Otec na materskej v roku 2018

Materská dovolenka alebo materská dávka sa veľmi často spájajú so ženou, s matkou. Mnohí z nás si neuvedomujú, že nárok na túto sociálnu dávku má rovnako aj otec. Otcovia často túto možnosť nevedia a nevyužijú. Existujú však aktuálne určité rozdiely medzi materskou dávkou, ktorú poberá matka a ktorú poberá otec a vy by ste mali o nich vedieť

.

 

„Využite aj vy túto možnosť a zabezpečte si príjem počas starostlivosti o svoje dieťa v období, kedy to najviac potrebuje.“

 

Každá matka má záujem o čerpanie materskej dávky už pred narodením dieťaťa, pričom je potrebné splniť základné požiadavky. Podobné pravidlá platia aj pre otcov no napriek tomu množstvo mužov túto možnosť nevyužije. Môže to byť spôsobené obavou so zabezpečením príjmu pre rodinu, ale aj nevedomosťou. Práve preto sme sa rozhodli motivovať aj mužov a otcov, aby sa nebáli a využili materskú dovolenku počas výchovy dieťaťa.

 

Základné požiadavky pre získanie materskej dávky pre otca

 

Ak chce otec žiadať o materskú dávku musí splniť podmienku nemocenského poistenia v dĺžke 270 dní za posledné dva roky. To isté platí aj pre matky. Bez splnenia tejto základnej podmienky sociálna poisťovňa nepristúpi k výpočtu materskej a automaticky žiadosť zamietne. Vedieť treba, že materské nemôže zároveň poberať matka aj otec a to aj v prípade dvoch detí kedy otec je na materskej u staršieho dieťaťa a matka u novonarodeného dieťaťa. Žiadať o otcovskú dávku môže aj nevlastný otec, prípadne ak je dieťa pridelené iným rodičom. Otec sa musí s matkou písomne dohodnúť, že prevezme starostlivosť o dieťa. Tlačivo poskytuje sociálna poisťovňa.

 

Aké sú rozdiely v materskej otca a matky ?

 

Matka môže požiadať o materskú už pred narodením dieťaťa, a to 4 až 6 týždňov. Otec tak môže urobiť až po uplynutí 6 týždňov od narodenia dieťaťa. Rozdielom je aj to, že otec môže na otcovskú nastúpiť kedykoľvek do 3 rokov dieťaťa. Rozdielna je aj dĺžka materskej u matky a u otca. Otec môže byť na materskej najviac 28 týždňov. Iná je aj dĺžka ochrannej lehoty, ktorá je u otca len 7 dní.

 

Ak sa otec s matkou dohodnú, že otec prevezme starostlivosť o dieťa, musí mať táto dohoda písomnú formu. Tlačivo si prevezmete na pobočke sociálnej poisťovne pričom dohoda obsahuje mená a priezviská rodičov, ich identifikačné údaje, meno a priezvisko dieťaťa, ktoré otec prevzal do svojej starostlivosti, jeho dátum narodenia, príp. rodné číslo. V dohode je potrebné uviesť dátum, odkedy prevezme dieťa do starostlivosti otec. Dohoda musí byť podpísaná oboma rodičmi dieťaťa. K dátumu dohody oboch rodičov o prevzatí starostlivosti otca sa následne posudzuje nárok na otcovskú.

 

Môže otec pracovať a zároveň byť na otcovskej ?

 

Nie, ak dosahuje príjem z toho nemocenského poistenia, z ktorého sa posudzoval nárok na materské. Na nárok na materské však nemá vplyv skutočnosť, ak poistenec počas obdobia nároku na materské dosiahne príjem z iného nemocenského poistenia, hoci aj u toho istého zamestnávateľa. Ak teda počas nároku na materské uzatvorí otec so zamestnávateľom napr. dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, príjem z tejto činnosti neovplyvní jeho nárok na materské. To znamená, že ak otec začne pracovať na novú pracovnú zmluvu, môže zároveň pracovať a byť na otcovskej.

Viac o mne
Konateľ a spolumajiteľ účtovnej spoločnosti Ekonoom.sk s.r.o. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu Mateja Bela so špecializáciou na malé a stredné podniky. Odborne sa venuje problematike účtovníctva. Je autorom mnohých článkov o daňovej problematike. Vo voľnom čase sa rád venuje športu.

3 odpovedí na “Otec na materskej v roku 2018

 1. Dobrý deň.
  Od 2.10.2018 som nastúpil na materskú dovolenku s tým že budem ďalej pracovať pričom mám so zamestnávateľom uzavretú novú zmluvu na dobu určitú. Všetky tlačivá mám pripravené no pani na sociálnej poisťovni mi povedala, že od 1.10.2018 je nariadenie od štátu že nová zmluva (na ktorú budem pracovať) musí obsahovať skrátenie mzdy a aj úväzku. Pochybujem, že zamestnávateľ mi podpíše ďalšiu zmluvu kde budem pracovať napr. 4 hod. denne.
  Chcem sa opýtať čo mám robiť, kedže môj zamestnávateľ ma už nahlásil že som na materskej a manželka je odhlásená z rodičovského príspevku a nastupuje na úrad práce.
  Ďakujem

  • Dobrý deň,

   platí pravidlo, že nemôžete na tú istú pracovnú zmluvu pracovať a zároveň poberať materské. Mali by ste uzavrieť pracovnú zmluvu u iného zamestnávateľa alebo ak u toho istého tak na inej pracovnej pozícii urobiť novú zmluvu. V tom prípade nemusíte skracovať úväzok. O novom nariadení som zatiaľ nepočul.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

   • Dobrý deň,

    ja mám presne takýto istý problém podal som žiadosť o Materské k 1.9.2018. Vzápätí som uzatvoril pracovnú zmluvu u toho istého zamestnávateľa s iným druhom práce. Sociálna poisťovňa, dostala pokyn z ústredia práce, tieto žiadosti ako sú moje neschvaľovať. od 1.9. začali používať iný meter bez legislatívnej opory. Som mimoriadne rozčúlený, lebo švagor podal danú žiadosť ešte v auguste s rovnakým princípom ako ja a žiadosť mal schválenú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *