Stavebné činnosti klasifikácie F

V článku DPH v stavebníctve po novom sme uviedli ako od 1.1. 2016 musia postupovať stavebné firmy, ktoré sú platcami DPH pri fakturácii na iného platcu DPH. Keďže táto zmena sa netýka všetkých stavbárov, ale len tých ktorí vykonávajú stavebné činnosti zo sekcie F podľa klasifikácie CPA. Do tejto klasifikácie patria divízie alebo pod kategórie 41, 42 a 43.

 

Stavbári pozor, aby ste od začiatku roku 2016 postupovali správne pri vystavovaní faktúr.

 

V článku sa dozvieme, ktoré stavebné činnosti patria do sekcie F a teda musia postupovať podľa aktuálnej legislatívy. Tá pojednáva o tuzemskom samozdanení, ktoré sa týka dodávateľa stavebných prác. Jeho povinnosťou v takom prípade vystaviť daňový doklad na iného platcu DPH bez DPH a uviesť poznámku o prenesení daňovej povinnosti. Odberateľ vo svojom daňovom priznaní vykoná samozdanenie, a teda uplatní DPH na vstupe a zároveň ho odvedie.

Bežné stavebné činnosti patriace do klasifikácie F

 

Rekonštrukcia budov podľa zmluvy o dielo

Výstavbu nebytových budov

Inštalatérske a kúrenárske práce

Prenájom lešenia s montážou a plošiny

Montáž sadrokartónu

Inštalácia plynových alebo elektrických domácich spotrebičov

Montáž brán, plotov, zábradlí, mreží

Maliarske a natieračské práce

Klampiarske a pokrývačské práce

Montáž a oprava žalúzií

Elektrikárske práce

Murárske práce

Kováčske práce a mnohé iné…

 

Stavebné činnosti, ktoré nepatria do klasifikácie F

 

Dodávka vody do bazénov

Odvoz stavebných odpadov a sutín

Pravidelná údržba ciest – posyp štrkom, soľou

Revízie výťahov, komínov, hasiacich prístrojov

Geodetické práce

Odstraňovanie snehu

Záhradkárske práce

Výmena žiaroviek v budove

Projektová dokumentácia

Znalecké posudky na statiku

Opravy kotlov, čerpadiel

Stavba predajných stánkov

Opravy klimatizačných zariadení a iné…

 

Ak si nie ste istý, či práve vaša činnosť nepatrí do sekcie F, tak nás neváhajte kontaktovať a spolu nájdeme riešenie.

Viac o mne
Konateľ a spolumajiteľ účtovnej spoločnosti Ekonoom.sk s.r.o. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu Mateja Bela so špecializáciou na malé a stredné podniky. Odborne sa venuje problematike účtovníctva. Je autorom mnohých článkov o daňovej problematike. Vo voľnom čase sa rád venuje športu.

20 odpovedí na “Stavebné činnosti klasifikácie F

 1. Dobrý den, chcela by som sa spýtať či poskytujete poradenstvo ohľadne zatriedenia stav. prác podľa štatist.klasifikácie produktov podľa činností (CPA) – číselník F , resp. poradenstvo či spadá daná služba pod samozdanenie v zmysle § 69 ods.12 ) zak.o dph . Dakujem za informácie. Ligačová

 2. Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať či demontáž a pripojenie varnej dosky v bytovke ide v režime prenosu daňovej povinnosti pri dodaní stavebných prác. Ďakujem za odpoveď

  • Dobrý deň,

   podľa zatriedenia CPA v činnosti pod číslom 315 Dodanie a montáž vstavaných kuchynských spotrebičov patrí do sekcie F divízia 43. Sem zaraďujeme montáž vstavanej rúry, chladničky, umývačky riadu… Jedná sa o zabudovanie do otvoru skrine a pripojenie do sietí. Teda podľa môjho názoru to spadá do prenesenia daňovej povinnosti.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 3. Dobrý deň,
  chcem Vás poprosiť o radu ohľadom predaja stavebného pozemku.

  Ak platca DPH predá stavebný pozemok, ktorý je zaradený v majetku podnikateľa inému platcovi DPH, bude ho predávať s DPH, alebo sa tu vzťahuje prenesenie daňovej povinnosti.

  Za informácie Vám vopred ďakujem.

  S úctou

  Kováčová

  • Dobrý deň,

   potrebné je postupovať podľa Zákona o DPH a konkrétne § 38. Je tam viacero možností, či sa jedná len o pozemok, stavebný pozemok alebo stavebný pozemok s nehnuteľnosťou.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 4. Dobrý deň,
  vykonali sme stavebné práce v sekcii F 43 – Dodávka a montáž prístreškov a potrebovali by sme 6-miestny kód podľa CPA do faktúry. Prosím o odpoveď a vopred ďakujem.
  S pozdravom, Uličná

 5. Dobrý deň,
  stavebná firma vykonáva stavebné práce pre iného platcu DPH. Vykonané stavebné práce spadajú do sekcie F, takže ich vyfakturuje bez DPH s textom Prenos daňovej povinnosti. Ale pred začiatkom prác odviezli a dali na likvidáciu stavebný odpad zo stavby. Odvoz a likvidácia odpadu podľa mňa nespadajú do sekcie F. Chcem sa opýtať, ako fakturuje. Na odvoz stavebného odpadu dá DPH a na stavebné práce nie, ale text Prenos daň. povinnosti tam uvedie ? Bude mať na faktúre dve položky jednu na likvidáciu s DPH a na vykonané práce bez DPH ?
  Ďakujem Šmajdová D.

 6. Dobrý deň

  Chcela by som Vás poprosiť o informáciu, či práce na oprave stein v garážových priestoroch patria do sekcie klasifikácie F stavebných prác, na uplatnenie prenosu daňovej povinnosti. Lepila sa poškodená nova sieťka.

  Ďakujem.

 7. Dobry deň,

  Mohla by som poprosiť o radu. Sme firma ktorá zabezpečuje na základe zmluvy o dielo kompletnú výstavbu budovy pre iného platcu DPH. Na našu spoločnosť bola fakturovaná projektová dokumentácia (samozrejme s DPH). Teraz ideme fakturovať prvé práce, ako je sanácia starej budovy, vyčistenie pozemku a dodanie projektovej dokumentácie. Je to na základe zmluvy o dielo ako som už písala. Neviem ako vyfakturovať projektovú dokumentáciu, je to s prenosom daňovej povinnosti (Zmluva o dielo), alebo s DPH ?

  Ďakujem za odpoveď

  • Dobrý deň,

   pri stavebných prácach je dôležité postupovať podľa činností zatriedených podľa štatistickej klasifikácie produktov podľa činností (CPA). Podľa toho rozlišovať či sa daná stavebná práca týka presnou daňovej povinnosti alebo nie. Projektová dokumentácia nespadá do sekcie s prenosom, čiže sa fakturuje s DPH.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 8. Dobrý deň, chceme sa spýtať, či izolačné práce patria do sekcie F a sú klasifikované ako stavebné práce a preto spadá do Prenesenia daňovej povinnosti.

  Ďakujem za odpoveď

 9. Dobrý deň,
  montáž protipožiarnych schodov tiež patrí do sekcie F, divízia 43?, nenašla som to tam. Dodávateľ nám – neplátca faktúroval len montáž bez dph. Potrebujeme to refaktúrovať, sme plátca dph aj odberateľ. Faktúrujem to s prenosom daňovej povinnosti?
  Ďakujem za odpoveď

  • Dobrý deň,

   montáž pohyblivých schodísk patrí do sekcie s prenosom daňovej povinnosti, ale konkrétne protipožiarne schody sa v zozname neuvádzajú. Pravdepodobne s prenosom bude, ale odporúčam poslať písomný dopyt na finančnú správu.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *