Som živnostník a mám málo nákladov

Mnoho živnostníkov sa stretáva so situáciou kedy podniká a snaží sa zabezpečiť si svoj príjem. V mnohých prípadoch sa akosi pozabudne na náklady a potom dochádza k nepríjemnej situácii. Vysoká daňová povinnosť k dani z príjmov. Zvýšené odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne v budúcom roku. V mnohých prípadoch má tento dopad zaťaženia v budúcom roku likvidačný charakter. Ako sa teda vyhnúť nepríjemnostiam?

 

„Odporúčame si sledovať príjmy a výdavky už v priebehu roka. Najlepšie každý mesiac alebo minimálne raz za štvrťrok.“

 

 

Kde získať náklady ak svojím podnikaním takmer žiadne nevytváram?

 

Mnoho odvetví a činností každoročne zápasí s týmto problémom. Týka sa to predovšetkým grafikov, fotografov, programátorov, finančných agentov alebo marketingových odborníkov. Vždy odporúčame všetky výdavky súvisiace s podnikateľskou činnosťou si odkladať. Sú to predovšetkým náklady na telefonovanie, internet, programové vybavenie, kancelárske potreby, cestovné, nájom, výpočtová a kancelárska technika, reklamné predmety a prípadne automobil.

 

Ak aj tieto základné výdavky vytvára podnikateľ v minimálnych sumách napriek zvyšujúcim príjmom. Dá sa v budúcnosti predpokladať problém. Riešením pre rok 2017 môžu byť paušálne výdavky.

 

Áno, paušálne výdavky sú v roku 2017 prijateľnejšie ako v minulosti.

 

V roku 2017 môže uplatniť fyzická osoba – podnikateľ, ktorý nie je platcom DPH paušálne výdavky. Inak nazývané aj výdavky percentom z príjmov. Tieto výdavky môže uplatniť platca DPH v prípade, že je ním časť zdaňovacieho obdobia. To znamená, že ak je živnostník celé zdaňovacie obdobie platcom DPH, nemôže si uplatniť paušálne výdavky.

 

Výdavky percentom z príjmov sa týkajú fyzických osôb, ktoré majú príjem podľa:

  • 6 ods. 1 Príjmy z podnikania
  • 6 ods. 2 Príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v §5
  • 6 ods. 4 Príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu

Na iné príjmy okrem hore uvedených nie je možné paušálne výdavky uplatniť. Skvelou správou pre rok 2017 je, že už sa nemusí živnostník ukracovať o časť paušálnych výdavkov ak podnikal len časť roka. A teda ak živnostník založí svoju živnosť v júni roku 2017 má nárok na celú výšku paušálnych výdavkov.

 

Výška paušálnych výdavkov v roku 2017 je do 60% z príjmov, maximálne do 20 000€.

 

Ak na konci roka živnostník zistí, že je výhodnejšie zvoliť uplatnenie paušálnych výdavkov, tak nemusí viesť evidenciu reálnych výdavkov a záväzkov. Bežné výdavky sa stanú daňovo bezpredmetné, a teda je daňovému úradu jedno či jazdíte na troch autách alebo na bicykli. Alebo či naozaj tri mobilné telefóny v plnej miere využívate na podnikanie. Navyše k paušálnym výdavkom môžete uplatniť zdravotné a sociálne odvody. Pozor daňovo uznateľné sú len preukázateľné platby na verejné zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie (II. dôchodkový pilier). Naďalej však ostáva povinnosť viesť evidenciu o príjmoch a zásobách.

 

Ak ani paušálne výdavky nie sú riešením vašej podnikateľskej situácie, riešením môže byť založenie s.r.o. Ak aj vy práve rozmýšľate, aké riešenie by bolo pre vás vhodné tak sa neváhajte s nami poradiť.

Viac o mne
Konateľ a spolumajiteľ účtovnej spoločnosti Ekonoom.sk s.r.o. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu Mateja Bela so špecializáciou na malé a stredné podniky. Odborne sa venuje problematike účtovníctva. Je autorom mnohých článkov o daňovej problematike. Vo voľnom čase sa rád venuje športu.

Odpoveď na “Som živnostník a mám málo nákladov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *