Vysvetlenie DPH – čo je DPH?

Mnoho začínajúcich podnikateľov má chaos v daniach a celkovo v legislatíve. Je pochopiteľné, že nie každý začínajúci podnikateľ má v obľube študovanie zákonov. V školách sú tieto veci považované za samozrejmosť, a tak mnohí z nás tieto vedomosti nemajú. Často dostávame otázky čo je to daň z pridanej hodnoty? Prečo mám byť alebo nemám byť platiteľom DPH? Aký je rozdiel medzi daňou z príjmu a daňou z pridanej hodnoty?

Napriek tomu, že ide o základné ekonomické informácie, mnoho ľudí tomu nerozumie alebo nemá v tom úplne jasno. Preto sme sa rozhodli napísať článok, kde vysvetlíme základy dane z pridanej hodnoty, skrátene DPH a uvedieme praktické príklady pre lepšie pochopenie daňovej problematiky.

Daň z pridanej hodnoty – vysvetlenie

Daň z pridanej hodnoty je pre štátny rozpočet veľmi dôležitá pretože v roku 2014 priniesla do rozpočtu SR 4 651 mil. € a v pláne je vybrať na DPH ešte viac. DPH patrí medzi nepriame dane, čo znamená, že sa nezdaňuje fyzická alebo právnická osoba, ale zdaňujú sa produkty a služby. Mnoho ľudí sa pýta prečo sú ceny uvádzané v obchodoch alebo v letákoch bez DPH a s DPH? A práve to je odpoveď: ak si kúpime potraviny alebo si objednáme opravu auta v servise, tak v cene zaplatíme často aj DPH. Je to daň, ktorú zaplatí konečný spotrebiteľ pri svojom nákupe, ale odvedie ju štátu podnikateľ. Z toho vyplýva, že DPH nemá vplyv na výsledok hospodárenia podnikateľa, ale na konečnú cenu pre spotrebiteľa. Bežný spotrebiteľ vždy nakupuje vrátane DPH. Ceny uvádzané bez DPH sú určené pre podnikateľov, ktorí sú platiteľmi DPH a majú nárok na odpočet DPH. V konečnom dôsledku taktiež nakupujú aj s DPH.

Sadzby dane z pridanej hodnoty

V roku 2014 boli dve sadzby dane, a to základná 20%znížená 10%. Taktiež v roku 2015 by sa nemali tieto sadzby meniť. Základná sadzba DPH sa používa na všetky tovary a služby, ktoré nie sú výnimkou. Znížená sadzba platí najmä na zdravotnícke zariadenia a pomôcky ako sú antibiotiká, farmaceutické výrobky, výrobky pre ZŤP, vložky, plienky pri inkontinencii, knihy a brožúry, pomôcky pre nevidiace osoby, šošovky a iné.

Vysvetlenie DPH na príklade

V praxi sa môže vyskytnúť niekoľko prípadov obchodov medzi podnikateľmi čo sa v konečnom dôsledku premietne do ceny pre konečného spotrebiteľa.

Dodávateľ – výrobca(jeho cena) Odberateľ – predajca(jeho marža) Spotrebiteľ – zákazník(celková cena nákupu)
Neplatiteľ DPH100€

DPH neodvádza

Neplatiteľ DPH+ 100€

DPH neodvádza

200€

Neplatiteľ DPH100€

DPH neodvádza

Platiteľ DPH+ 100€ = 200€ + 40€ DPH

Odvádza 40€ DPH

240€

Platiteľ DPH100€ + 20€ DPH

Odvádza 20€ DPH

Neplatiteľ DPH+ 100€

DPH neodvádza

220€

Platiteľ DPH100€ + 20€ DPH

Odvádza 20€ DPH

Platiteľ DPH+ 100€ = 200€ + 40€ DPH

Odvádza 20€ DPH (40-20)

240€

Toto sú jednoduché príklady, s ktorými sa bežne stretnete. Preto je dôležité si zvážiť, či ako podnikateľ budem platiteľom DPH alebo nie. Treba si zvážiť cenu pre konečného spotrebiteľa v závislosti od konkurencie, ale aj výhody platiteľa DPH napríklad pri kúpe automobilu. Niekedy je nutnou podmienkou byť platiteľom DPH zo strany odberateľov alebo dodávateľov.

Viac o mne
Konateľ a spolumajiteľ účtovnej spoločnosti Ekonoom.sk s.r.o. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu Mateja Bela so špecializáciou na malé a stredné podniky. Odborne sa venuje problematike účtovníctva. Je autorom mnohých článkov o daňovej problematike. Vo voľnom čase sa rád venuje športu.

8 odpovedí na “Vysvetlenie DPH – čo je DPH?

 1. Dobry den, chcem sa opytat (nakolko patrim medzi tych, ktorym DPH nie je jasna), v pripade:
  neplatitel (100) + platitel (+100+40) nenaratava si platitel dane 20% len z vlastnej pridanej hodnoty? Teda by sumu 100+100 navysil len o 20, ak neplatitel DPH netvori (predpokladam, kedze sa DPH neobjavi pri neplatitelovi v 3. priklade)?
  dakujem za objasnenie 🙂

  • Dobrý deň,
   to je práve nevýhoda ak platca DPH nakupuje od neplatcu DPH, že kúpi niečo za 100 Eur, pridá svoju prácu + 100 Eur a keďže je platca DPH musí odviesť DPH + 20% z celkovej ceny produktu. Takže nie je možné počítať len svoju pridanú hodnotu, ale celú cenu produktu. Vždy si treba dobre zvážiť obchodný reťazec od koho nakupujem a aké je jeho postavenie a komu predávam.

   • Ďalší dôvod prečo mi pripadá nepriama daň nezmyselná a nepraktická. Musím špekulovať od koho nakupovať. Platca?-Neplatca? Daň z obratu (alebo zo zisku?) sa mi zdá byť jednoduchším a čistejším riešenim. Je všeobecne známe ako sa dá s DPH-čkou špekulovť. DPH-čka komplikuje veci a možno práve toto niekomu vyhovuje.
    Ospravedlňujem sa. Uvedomujem si že cieľom tejto stránky je pomôcť či poradiť podnikateľom a nie riešiť dný daňový systém, ale nedalo mi to. Napriek tomu by ma zaujimal názor odborníka. Dakujem za trpezlivosť

    • Dobrý deň p. Vancik,

     ďakujeme za zaujímavý komentár. Podľa môjho názoru akákoľvek daň pre obyvateľstvo kazí charakter obchodu a trhu. Bohužiaľ zdaňovanie príjmov má dávnu históriu kedy sa muselo platiť na kráľovskú rodinu a táto daň prežila do dnes. DPH nie je až taká stará daň pričom dosahuje väčšie príjmy do štátneho rozpočtu ako daň z príjmov. A to nehovoríme aké ďalšie dane platíme (daň z motorových vozidiel, daň za psa, daň z nehnuteľností atď atď.) Správne uvažujete, že to čo pracujúci človek vyrobí (cena práce) je zdanená daňou z príjmov, následne sú odvedené poistenia. Zvyšok môže človek minúť pričom v obchode na neho čaká DPH (skrytá daň), kde znovu 20 % ide do štátneho rozpočtu. Bohužiaľ človek je v tomto reťazci na poslednom mieste za obchodníkom a štátom. Čiže daňový systém je pomerne zložitý, ale na druhej strane by sme zo strany štátu mali dostávať adekvátne služby pre obyvateľstvo. Je to však na pomerne rozsiahlu diskusiu.

     Ďakujeme

     Ing. Matej Sedliak

 2. Zdravim.
  Bez DPH by to neslo? Ze priama dan je proste tolko a tolko a basta. A obcan vie.
  Mutne vody?
  Fyzicka osoba zaplati dan z prijmu (teda dan zo svojho platu) a plus zaplati dalsiu dan schovanu v tovare v podobe DPH.
  Sikovne riesenie ako pred obcanom ututlat skutocnu vysku celkovo zaplatenej dane.
  Preco stat jednoducho nezrazi fyzickej osobe X% z platu a pravnickej osobe X% zo zisku.
  Ale sa tu hrame z DPH a tesime sa ze sme chytri.
  Asi by bolo dost nepopularne oznamit narodu ze zvysujeme dan(priamu dan) o 1%.
  Kdezto povedat narodu ze zvysujeme DPH o 1% ale v spotrebitelskych cienach by sa to nemlo odrazit, to slovac akosi lahsie prehltne. Aj ked ono sa to nakoniec do tych cien akosi premietne ale to su ti hnusni obchodnici. A vlada zostane cista.
  Z textu je zrejme ze nie som odbornik a asi tomu fakt nerozumiem.
  Musi ta DPH-cka byt? Aka je vlastne vyhoda nepriamej dane? Dakujem.

 3. Dobrý deň.
  Modelová situácia:
  Kúpim tovar z Číny za 230€ ako spotrebiteľ. Čínsky obchodník tovar dodá. Je koncový predajca. Nikto nikde nenavyšuje cenu tovaru.
  Citujem:
  “Princíp dane z pridanej hodnoty je v tom, že sa ňou zaťažuje cena alebo hodnota, o ktorú každý článok distribučného reťazca navýšil hodnotu, ktorú zaplatil predchádzajúcemu členovi distribučného kanála. Napríklad veľkoobchod nakúpi tovar od výrobcu a navýši jeho cenu. Tovar ďalej predá majiteľovi potravín, ktorý opäť navýši cenu a nakoniec ho predá koncovému spotrebiteľovi. Pri každom predaji sa odvádza DPH z rozdielu tejto hodnoty. Zdaňuje sa teda hrubá marža, čo je vlastne tá „pridaná hodnota“.”
  Prečo mám potom nášmu štátu platiť DPH? Veď podľa uvedenej citácie nikde nikto nenavyšoval cenu! Štát si vlastne odo mňa berie neprávom peniaze. Clo by som pochopil, ale nie DPH.
  Mám alebo nemám pravdu.
  Ďakuje za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   máte pravdu, DPH zaťažuje len konečného zákazníka. Kým sa DPH neplatilo pri dovoze z Číny (USA atď.) boli v nevýhode domáci predajcovia, ktorí musia k cene väčšinou pripočítať aj 20%. Tým vzniká obrovský dopyt pre nákup z týchto krajín a tým sa znižuje záujem o nákup v rámci EÚ. Aby neboli také cenové rozdiely zaviedla sa nad určitú hodnotu zaplatiť pri dovoze DPH aj CLO. V každom prípade by ideálne bolo ak by žiadna DPH neexistovala.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *