi o to poziadat. Je to naozaj tak? Dakujem

 21. Dobry den
  Prisla som domov z USA a rodila som v january .manzel je este stale v ISA aj zmluvu ma stade .zatial som ziadny rodicpvsky a ANI kocikovske penoaze nedostala.napisala som cestne prehlasenia a nic.vedeli by ste mi napisat preco je take tazke si vyziadat veci na SR ??co vsetko este mam podpisat aby moje dieta dostalo to na co ma narok ?vsetky doklady som odovzdala este v aprili a stale len cestne prehlasenie potrebuju na USVR.nechapem co ma spolocne ze moj manzel robi v USA a kocikovske peniaze .ani rodicpvske nechapem kedze tu svade pisete ze kazdy obcan SR ma narok tak preco moj syn nedostava ? 🙁 som smutna z tochto statu a bprdelu.hlavna vwc ze nasi spoliluobcania maju vsetko.oni su nasa buducnost ze ?

  • Dobrý deň,

   budem sa snažiť Vám poskytnúť čo najviac informácií na vybavenie rodičovského príspevku.

   Na rodičovský príspevok má nárok oprávnená osoba, ak:

   – zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa (osobne alebo inou plnoletou fyzickou alebo právnickou osobou) a
   – má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky alebo je osobou podľa osobitného predpisu

   Nárok na rodičovský príspevok má len jedna oprávnená osoba určená podľa dohody osôb, ktoré sa o dieťa starajú. To platí aj v prípade, ak súd zverí maloleté dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, alebo súd schváli dohodu rodičov.

   Žiadosť o rodičovský príspevok obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, ak je pridelené, a adresu pobytu oprávnenej osoby dieťaťa, na ktoré sa uplatňuje nárok na rodičovský príspevok. Na výzvu platiteľa oprávnená osoba doplní ďalšie nevyhnutné údaje potrebné na konanie o nároku na rodičovský príspevok.

   Ak sa dieťa narodilo mimo územia Slovenskej republiky a v čase podania žiadosti o rodičovský príspevok dieťa nemá vydaný rodný list podľa osobitného predpisu, oprávnená osoba k písomnej žiadosti o rodičovský príspevok priloží úradný preklad rodného listu dieťaťa alebo iného obdobného dôkazu o narodení dieťaťa vydaného v krajine narodenia dieťaťa.

   Na výzvu platiteľa oprávnená osoba doplní ďalšie nevyhnutné údaje potrebné na konanie o nároku na rodičovský príspevok. Platiteľ osobné údaje môže spracúvať len na účel rodičovského príspevku.

   Tlačivo žiadosti je k dispozícii na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny alebo na internete.

   Rodičovský príspevok priznáva a vypláca oprávnenej osobe príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta jej trvalého alebo prechodného pobytu.

   Pravidlá vyplácania príspevku:

   – vypláca sa za celý kalendárny mesiac, aj keď podmienky nároku na tento príspevok boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca,
   – vypláca sa mesačne pozadu, a to najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom oprávnená osoba splnila podmienky nároku,
   – poukazuje sa oprávnenej osobe na účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike, alebo na žiadosť oprávnenej osoby sa vypláca v hotovosti,
   – ak oprávnená osoba písomne požiada o zmenu spôsobu vyplácania rodičovského príspevku, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny je povinný žiadosti vyhovieť,
   nevypláca sa do štátu, ktorý nie je členským štátom.

   Odporúčame Vašu situáciu riešiť na príslušnom úrade, kde určite Vám ochotne poskytnú informácie.

   S pozdravom

   Hulitka

 22. Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať, z akého obdobia sa mi bude rátať výška materskej. Na materskú odchádzam 9/2018.
  Ďakujem veľmi pekne.

  S pozdravom
  Andrea

 23. Dobrý deň.
  Je možné nastúpiť na materskú aj po termíne pôrodu? Ide mi o to, že termín pôrodu mám vypočítaný na 22. december 2018. Tým pádom, ak sa nemýlim materská mi bude vypočítaná z príjmov za rok 2017. Moja hrubá mzda v roku 2017 bola 650€. Moja hrubá mzda v roku 2018 je 1350€. Logicky by som preto chcela, aby sa mi materská počítala z príjmov v roku 2018. Je možné ovplyvniť to v mojom prípade nástupom na materskú od 1.1.2018? A je vôbec možné v tomto termíne nastúpiť?
  Ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   áno je možné to ovplyvniť, rozhodujúce bude obdobie z ktorého sa Vám bude počítať materská a to na základe predchádzajúcich pracovných pomerov a ich trvaní.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 24. Dobrý deň, chcem Vás pekne poprosiť o informáciu, – manžel ide nastúpiť na materskú od 1.8.2018- má dlhodobý pracovný pomer (5 rokov) na minimálnu mzdu, od 1.5.2018 sa zamestnal na další pracovný pomer (90dní),aby poberal maximálnu materskú- moja otázka znie- výpočet materskej dávky bude z dlhodobého pracovného pomeru z obdobia 2017 + z nového PP obdobie 2018, alebo iba z nového pracovného pomeru? pôvodný pracovný pomer ukončí 31.7.2018.

  dakujem veľmi pekne za odpoved

 25. Dobrý deň prajem.Chcem sa opýtať z čoho mi budú rátať materskú keď minulý rok som zmenila zamestnavatela.Do 30.8.2017 som pracovala pre zamestnavatela presne rok a 27.11.2017 som nastupila do novej prace.Termin pôrodu mam 25.12.2018.
  Pokial vydrzím pracovat pre terajsieho zamestnavatela aby som splnila tych 270 dni vyrataju mi matersku z terajsieho zamestnania? a co ak by som isla na PN uz teraz ked nemam splnenych 270dni?
  Dakujem velmi pekne za odpoved

  • Dobrý deň,

   vo Vašom prípade stačí, ak tých 270 dní nemocenského poistenia “nazbiera” kedykoľvek v priebehu 2 rokov pred pôrodom od roku 01.01.2017 . Počíta sa každý deň nemocenského poistenia, či povinného alebo dobrovoľného, ktorý osoba získa v priebehu posledných dvoch rokov pred pôrodom (počítajú sa kalendárne dni, nielen pracovné).

   Vo Vašom prípade ak ste bola zamestnaná od 01.08.2016 do 30.08.2017 ste mali bez PN 394 dní poistenia + od 27.11.2018 do 25.12.2018 je 393 dní pričom materská sa čerpá nie dnom pôrodu ale nástupom na materskú. 4 až 6 týždňov pred plánovaním pôrodom.

   Rozhodujúce obdobie pravdepodobne bude rok 2017.

   S pozdravom

   Hulitka

 26. Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať. Ka by šiel manžel na otcovskú dovolenku od júla/2018, bude mu výška otcovskej počítaná z predchádzajúceho kalendárneho roka alebo za posledných 12 mesiacov pred nástupom (t.j. 07/2017 – 06/2018)?

  Ďakujem

  • Dobrý deň,

   počítať sa bude z predchádzajúceho roka, ale musia byť splnené niektoré podmienky a závisí to tiež od trvania pracovného pomeru pred nastupom na otcovskú.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 27. Dobrý deň
  Som dlhodobo zamestnaná na TPP na dobu neurčitú. Som slobodná (budúca) matka a čakám svoje 1.dieťa
  Do 9/2017 som pracovala u zamestnávateľa (3 roky), kde som mala hrubú mzdu 400 eur.
  Od 1.10.2017 som menila zamestnávateľa, kde som mala hrubú mzdu 500 eur.
  Od júna/júla 2018 nastupujem k novému zamestnávateľovi, kde budem mať hrubú mzdu 800 eur, TPP na dobu neurčitú.
  Plánovaný pôrod mám 25.11.2018.
  Z akého obdobia sa bude materská počítať?
  Od ktorých zamestnávateľov sa mi bude materská počítať?
  Aká bude výška materskej?
  Ako postupovať, aby som mala materskú čo najvýhodnejšiu?
  Ďakujem

 28. Dobrý deň prajem,
  Chcela by som Vás poprosiť o informáciu.
  Momentálne som na rodičovskej dovolenke s 2r.5mes. dcérkou, v septembri čakáme ďalšie bábätko. Vyše roka pracujem u svojho zamestnávateľa na rovnakú pracovnú zmluvu – dodatok, ale polovičný úväzok. V práci plánujem ostať , ale iná pracovná zmluva ani dohoda nie je možná (zahraničná firma), jedine živnosť ktorej sa chcem vyhnúť, a radšej materskú odmietnuť. Preto sme sa s manželom rozhodli , že na materskú nastúpi on bude oveľa vyššia , vyčerpá ju za dcéru do jej troch rokov. V septembri mu ale končí zmluva v práci a moja otázka je či môže prejsť plynule na druhú materskú za bábätko , ktoré už bude mať 3 mesiace aj keď bude nezamestnaný (reťazová materská dovolenka otca :))?
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

 29. Dobrý večer,neviem,či to tu už niekto písal,nenašla som ale,prosím vás,zaujímalo by ma,či môže ísť manžel na materskú a zároveň ostať u toho istého zamestnávateľa naďalej pracovať. Ak áno,akú zmluvu musí mať počas čerpania materskej a zároveň pokračovania v tomto istom zamestnaní? A od čoho prosím závisí dĺžka obdobia čerpania materskej?
  Ako ju maximalizuje? Ďakujem pekne.

  • Dobrý deň,

   pracovnú zmluvu bude musieť manžel ukončiť pred nástupom na materskú. Následne sa bude môcť zamestnať na nový úväzok. Dĺžka otcovskej je pevne stanovená, nedá sa predĺžiť.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 30. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať.
  od 1.1.2017 – 14.5.2017 som bola nezamestnaná. Pracovný pomer, ktorý mám na dobu neurčitú mi začal 15.5.2017 v septembri nastupujem na MD. Z akého obdobia sa mi bude počítať Materská?

 31. Dobry den, v zmysle §166 odsek 3 zákona č.311/2001 Z.z. mam zaujem ako otec dietata do 3rokov splnajuci vsetky podmienky zakona nastupit na materskú dovolenku v trvaní 28 týždňov. Moja otazka je ak zabezpecim riadnu starostlivost o dieta, manzalka pracuje na skrateny uvazok, mozem u mojho zamestnavatela uzatvorit novu pracovnu zmluvu na ciastocny uvazok na dobu urcitu tak aby som nestratil narok na matersku, resp. som ucitel, pojdem na matersku, jeden den v tyzdni bude s dietatom matka, v tento den mozem odpracovat ako ucitel na skrateny uvazok vyplyvajuci z novej pracovnej zmluvy u rovnakeho zamestnavatela? dakujem za odpoved

 32. Dobry den,

  Dna 31.5.2018 som po 3 rokoch ukoncila pracovny pomer. Teraz som nezamestnana a zistila som, ze som v 8 tyzdni tehotenstva.

  Kedy mam zacat platit nemocenske, ak zostanem nezamestnana, aby som dostala matersku? Staci 4 tyzdne pred porodom a ako bude prosim materska vyratana?

  Dakujem

  • Dobrý deň,

   ak ste v období tehotenstva skončili pracovný pomer 31. máj 2018. Od 1. Júna 2018 Vám začala plynúť ochranná lehota, ktorá bude trvať osem mesiacov, t. j. skončí sa najneskôr 31. januára 2019. Ak deň uplatnenia nároku na materské (šesť týždňov pred očakávaným pôrodom, prípadne deň pôrodu, ak by ste porodili predčasne) spadá do tohto obdobia, nárok na materské vznikne z posledného pracovného pomeru.

   S pozdravom

   Hulitka

 33. Dobry den chcem sa opytat, ak ide prokurista spolocnosti, ktori je riadny zamestnanec na matersku dovolenku a so zamestnavatelom bude mat uzatvoreny novy pravny vztah, pretoze bude aj nadalej pracovat ( na inem pozicii a na dobu urcitu, kym sa nevrati po 28 tyzdnoch z materskej) ….moze v tomto obdobi podpisovat vsetky dokumenty na ktore ako prokurista ma splnomocnenie a ako napln prace mu vyplyvali z prveho pravneho vztahu, z ktoreho teraz bude poberat materske. Dakujem , s pozdravom Gabriela

 34. Dobry den… chcela by som sa spitat… od 1.marca 2017 pracujem na dobu neurcitu …nebola som ani raz pn …predtym som pracovala len na dohodu… termin porodu mam 30 oktobra 2018… chcela by som sa informovat ci mam narok na matersku…rok 2017 som mala hrubu mzdu na papieri 522e a od roku 2018 mam 560e ….mozem sa dat na matersku uz 8 tyzdnov pred porodom alebo sa mam dat 2 tyzdne na pnku a 6 tyzdnov na matersku ? Dakujem

  • Dobrý deň,

   nárok na materskú máte ak spĺňate podmienky:

   tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa, v prípade iného poistenca starostlivosť o prevzaté dieťa,
   dôvod na poskytnutie materského – u tehotnej poistenkyne je to spravidla deň začiatku šiesteho týždňa, najskôr ôsmeho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr, a u iného poistenca deň prevzatia dieťaťa do starostlivosti – musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote
   najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom
   započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
   započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok
   absencia príjmu za vykonanú prácu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplateného za obdobie poberania materského (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období a či ide o príjem za vykonanú prácu)
   nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie

   Od 01.03.2017 ku dnešnému dňu ste poistená 558 dní, teda máte nárok na materskú. Odporúčame využiť možnosť ísť na materskú dovolenku čo najskôr.

   S pozdtavom

   Mgr. Gábor Hulitka

 35. Dobry den,

  vo firme pracujem ako zamestnanec od Aprila 2015.
  20. Dec 2018 nastupujem na matersku dovolenku. Bude sa mi materska ratat z hrubeho vymeriavacieho zakladu za rok 2017 alebo uz za rok 2018.

  Dakujem

  • Dobrý deň,

   vo Vašom prípade Rozhodujúce obdobie bude rok 2017.

   Výška dávky viete si vypočítať nasledovne: Materské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ). Od mája 2017 sa dávka materské zvýšila zo 70 % na 75 % DVZ, resp. PDVZ.

   12 * Vaša hrubá mzda deleno 365 = DVZ

   DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období, a počtu dní rozhodujúceho obdobia. DVZ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

   Obmedzenie DVZ – DVZ nesmie byť vyšší ako DVZ určený z dvojnásobku všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1. 1. do 31. 12. 2018 = 59,9672 eura)

   Mgr. Gábor Hulitka

 36. Dobry den,
  moja situacia je nasledovna: 17.6.2018 som po 3 rokoch ukoncila poberanie rodicovskeho prispevku s prvym synom. od 1.4.2018 (s realnym nastupom 16.4.2018) som nastupila spat s povodnemu zamestnavatelovi spred MD. medzicasom som otehotnela druhy krat a predpokladany nastup na MD je zaciatkom februara 2019. vzhladom na situaciu je mozne, ze budem musiet nastupit na “rizikove”, teda dlhodobu PN.
  chcela by som sa vas opytat, ako dlhodoba PN ovplyvni vypocet (sumu) mojej materskej davky? bude realna materska davka nizsia pri predchadzajucom dlhodobom poberani PN (cca 3-4mesiace)?
  dakujem
  s pozdravom Katarina

  • Dobrý deň Katarína,

   rozhodujúce obdobie pre Vás bude rok 2018. Nástup na PN ovplyvní výpočet materskú t.j. počet dní poistenia by sa menilo.

   Napr.: Ak by ste mali príjem od 01.4.2018 do 31.10.2018 a od 01.11.2018 by ste boli na PN, výpočet by vyzeral podľa mojich odhadov nasledovne:

   Príjem: 800€/mesiac
   trvanie: 213 dní
   Výška materskej: (7×800)/213 = 26,29€ x 75% = cca 611€/mesiac

   S pozdravom

   Mgr. Gábor Hulitka

 37. Dobrý deň,
  Chcela by som sa opýtať. Termín porôdu by som mala mat 18.3.2019 na Materskú by som mala nastúpiť 28.01.2019. čiže Materska by sa mi mala rátať za rok 2018? SOm zamestnana 13 rokov ale od augusta 2018 som na Rizikovom. ako sa v tomto pripade vypočíta materská? Ďakujem .

  • Dobrý deň,

   rozhodujúce obdobie pre Vás bude rok 2018. Nástup na PN ovplyvní len výpočet výšky materskej dávky a to v počte dní.

   Podľa hore uvedených údajov pravdepodobný výpočet bude vyzerať nasledovne:
   Rozhodujúce obdobie bude: od 01.01.2018 do 31.07.2018 t.j. 211 dní
   Sumárny príjem za obdobie 01-07/2018 napr. 7000€/211= 33,17€ x 75% = 24,88€/deň

   S pozdravom

   Mgr. Gábor Hulitka

 38. Dobrý deň
  Chcel by som sa spýtať manželka je na RD a
  Rozmýšľame že nastúpim na MD ako otec
  ,ale chcel by som naďalej pracovať .manželka
  Je znovu tehotná takže do prace by nechcela už
  Nastupovať.
  Aké sú teda možností mohla by sa dať na PN ?
  Ak áno dostala by nejaké peniaze? alebo by ostala
  V opatere o dieťa do 6 rokov bez nároku na akokoľvek
  Dávku a ak áno mala by potom nárok na materské?
  Dakujem

 39. Dobrý den, prosim o radu ohladne materskej dovolenky otca, toto je naša situácia:

  – 24.aprila 2018 sa nám narodil syn, momentálne poberá materské manželka, vychádza jej to asi do konca novembra a potom rozmýšlam že by som na materskú “nastúpil” ja (otec)
  – Ja som posledné tri roky nepretržite pracoval na trvalý pracovný pomer a teda som bol nemocensky poistený, lenže od 01.09.2018 som TPP ukoncil a zacal som pracovat na živnost
  – Ako živnostník nie som zatial nemocensky poistený takže momentálne na materské nemám nárok

  Na internete som našiel informácie o dvoch možnostiach ako by som v decembri (po ukoncení manželkinej materskej) mohol mat nárok na materské ja:

  1) Dobrovolné nemocenské poistenie: ak som to pochopil správne tak toto by nebolo velmi výhodne kedže by som bol dobrovolne poistený menej ako 26 týždnov a materská by sa mi vypocítala z minimálneho vymeriavacieho základu ?
  2) Krátkodobé zamestnanie sa na TPP v decembri a následné požiadanie o materské: ak som to pochopil správne, tak tým že by som bol v novej práci nemocensky poistený kratšie ako 90 dní, tak by sa mi materské vypocítalo z príjmu z predchádzajúceho zamestnania, teda z príjmu ktorý som dosiahol v roku 2017, co by som vlastne aj chcel dosiahnut ??

  Chápem tomu správne? Reálne uvažujem nad druhou možnostou, len neviem na ako dlho sa potrebujem zamestnat na TPP, potrebujem reálne aj dostat nejakú mzdu z nového zamestnania z ktorej by bolo odvedené nemocenské poistenie alebo stací ak ma nový zamestnávatel len zaregistruje do sociálnej poistovne a následne môžem požiadat o materské?

  Vopred velmi pekne DAKUJEM za odpoved.

 40. Dobry den,
  manzelka ma dlhodobo ( > 4 roky) 2 sucasne pracovne pomery (nie je tam subeh, je ucitelka aj moja asistentka v rodinnej firme). Chcel by som sa opytat, ci je mozne zvysit buducu matersku tym, ze by v rodinnej firme dostala vypoved a neskor by bola zamestnana na inej pozicii, ktora nesuvisi s predoslym typom prace s tym, ze by tato nova pozicia bola aj lepsie ohodnotena?
  (Resp. v inej firme – ale stale by sucasne aj pracovala ako ucitelka)
  Samozrejme s dodrzanim 90 dnovej minimalnej lehoty….

  Pokial viem, pri viacerych pracovnych pomeroch sa na kazdy ziada materska osobitne, ale neviem, ako by socialna poistovna pristupovala v takomto pripade (tzn. jeden dlhodoby nepreruseny pracovny pomer, a druhy kratkodoby….)

  Dakujem!

 41. Dobry den,
  Nastup na matersku mam 11/2018, zamestnana na TPP som od 2014 ale minuly rok bola spolocnost kde pracujem kupena inou spolocnostou a v 03/2017 doslo k zmene ICO a zmazani starej spolocnosti z OR. Ma tato zmena vyplyv na vypocet mojej materskej? Nakolko v SP som bola poistena k 1.1.2017 v spolocnosti s inym ICO ako som teraz.
  Dakujem

 42. Dobrý deň,
  chcem sa spýtať tri otázky:
  1, aktuálne som v 22 týždni tehotenstva a od 6. týždňa som na PNke. Môžem sa počas PNky dobrovoľne pripoistiť nemocenským poistením?

  2, nástup na materskú by som mala mať v termíne od 10-24.decembra 2018 (32-34 týždeň tehotenstva), termín pôrodu mám stanovený na 1.2.2019. Je možné nastúpiť na materskú neskôr tzn. začiatkom roka 2019 aby sa mi rátala materská z roka 2018? Podklady na výpočet sú tu https://gyazo.com/1bf24e82ad61552158eb0b573f6845ed

  3, sú tie výpočty materskej správne? v rámci hrubej mzdy sme rátali aj s nadčasmi a príplatkami https://gyazo.com/5a2f3e122966c7289538be8da7bf0b09

  Ďakujem a ostávam s pozdravom

 43. Dobry den prejem chcela by som sa opytat zijea pracujem v Isku a niesom obcankou slovenska ale mam priatela slovaka a kupujeme na sk dom tak ze budem mat aj trvali pobyt na sk .Otazka ci sa mi bude ratat odpracovane roky na matersku dovolenku aj na sk keby sme sa prastahovali pocas tehotenstva na sk. dakujem za odpoved a pomoc Dagnia prosim poslite mi email dakujem

  • Dobrý deň,

   podmienky na Slovensku sú nasledovné:

   – tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa, v prípade iného poistenca starostlivosť o prevzaté dieťa,
   – dôvod na poskytnutie materského – u tehotnej poistenkyne je to spravidla deň začiatku šiesteho týždňa, najskôr ôsmeho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr, a u iného poistenca deň prevzatia dieťaťa do starostlivosti – musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote
   najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom
   započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
   započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok
   – absencia príjmu za vykonanú prácu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplateného za obdobie poberania materského (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období a či ide o príjem za vykonanú prácu)
   – nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie

   Pravdepodobne nemáte poistenia, teda ani nárok na území Slovenska na materskú dávku.

   Mgr. Gábor Hulitka

 44. Dobry den,

  manzelka ma termin porodu Maj 2019. Chcem zistit rozhodujuce obdobie a vysku materskej.
  V roku 2017 mala TPP do 07/2017 a z toho bola PN od 02/2017 do 07/2017. Odvtedy bola s vynimkou 10/2017 nezamestnana do konca roka 2017 . Od 01/2018 do sucasnosti ma TPP, ale od 09/2018 je PN pravdepodobne do nastupu na matersku. Dobrovolne nemocenske poistenie si zatial neplatila.
  Co ma robit, aby mala narok na matersku a co sa bude zapocitavat do vymeriavacieho zakladu, ak bude pred materskou takmer 7 mesiacov PN kvoli tomu, ze nemoze pracovat v rizikovom prostredi.

  Dakujem

  • Dobrý deň,

   rozhodujúce obdobie bude pravdepodobne 2018, ak nastúpi na materskú v roku 2019. Odpoveď či bude mať nárok na materskú zistite podľa toho, či za posledné 2 roky bola poistená t.j. zamestnaná. Podmienka je byť najmenej 270 dní nemocensky poistená v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

   Podla Vašich údajov od 1.1.2017 do 31.1.2017 a október 2017 bola poistená to je 62 dní za rok 2017. V roku 2018 od 1.1.2018 do 31.08.2018 je opäť poistená a to je 242 dní.
   Ak dobre počítam teda Vaša manželka má za posledné 2 roky 62 + 242 dní poistenia, teda spĺňa túto podmienku. V Prípade matky/ženy máte ochrannú lehotu 8 mesiacov treba si však overiť na pobočke Sociálnej poistne či ste už nevyčerpali túto lehotu.

   Výšku materskej vypočítate nasledovne:

   Materské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ). Od mája 2017 sa dávka materské zvýšila zo 70 % na 75 % DVZ, resp. PDVZ.

   DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období, a počtu dní rozhodujúceho obdobia. DVZ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

   obmedzenie DVZ – DVZ nesmie byť vyšší ako DVZ určený z dvojnásobku všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1. 1. do 31. 12. 2018 = 59,9672 eura)

   S pozdravom

   Mgr. Gábor Hulitka

 45. Dobrý deň ,
  Termín pôrodu mám máj 2019.
  Pracovala som od 5/2005 do 28.2.2018
  Ale od 15.1.2018 som bola PN 31.5.2018 aj keď som už nebola zamestnaná.
  Odvtedy som na úrade práce.
  Prosím budem mať narok na materskú .
  Ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   podmienky na nárok:

   – v deň nástupu na materské je nemocensky poistená alebo je v ochrannej lehote( ženy – 8 mesiacov, muži – 7 dní)
   – v období dvoch rokov dozadu ku skutočnému pôrodu, bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

   Mgr. Gábor Hulitka

 46. Dobrý deň,
  chce, sa spýtať nasledovné.
  Ja (matka) som momentálne na materskej dovolenke s mladším dieťaťom a staršia dcéra ma 1 a pol roka (reťazový pôrod).
  Manželovi hrozí v zamestnaní výpoveď, a preto rozmýšľame že by od nového roku išiel na materskú dovolenku so staršou dcérou (s mladšou dcérou trvá mne, matke, materská dovolenka do 9.2.2019). Ak bude schválená novela zákona o sociálnom poistení , bude možné súbežné poberanie materského na rôzne deti , matkou aj otcom. ešte chcem podotknúť, že manžel je aj živnostník, avšak ešte nie je nemocensky poistený. No a moja otázka je, či môže manžel nastúpiť na materskú dovolenku aj počas výpovednej doby v zamestnaní. Teda najskôr by mu bola daná výpoveď a vrámci 2-mesačnej výpovednej doby by nastúpil na materskú.
  Druhá varianta by bola taká, že by po uplynutí výpovednej lehoty v zamestnaní poberal dávku v nezamestnanosti (pri súčasnom pozastavení živnosti). Mohol by aj po uplynutí tohto obdobia ísť na materskú dovolenku? z čoho by sa potom vypočítavala výška materského?
  Vďaka za odpoveď

  • Dobrý deň,

   podmienky na nárok:

   – v deň nástupu na materské je nemocensky poistená alebo je v ochrannej lehote( ženy – 8 mesiacov, muži – 7 dní)
   – v období dvoch rokov dozadu ku skutočnému pôrodu, bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

   Manžel môže nastúpiť na materskú aj počas výpovednej lehoty. Ak by na materskú chcel nastúpiť po vyčerpanie dávky v nezamestnanosti už by pravdepodobne nespĺňal podmienku poistenia a na materskú nemal nárok.

   Mgr. Gábor Hulitka

 47. Dobrý deň, od 2.1.2017 som bola zamestnaná do 15.8.2017, kedy sa firma rušila, no 3.8.2017 som sla na PN na ktorej som bola az do nastupu na matersku to bolo 30.12.2017. Teraz som na rodicovskej a znova som otehotnela. Budem mať nárok na ďalšiu materskú? A ak áno z čoho sa bude vypočítavať, keďže celý tento rok uz vlastne nie som zamestnaná? A ak nemám nárok, keby sa ešte zamestnám budem mať nárok? Ďakujem za odpoveď.

 48. Dobry den,
  Manzekla ma termin porodu 30.Jan.2019, ale na matersku planuje nastupit az 1.1.2019, napriek tomu ze je to menej ako 6 tyzdnov pred porodom. Rozumeiem ze dlzka poberania materskej bude kratsia, ale zujima ma z akeho prijimu bude materska vyratana ak bude pracovat do 31.12.2018? podla roku 2017 alebo 2018?
  Dakujem

  • Dobrý deň,

   rozhodujúci je dátum nástupu na materské pričom ten sa odvíja od lekárom určeného dňa pôrodu. Ak je dátum pôrodu určený 30.1.2019 tak môže p. manželka nastúpiť v rozmedzí 7.12.- 21.12.2018. Výpočet materskej teda bude z obdobia roku 2017. Ak by sa rozhodla nastúpiť 1.1.2019 tak Sociálna poisťovňa bude takisto počítať materskú z obdobia roku 2017 a manželka sa ukráti o tie dni, ktoré nenastúpila na materskú.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 49. Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať… Som na rodičovskej dovolenke do októbra 2019. Pracovná zmluva mi trvá. Plánujeme ale druhé dieťa, no určite sa nenarodi kým som na RD. Pravdepodobne ale nebudem môcť nastúpiť do práce. Môžem hneď po ukončení RD nastúpiť na PN následne na MD? Z čoho sa mi bude rátať PN a RD? Ďakujem pekne za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   vo Vašom prípade treba riešiť rozhodujúce obdobie ako aj možnosti po ukončení RD.

   Rozhodujúce obdobie bude na zistenie DVZ je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského asi rok 2019.

   Výska materskej bude pravdepodobne určená z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ).

   Hulitka

 50. Dobrý deň. Som matka na rodičovskej dovolenke s dcérkou (nar.31.7.2016) . Moj pracovný pomer stále trva (odrobenych som mala do odchodu na materskú 4 roky) avšak dostala som novu pracovnú ponuku. Popritom som zistila, že som tehotná. Termín pôrodu mám niekedy koncom augusta. Pokial by som nastúpila do novej práce (splnila by som podmienku 90 dní odrobenych) materská by sa mi počítala z novej práce? Platí teda táto podmienka aj na mňa keďže som na rodičovskej dovolenke? Ak ano kedy mám dať výpoveď v starej praci?
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   podmienka ešte stále platí. Pri ukončení a nástupu do novej práce treba si vypočítať len istých 90 dní pred nástupom na materskú.

   Dátum pôrodu: 31.08.2019
   Nástup na materskú: 4-6 týždňov pred pôrodom
   Pravdepodobný nástup na materskú: 20.07.2019
   Odporúčaný nástup do novej práce: 11.04.2019 (100 dní do 20.07.2019)

   Rozhodujúce obdobie bude od 11.04.2019 do 30.06.2019.

   Hulitka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *