Som živnostník a dodávam služby do zahraničia

V dnešnom článku si uvedieme častú situáciu, s ktorou sa stretávame v praxi. Som začínajúci podnikateľ a poskytujem marketingové alebo IT služby. Založil som si živnosť, dohodol spoluprácu a začínam pracovať. Nie som platcom DPH lebo moje služby by boli o 20 % drahšie na Slovensku. Opíšeme si na príklade bežnú situáciu podnikateľa a povinnosti, ktoré mu vznikajú počas podnikania.

 

Manuál pre programátorov, IT-čkarov, grafikov, fotografov a marketérov o tom ako postupovať a na čo nezabudnúť počas podnikania. Poradíme Vám ako sa vyhnúť dodatočným pokutám.

 

Dodávam služby na Slovensku

Dohodnem si prácu na základe zmluvy alebo objednávky a dodám služby. Zvyčajne sa to vyskytuje u podnikateľov, ktorý poskytujú úzko zamerané služby ako sú grafici, programátori, marketingový odborníci a podobne, ale platí to aj pre iné obdobné služby. Na základe vykonaných prác vystavím faktúru bez DPH, keďže nie som platcom DPH. Nezabudnem uviesť svoje pridelené IČO a DIČ. Nerozlišujem, či vystavujeme faktúru na slovenského občana-nepodnikateľa alebo na slovenskú firmu. Faktúra bude rovnaká. Netreba však zabudnúť na vyplnenie všetkých potrebných údajov, ktoré na faktúre majú byť. Následne faktúru fyzicky alebo elektronicky odošlem. Či už pošlem faktúru za každú dodanú službu alebo robím počas mesiaca viacero prác pre jednu firmu a vystavím na konci mesiaca jednu faktúru, je len na dohode medzi mnou a odberateľom. Už len čakám na úhradu vystavenej faktúry.

 

Dodávam služby do zahraničia v rámci EÚ

Som šikovný, po mojich službách je dopyt, ovládam jazyk tak sa rozhodnem spolupracovať so zahraničnými firmami. Či už je to najbežnejšie Česká republika, Rakúsko, Maďarsko alebo Poľsko na tom nezáleží. Začnem pracovať na projekte a príde situácia, kedy mám vystaviť faktúru za svoje služby. Firma mi poskytne fakturačné údaje, kde bude IČO, DIČ a IČ DPH. Tu si treba dať pozor! Mnoho podnikateľov vystaví faktúru ako v prípade služieb na Slovensku a odberateľ ich neupozorní, tak dochádza k porušeniu zákona o DPH a pokuta ma neminie. Čo teda robiť, aby som sa vyhol pokute a mohol fakturovať za služby do zahraničia?  

V prvom rade treba vedieť, že keď dodávam službu do zahraničia, tak sa ma týka zákon o dani z pridanej hodnoty a konkrétne §7a. Vzniká mi povinnosť registrovať sa podľa tohto ustanovenia na daňovom úrade, a to vyplnením žiadosti ručne a fyzickým odovzdaním alebo elektronicky. V prípade, že mám dohodnutú elektronickú komunikáciu s daňovým úradom tak podám žiadosť len elektronicky. Žiadosť o registráciu o pridelenie IČ DPH musím podať pred poskytnutím služby do zahraničia. Daňový úrad mi do 7 dní od podania registrácie vydá identifikačné číslo pre DPH. Od pridelenia IČ DPH musím toto číslo uvádzať na faktúrach a musím odberateľa informáciou na faktúre informovať, že som registrovaný podľa §7a. Pozor nestávam sa platcom DPH!

Vzorové tlačivo pre vyplnenie žiadosti o registráciu podľa §7a.

Mojou povinnosťou je podávať štvrťročný súhrnný výkaz daňovému úradu, a to elektronicky vždy do 25. dňa po uplynutí štvrťroku. To znamená, že ak som v januári, februári a v marci roku 2016 dodal služby firme v rámci EÚ, tak do 25. apríla mám povinnosť zaslať súhrnný výkaz. Za neregistrovanie sa pred dodaním služby alebo nepodanie súhrnného výkazu, prípadne nepodanie súhrnného výkazu včas znamená pre mňa automaticky pokutu z daňového úradu, ktorá je minimálne 30 €, ale môže byť aj vyššia.

Dodávam služby do zahraničia v rámci EÚ, ale nepodnikateľom

V prípade, že dodávam službu fyzickej osobe-nepodnikateľovi do zahraničia v rámci krajín EÚ alebo právnickým osobám neurčeným na podnikanie, tak nepostupujem podľa vyššie uvedeného postupu. V tomto prípade je miesto dodania služby na Slovensku, aj keď fakturujem zahraničnej osobe. Čiže tieto služby nebudem uvádzať v súhrnnom výkaze. 

Mal by som však vedieť aj o osobitnej úprave MOSS, ktorá sa týka dodaní telekomunikačných služieb, služieb rozhlasového a televízneho vysielania a elektronických služieb zákazníkom usadeným na území Európskej únie. V tomto prípade je miestom dodania trvalý pobyt odberateľa, konečného zákazníka. V tom prípade musí dodávateľ zdaňovať sadzbou DPH v danej krajine a využitím schémy MOSS túto DPH aj odviesť do krajiny zdanenia.

V prípade, že je to práve Vaša situácia a neviete ako postupovať alebo si nie ste istý, či konáte správne nás neváhajte kontaktovať a pomôžeme Vám vyriešiť túto situáciu.

Viac o mne
Konateľ a spolumajiteľ účtovnej spoločnosti Ekonoom.sk s.r.o. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu Mateja Bela so špecializáciou na malé a stredné podniky. Odborne sa venuje problematike účtovníctva. Je autorom mnohých článkov o daňovej problematike. Vo voľnom čase sa rád venuje športu.

282 odpovedí na “Som živnostník a dodávam služby do zahraničia

 1. Dobrý deň pán Ing. Sedliak,

  píšete, že mojou povinnosťou je podávať štvrťročný súhrnný výkaz daňovému úradu, a to elektronicky vždy do 25. dňa po uplynutí štvrťroku. Chcem sa opýtať, ako si mám vybaviť elektronickú komunikáciu na DU? Mám vybaviť najprv registráciu a potom tú komunikáciu alebo opačne?

  Ďakujem.

  Grezniar

  • Dobrý deň p. Grezniar,

   ak sa potrebujete súrne registrovať na DPH, tak by som najprv vykonal registráciu na uvedenom tlačive, ktoré podáte fyzicky na daňovom úrade. Následne by som sa pustil do vybavenia elektronickej komunikácie s DÚ na čo budete potrebovať získať ID používateľa. To sa registruje cez finančnú správu v sekcii Registrácia. Následne s pridelením ID musíte na daňovom úrade vyplniť Dohodu o elektronickej komunikácii s DÚ, kde k Vášmu ID pridelia elektronickú komunikáciu. Potom už budete všetky povinnosti podávať elektronicky.

   Ak Vás registrácia ešte nesúri, tak môžete to spraviť opačne a registráciu podľa § 7a môžete podať elektronicky, čím ušetríte jednu cestu na DÚ.

   Ďakujeme

 2. Dobry den p. Sedliak,

  Pred 3 mesiacmi som si otvorila zivnost a jednorazovo som dodala sluzbu firme v Anglicku. Tato anglicka firma nie je platcom DPH, kedze neobchoduje v ramci UK, ale iba mimo krajin EU. Co to pre mna znamena? Je miestom dodania sluzby v takom pripade Slovensko? Vznika mi registracna povinnost na Slovensku?

  Dakujem.

 3. Dobrý deň,

  firma v UK by sa mala pred prijatím služby registrovať na pridelenie IČ DPH a toto by ste mali uviesť na faktúre, čím by Vám vznikla povinnosť registrovať sa podľa § 7a a podať súhrnný výkaz. V prípade, že ste dodala službu fyzickej osobe v UK, tak Vám táto povinnosť nevznikla.

  Ďakujem

 4. Dobrý deň, mňa by táto problematika zaujímala v prípade dodávania elektronických služieb (ebook) do EU – podnikateľom aj nepodnikateľom (občanom) z pohľadu slovenského neplatcu DPH. Neviem, či sa podáva súhrnný výkaz keď je služba podľa par. 16 a ako vlastne vyzerá faktúra z pohľadu DPH za dodávku pre občana v EU.

  • Dobrý deň, podľa mňa sa Vás týka §15, kde sa uvádza miesto dodania v prípade podnikateľa a nepodnikateľa. Keď budete predávať občanovi, tak miesto dodania je Vaše sídlo a keď podnikateľovi, tak miesto dodania je daná krajina, kde sa odberateľ nachádza. Tu máte povinnosť sa registrovať podľa §7a a uvádzať na faktúrach IČ DPH a poznámku, že ste registrovaný podľa §7a. Následne Vám vznikne povinnosť podávať súhrnný výkaz kvartálne. Občanom nemusíte uvádzať IČ DPH, ani poznámku a tiež sa tieto obchody neuvádzajú v súhrnnom výkaze.

   Ďakujeme

   • Dobrý deň,

    a netýka sa ma náhodou §16 odst. 14) a potom §68? Tento rok sa tam menilo niečo pre elektronické služby. Nemám v tom jasno. Vychádza mi to tak, že sa ma týka MOSS, ale nie som si istá.

    • Dobrý deň,

     služba MOSS by sa Vás týkala len v prípade ak dodávate elektronické služby fyzickým osobám – občanom v krajinách EÚ. Inak Vám vzniká povinnosť registrovať sa podľa §7a a vystavené faktúry na zdaniteľné osoby v krajinách EÚ uvádzať v súhrnnom výkaze a MOSS sa Vás netýka.

     Ďakujeme

     Ing. Matej Sedliak

     • Aha, podľa §7a som registrovaná a ebook som ešte “nevypustila”, ale predpokladám, že odberatelia budú prevažne občania nie zdaniteľné osoby. Takže naozaj musím riešiť MOSS a faktúry zaťažovať DPH tej ktorej krajiny. No teším sa 🙁

     • Dobrý deň,

      a ste si istá, že predaj ebookov je považovaný za dodanie elektronickej služby? My si myslíme, že sa jedná o predaj tovaru ako v prípade tlačených kníh len v inom formáte. Tým by ste sa vyhli systému MOSS.

      Ďakujeme

      Ing. Matej Sedliak

 5. Dobrý deň,

  pán Sedliak máte pravdu podľa vyjadrenia FS, kniha je tovar a nie ele. služba, ktorá sa eviduje cez MOSS. Ak by bolo len dodanie tovaru, stačí len registrácia podľa §7a a nie 4?!

  Ďakujem.
  Ing. Varnausová

  • Dobrý deň p. Varnasová,

   podľa môjho názoru sa Vás netýka §7a ani §4. Tým pádom pri predaji elektronických kníh fyzickým osobám nemusíte byť registrovaná podľa zákona o DPH a postupujete ako keby ste predávali fyzickým osobám na Slovensku. Miestom dodania tovaru je §13 ods.1 písmeno c.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 6. Dobrý deň pán Sedliak,

  ďakujem za užitočný článok, a zároveň Vás prosím o radu, ako je to pri poskytovaní služby (počítačová grafika) pre podnikateľa mimo krajín EÚ – napríklad USA alebo Kanada. Som povinný byť platcom DPH alebo sa len registrovať o pridelenie IČ DPH?

  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Peter

  • Dobrý deň,

   ak sa jedná iba o tieto krajiny tak Vám nevzniká povinnosť sa registrovať na platcu DPH ani podľa §4 ani §7a. Ak by ste aj boli registrovaný podľa §7a a podávate súhrnný výkaz, tak obchody do tretích krajín sa tu neuvádzajú.

   Ďakujeme za otázku.

   Ing. Matej Sedliak

 7. Dobry den,

  dakujem za skvele rady. Som v situacii kedy dodavam sluzby do EU neziskovej organizacii a bolo mi povedane, ze podla ich zakona sa pre neziskovu organizaciu nie je mozne registrovat pre ziskanie IC DPH / VAT ID. Mam teda postupovat ako pri fakturacii fyzickym osobam v zahranici?

  Dakujem za radu.

  • Dobrý deň,

   tu dochádza k situácii kde nezisková organizácia pravdepodobne nie je zdaniteľnou osobou, a teda ak nie ste platcom DPH fakturujete bez DPH a ak ste platcom DPH tak fakturujete s DPH a tu aj odvediete daň.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 8. Zdravim, vyborny clanok. Ja som v este krajnejsom pripade – poskytujem sluzby do USA firme so sidlom v USA. Mam zivnost, nie som platcom DPH. predmet dodavky su sluzby spojene s pocitacovym spracovanim dat. Z toho vsetkeho mi vychadza, ze sa NEmusim registrovat, fakturujem bez uvedenia DPH a pouzijem formulku ze dodanie sluzby podlieha preneseniu danovej povinnosti. NEpouzijem formulku dodanie je oslobodene od dane. Spravne?

  Dakujem

 9. Dobrý deň,
  som živnostník neplatca DPH, mám sprostretkovateľskú činnosť, z Maďarska ktorá dodáva komplet materiál aj zamestnancov.Ako máme fakturovať DPH .
  Maďarský kolega teraz nevie či my má fakturovať DPH za práce a ja mám u nás na Slovensku platiť DPH alebo on platí v Maďarsku.Ja neučtujem DPH.
  Ďakujem za odpoveď

 10. Dobry den,

  prosim, vedeli by ste mi poradit ohladne takejto situacie?
  Som neplatca DPH a poskytujem mobilnu aplikaciu, platiacu na mesacnej baze do prevazne 3.krajin (USA, Azia, Rusko) ale aj do EU. Ake povinosti mi tymto vznikaju a je potrebne vystavovat mesacne faktury? Pozuzivatelia su ludia ale v buducnosti je mozne ze fakturovat budem aj firmam.

  Dakujem vopred.

  • Dobrý deň,

   ak sa jedná o fyzické osoby z tretích krajín tak môžete fakturovať ako neplatca DPH. K mesačnej platbe by ste mali mať vystavenú aj faktúru. Aj keď je to každý mesiac. Iné je ak fakturujete na firmy. Môže tu vznikať viacero variant. Ak budete fakturovať v rámci EÚ na firmy s číslom IČ DPH, tak musíte posielať súhrnný výkaz. Ak sa stanete platcom DPH tak môžu nastať znovu viaceré varianty.

   Ing. Matej Sedliak

 11. Dobrý deň,

  chcel by som Vás poprosiť o radu. Naša spoločnosť SK platca DPH plánuje spustiť inzertný server s platenou inzerciu s dosahom do celého sveta. Kontaktovali sme niekoľko daňových poradcov, v podstate vieme ako sa máme správať v rámci EU, avšak vrásky na čele nám robia tretie štáty. Podľa §16 je v našom prípade miesto dodania služby tretí štát a SK DPH neúčtujeme. Avšak podľa platnej legislatívy sme povinný odviesť DPH v štáte miesta dodania, čo v našom prípade znamená zistiť si platné daňové zákony v každom jednom štáte sveta a zaregistrovať sa na jednotlivé miestne daňové úrady, čo je slušne povedané nezrelizovateľná blbosť. Máte niekto informáciu poprípade reálnu skúsenosť ako sa toto v praxi rieši?

  Ďakujem za každú radu

  Pekný deň

  Martin

 12. Dobrý deň,
  Poprosil by som o radu. Som živnostník, so slovenskom živnosťou, vykonávam činnosť pre nemeckú firmu v Nemecku. Som neplátca DPH. Mám nejakú povinnosť sa registrovať na nemeckom daňovom úrade ohľadom DPH, alebo stačí len u nás?
  Ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   podľa zákona o DPH ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
   (3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.

   Ak potrebujete registráciu Vám vieme zabezpečiť, stačí napísať objednávku na uctovnictvo@ekonoom.sk

   S pozdravom

   Hulitka

 13. Dobrý deň. Chcel by som Vás poprosiť o radu. Som živnostník s trvalým pobytom v SR a nie som v SR registrovaný pre DPH. Od decembra budem poskytovať stavebné práce na nehnuteľnosti nachádzajúcej sa v Nemecku pre Nemeckú firmu, ktorá má v Nemecku pridelené identifikačné číslo pre daň. Mám povinnosť u nás registrovať sa pre daň podľa § 7a zákona o DPH pred poskytnutím uvedených služieb?
  Ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   vychádzam zo zákona:

   Služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť – § 16 ods. 1
   Miesto dodania týchto služieb sa určuje podľa toho, KDE SA NEHNUTEĽNOSŤ NACHÁDZA. K predmetným službám patria aj ubytovacie služby, služby realitných maklérov, služby architektov, stavebný dozor, služby zamerané na koordináciu a prípravu stavebných prác.
   Ak sa nehnuteľnosť nachádza v SR, daň sa platí v SR, ak sa nehnuteľnosť nachádza v IČŠ (iný členský štát) alebo v treťom štáte, miestom dodania je ČŠ alebo tretí štát, kde sa nehnuteľnosť nachádza a daň sa odvádza tam.

   TUZEMSKO: ak sa služby vzťahujú k nehnuteľnosti nachádzajúcej sa v SR, miestom dodania je SR.
   Ide o nasledovné služby:
   •Prenájom parkovacej plochy, prenájom nehnuteľnosti (kancelárií, bytov a pod.)
   •Stavebné práce na nehnuteľnosti
   •Výkopové práce
   •Zámočnícke práce súvisiace s výstavbou nehnuteľnosti
   •Pokrývačské práce súvisiace s nehnuteľnosťou
   •Klampiarske práce súvisiace s nehnuteľnosťou
   •Vodoinštalatérske práce súvisiace s nehnuteľnosťou
   •Maliarske práce súvisiace s nehnuteľnosťou
   •Strážna služba – ak sa stráži objekt
   •Upratovacie práce súvisiace s výstavbou nehnuteľnosti a so zariadeniami, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou nehnuteľnosti a globálne upratovacie služby, ktoré v sebe zahŕňajú aj upratovanie nábytku + upratovanie strojov a zariadení, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou nehnuteľnosti
   •Stavebný dozor a dozor nad bezpečnosťou práce na stavbe
   •Práce žeriavom pri stavbe konštrukcií
   •Architektonické služby
   •Stavební znalci
   •Ubytovacie služby
   •Elektrikárske práce súvisiace s nehnuteľnosťou
   •Deratizačné práce, ak súvisia s objektom
   •Čistenie komunikácií
   •Geodetické práce
   •Služby za užívanie ciest, diaľnic (Mýtne poplatky)
   •Montáž oceľových konštrukcií
   •Lesnícke práce (ťažba dreva)
   •Poľnohospodárske práce (siatie, úprava povrchov, zber úrody)
   •Poddodávky stavebných prác vzťahujúce sa na nehnuteľnosť
   •Realitná činnosť

   Ak sa určí miesto dodania služieb vzťahujúcich sa na nehnuteľnosť v inom členskom štáte, daná služba sa neuvádza v daňovom priznaní ani v súhrnnom výkaze. Mne z toho vychádza, že ste povinný sa registrovať v Nemecku.

   S pozdravom

   Hulitka

 14. Dobrý deň, čo v prípade, že zahraničná firma nemá IČ DPH? Som aj vtedy potrebný registrovať sa na DÚ, alebo sa to berie ako služba kvázi fyzickej osobe? Písali ste v 3. komentári, že by sa mala registrovať pred prijatím služby, ale to neplánuje.
  Ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   z toho vyplýva, že ak tá zahraničná osoba (krajina z EÚ) sa neregistruje pre IČ DPH tak si nesplnila svoje zákonné povinnosti vo svojej krajine. Vy s tým nič neurobíte, a preto môžete fakturovať na túto firmu ako na fyzickú osobu. Nevzniká Vám teda ani povinnosť obchod uvádzať v súhrnnom výkaze.

   Ing. Matej Sedliak

   • Dobrý deň,

    Ak to dobre chápem, tak zahraničná firma (v rámci EU) ktorá chce prijať a platiť za služby od niekoho zo Slovenska má povinnosť zaregistrovať sa na Slovensku ako platca DPH?

    Riešim totiž dilemu s.r.o. vs živnosť. Budem mesačne faktúrovať služby firme v zahraničí ako programátor a neviem čo mi bude výhodnejšie ak okrem tohoto klienta nebudem mať žiadneho iného. A zároveň ma zaujíma aké povinnosti vzniknú klientovi v oboch prípadoch.

    Ďakujem za odpoveď.

 15. Dobrý deň, poprosila by som o radu. Firma s.r.o. neplatca DPH fakturuje za služby do 3 krajín a tuzemských firmám. V rámci EU nefakturuje. Má povinnosť sa registrovať na DÚ za platcu DPH podľa § 7.
  Ďakujem za odpoveď

 16. Dobrý deň, poprosila by som o radu ohľadom prenájmu nehnuteľností a sprostredkovania prenájmu zahraničným súkromným osobám a firmám.
  1. prípad: slovenská spoločnosť (platca DPH) vlastní byt a chce ho prenajať zahraničnej súkromnej osobe. Ako príklad uvádzam nájomné 1000 EUR + 200 EUR DPH = 1200 EUR s DHP. Má táto spoločnosť účtovať nájomné súkromnej osobe s DPH alebo bez DPH (viem, že existuje možnosť účtovať prenájom bytu bez DPH, no táto spoločnosť nechce tento režim uplatňovať).
  2. prípad: to isté, ale nájomcom je zahraničná obchodná spoločnosť, ktorá nemá vo svojej krajine pridelené IČ DPH. Čiže má daňové číslo, ale toto číslo nezačína skratkou danej krajiny (CZ, DE…). Ako je to v prípade, ak má pridelené IČ DPH vo svojej krajine?
  3. prípad: realitná kancelária sprostredkuje prenájom zahraničnej súkromnej osobe. Vystaví jej faktúru s DPH alebo bez DPH. Napríklad, provízia za sprostredkovanie je 500 EUR + 100 EUR DPH = 600 EUR s DPH (600 EUR s DPH by vystavila slovenskej súkromnej osobe alebo firme). Ako je to teda pri zahraničnej súkromnej osobe?
  4. prípad: ako má vystaviť realitná kancelária faktúru za sprostredkovanie zahraničnej obchodnej spoločnosti, resp. firme, ak táto spoločnosť nemá pridelené IČ DPH vo svojej krajine (a tiež ak má pridelené IČ DPH vo svojej krajine).
  Ďakujem Katarína

  • Dobrý deň,

   keďže nám opisujete viacero situácií a nemáme všetky potrebné informácie pre správne odpovedanie, odporúčame túto problematiku riešiť v rámci poradenstva. Konkrétne by sme Vám písomnou formou vypracovali stanovisko na každú situáciu, aby ste vedeli ako postupovať pri fakturovaní.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 17. Dobrý večer,
  Muj manžel je živnostník a neni platcom DPH.faktúruje za práci vykonanou v EU soukromym osobám bez DPH. Čo má udelat kdyz objednávateľ chce zahrnúť i materiál a jeste by chtel aby DPH bolo faktúrované v jejich podmienkach ( 6 procent pri renováci domu)
  Ďekuji za radu

  • Dobrý deň,

   keďže Váš manžel nie je platcom DPH a dodáva stavebné služby vrátane materiálu, nie je možné aby uvádzal na svojich faktúrach DPH aj keď sa jedná o slovenského podnikateľa dodávajúceho tieto služby do Čiech.

   Ing. Matej Sedliak

 18. Dobry den! vdaka za informacie, no pre istotu sa opytam presne na moju situaciu.

  Budem poskytovat sluzby neziskovej organizacii v Madarsku, ktora ma pridelene VAT ID, musim sa teda ako zivnostnik registrovat na DU kvoli IČ DPH?

  Dakujem pekne!

  • Dobrý deň,

   pravdepodobne ide o prípad kedy zdaniteľnou osobou môže byť aj osoba, ktorá nie je založená alebo zriadená na účely podnikania, ak vykonáva ekonomickú činnosť, z ktorej dosahuje príjmy, a teda by ste sa mali registrovať podľa §7a na základe tejto povinnosti posielať štvrťročný súhrnný výkaz. Ak by ste si s tým nevedeli poradiť vieme Vám tieto služby zabezpečiť.

   Ing. Matej Sedliak

 19. Dobry den,
  chcel by som sa opytat, aka je horna hranica pokuty, resp. kde to najdem. Pretoze tuto vec som akosi prehliadol a uz som spravil niekolko faktur, niektore aj mimo EU (svajciarsko). Tak neviem ako mam teraz postupovat.

  • Dobrý deň,

   výšku pokút za rôzne delikty určuje daňový poriadok. Pre nesplnenie registračnej povinnosti v ustanovenej lehote je pokuta od 60 eur až do 20 000 eur. Štát ste na dani neukrátili, akurát ste nedodržali lehotu. Určite je potrebné sa registrovať podľa §7a (ak dodávate služby) a pravdepodobne podáte dodatočný súhrnný výkaz. Treba sa spýtať svojho správcu dane.

   Ing. Matej Sedliak

 20. Dobrý deň,
  vedeli by ste mi prosím poradiť s nasledovným:
  SZČO neplatca DPH sprostredkuje prácu v Nemecku alebo v Rakúsku pre slovenského elektrikára. Za túto prácu bude fakturovať nemeckej (rakúskej) firme. Má sa registrovať na DÚ podľa §7a?

   • Ďakujem za odpoveď, ešte mám k tomu podotázočku.
    A teda je potrebné do zahraničia faktúrovať aj s DPH, i keď SZČO nie je platcom DPH?

    • Dobrý deň,

     ak budete registrovaná podľa §7a tak DPH nevyčíslujete. Uvádzate služby bez DPH pod prideleným IČ DPH, kde budete na faktúre uvádzať, že ste registrovaná podľa tohoto paragrafu. Vzniká Vám tak povinnosť posielať elektronicky súhrnný výkaz pod týmto IČ DPH.

     Ing. Matej Sedliak

     • Dobrý deň,
      k tejto riešenej téme by som sa chcela opýtať, či sa vo vystavenej faktúre od slovenského SZČO registrovaného podľa §7a pre poľskú firmu ( registrovaná pre DPH len v Poľsku) a miestom dodania v Poľsku, uvádza slovná informácia, že
      som registrovaná podľa §7a,alebo len slovná informácia prenos daňovej povinnosti, alebo len slovná informácia neplatca DPH?
      samozrejme DPH je nulová, len by som potrebovala vedieť aká slovná informácia má byť na VFA.
      ďakujem

 21. Dobry den.Som SZCO a mam ist do Nemecka na prace rozneho druhu hlavne stavebna cinnost ale pre slovensku firmu ktora je platca DPH.A budem fakturovat slovenskej firme.Vznika mi nejaka povinnost niekde nieco nahlasovat? Dakujem

  • Dobrý deň,

   fakturovať slovenskej spol. Vám nevznikne povinnosť, ale pozor na dodanie týchto služieb. Odporúčam si dať poradiť na konkrétnu činnosť, či Vám vzniká povinná registrácia na území Nemecka.

   S pozdravom

   Hulitka

 22. Dobrý deň poprosím o info SZČO, neplatca DPH (SK),má vykonať pre platcu DPH (ČR) ťažbu dreva na území ČR. Je povinný sa registrovať pred výkonom práce podľa § 7a na DU v SR, a zároveň zasielať mesačne Súhrnný výkaz DPH ? Má nejakú povinnosť registrovať sa na na DÚ v ČR?
  Ďakujem za info.

  • Dobrý deň,

   vychádzame zo zákona o DPH § 15 a 16, kde určíme správne uplatnenie DPH pri službách.Všeobecne platí, že daň patrí tomu štátu, v ktorom je miesto dodania služby.

   Podľa toho, čo uvádzate miesto dodania bude CZ, podľa § 16 ods. 1. a musíte riešiť legislatívu v ČR. Ak dovolíte odporúčam Vám našu účtovníčku z ČR, pani Ing. Blanku Staníčkovú, ktorá V rámci poradenstva Vám vie poradiť aj vykonať Vaše všetky registračné povinnosti. Sídli blízko Brna, kontakt: blanka.stanickova@seznam.cz tel. kontakt. +420 604 291 242 .

   S pozdravom

   Hulitka

 23. Dobry den,

  pracujem na SZCO nie som platca DPH, pracujem pre cesku firmu na slovensku a dana firma ma slovenske IC DPH, aj kancelarie na SK, prevazne sa zdrzujem na SK,fakturujem na Cesku s.r.o., ale na FA uvadzam aj toto ich SK IC DPH, musim sa nahlasovat na registraciu IC DPH?

  Dakujem

  • Dobrý deň p. Kostra,

   v tomto prípade máte povinnosť byť registrovaný podľa §7 alebo §7a. Podľa toho či dodávate tovar alebo službu. Vzniká Vám povinnosť podávať súhrnný výkaz, kde budete uvádzať IČ DPH Českej firmy, na ktorú fakturujete. Ak by ste si s tým nevedeli poradiť, kľudne sa na nás obráťte.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 24. Dobrý deň!
  Syn architekt do apríla 2016 bol zamestnaný. V apríli 2016 založil živnosť na Slovensku a začal poskytovať služby ako architekt SZČO do ČR. Platil len zdravotné poistenie na Slovensku. Túto živnosť na Slovensku pozastavil k 30.9.2016 a od 1.10.2016 založil živnosť v ČR. Na Slovensku sa neregistroval ako plátca DPH. Daňové priznanie z príjmu za rok 2016 za obdobie 1. – 10. podá na Slovensku. Aký problém môže mať resp. pokutu dostať, keď nebol za toto obdobie registrovaný ako plátca DPH a nepodal daňové priznanie DPH. Ak je problém akým spôsobom napraviť ? Ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň pani Zlatica,
   Táto situácia sa stáva veľmi často, a Vás syn nebude jediný prípad oneskorenej registrácie. Problém vidím v tom, že už nie je SZČO.
   Určite by som to nahlásiť správkyni a riešil vzniknutú situáciu.

   Postup riešenia:

   1. Vyčísliť výšky FA do ČR.
   2. Odkomunikovať zo správkyňou situáciu.
   3. Urobiť registráciu, vypracovať a podať Súhrnný výkaz.
   4. Zaplatiť pokutu.

   ak synovi vznikla povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň a túto žiadosť nepodal resp. ju podá oneskorene, zákon o DPH v § 69 ods. 13, § 55 ods. 3, § 78 ods. 9 a
   § 85f ods. 1 upravuje povinnosti a práva tejto zdaniteľnej osoby za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom DPH. Za nesplnenie registračnej povinnosti daňový úrad uloží pokutu v zmysle zákona č. 563/2009 Z.z o správe daní (daňový poriadok).

   Pokuta je vo výške 30 € až 60 €.

   S pozdravom

   Hulitka

 25. Dobry den,

  SZCO neplatca DPH, registrovany podla paragrafu 7a poskytuje pocitacove sluzby a konzulatacie do Anglicka pre firmu ktora je platcom DHP. SZCO tejto firme priemerne vyfakturuje 44 000 EUR za obdobie 12 mesiacov. SZCO ma na zivnost napisane auto, ktore sa chysta predat za 17 000 EUR. Musi sa SZCO nasledne registrovat ako platca DPH nakolko predajom auta jeho obrat presiahne 49 790 EUR?

  Dakujem
  S pozdravom
  Tomas

  • Dobrý deň Tomáš
   obrat je definovaný v § 4 ods. 7 zákona o DPH, podľa ktorého sa obratom rozumejú výnosy/príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb s miestom dodania v tuzemsku. To znamená pre Vás, že príjmy z Anglicka nerátate do príjmov do 49.790 EUR. Vašou povinnosťou sú len evidovať príjmy analyticky na základe miesto dodania a posielať súhrnný výkaz.

   Ďalej do obratu sa nezahŕňajú výnosy/príjmy z týchto plnení:

   Poštových služieb podľa § 28
   Služieb zdravotnej starostlivosti podľa § 29
   Služieb sociálnej pomoci podľa § 30
   Výchovných a vzdelávacích služieb podľa § 31
   Služieb dodávaných členom podľa § 32
   Služieb súvisiacich so športom a telesnou výchovou podľa § 33
   Kultúrnych služieb podľa § 34
   Služieb zameraných na zhromažďovanie finančných prostriedkov podľa § 35
   Služieb verejnoprávnej televízie a rozhlasu podľa § 36
   Predaja poštových cenín, kolkov a úradných cenín podľa § 40
   Prevádzkovania lotérií a iných podobných hier podľa § 41
   Dodania tovarov, pri kúpe ktorých nemohla byť odpočítaná daň podľa § 42
   Poisťovacie a finančné služby podľa § 37 a § 39, ak sú poskytované v súvislosti s iným hlavným plnením ako doplnkové služby
   Príležitostný predaj nehmotného a hmotného majetku (okrem zásob).

   Do obratu sa okrem iného zahŕňajú aj výnosy/príjmy z:

   dodania a nájmu nehnuteľností podľa § 38
   poisťovacích a finančných služieb podľa § 37 a § 39, ak sú poskytované ako hlavné služby a nie ako doplnkové služby k inej hlavnej službe.

   Ak by ste potrebovali spracovať rýchlo, presne a odborne Vaše účtovníctvo, môžete nás kontaktovať.

   S pozdravom

   Hulitka

 26. Dobrý deň,
  chcel by som Vás poprosiť o radu. Som živnostník s trvalým pobytom v SR a nie som platiteľ DPH. Poskytujem montážne, stavebné a inštalačné práce na nehnuteľnosti nachádzajúcej sa v Nemecku pre slovenskú firmu, ktorá má v Nemecku pridelené IČ DPH. Aké sú moje povinnosti ohľadom registrácie pre daň? Ako sa takéto príjmy uvádzajú v daňovom priznaní?
  Ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   správne má firma pridelené IČ DPH v Nemecku lebo fakturuje priamo na odberateľov v Nemecku. Vám z tohto hľadiska nevyplýva povinnosť registrovať sa na DPH keďže Vy fakturujete na slovenskú firmu. Tieto príjmy sa uvádzajú v daňovom priznaní typu B ako príjem z podnikania (§6 ods.1 zákona).

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 27. Dobrý deň,
  som SZČO,neplatca DPH,poskytujem počítačové služby na Slovensku slovenskej firme, ktorá žiada odo mňa faktúru vystaviť na fakturačné údaje celkom iného odberateľa z ČR .
  1. Je pri takejto fakturácii na českého odberateľa miesto dodania služby podľa § 15 v CZ, aj keď som prácu v skutočnosti vykonal na Slovensku pre slovenského podnikateľa?
  2. Zahraničná česká firma neuviedla vo fakturačných údajoch, že má pridelené registračné číslo pre DPH(naše IČ DPH), poskytli mi IČO a DIČ, som povinný overovať a zisťovať skutočný stav?
  3. Môžem fakturovať na túto firmu ako na fyzickú osobu-nepodnikateľa, bez povinnosti registrácie podľa § 7a a teda aj bez povinnosti podávať súhrnný výkaz, alebo ak si sám zistím, že firma má pridelené platné IČ DPH –potom povinne registrácia a výkazy?
  Ďakujem za odpoveď i za Vašu publikačnú činnosť, aj tu som našiel mnoho užitočných informácií.

  • Dobrý deň,

   vychádzame zo zákona o DPH § 15 (1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

   Ak vystavujete Fa na českú firmu dodanie bude v CZ a nie SK. Nie ste povinný overiť iČ DPH ale odporúčam lebo bez IČ DPH nemôžete podať súhrny výkaz resp. Vám budú volať z DU, že IČ DPH ktoré uvediete do výkazu neexistuje. Mne sa to už stalo.

   Ja by som odporúčal vykonať kontrolu IČ DPH, registráciu vykonať a podať súhrnný výkaz, pri následnej kontrole budete môcť preukázať, že ste splnili svoje povinnosti.

   S pozdravom

   Hulitka

   • Dobrý deň prajem,
    čítam na tomto portáli rady a som na pochybách, či som postupoval správne:
    v r. 2016 som fakturoval priamo nemeckej firme dve faktúry, ktorá má uvedené IČO a DIČ /začínajúce DE…../ . Chcel by som sa opýtať či to DIČ sa jedná o číslo pre DPH? teda som sa mal registrovať pre DPH a podať súhrný výkaz? a teda aj zaplatiť z týchto faktúr DPH vo výške 20%? Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď. Prajem pokojný deň.

   • Dobrý deň,
    prosím vás o radu: môj manžel pracoval počas roka 2016 ako szčo v zahraničí – Nemecko, Polsko, Izrael a Holandsko. Nikde nie dlhšie ako 183 dní. Spolu však v zahraničí v r. 2016 pracoval dlhšie ako 183 dní. Fakturoval slovenskej s.r.o. Môže si do výdavkov uplatniť stravné platné pre danú krajinu? Test 183 dní sa vzťahuje na kalendárny rok, alebo akýchkoľvek 12 po sebe nasledujúcich mesiacov? Ďakujem vám za odpoveď.

 28. Dobrý deň,
  chcel by som Vás poprosiť o radu. Som szčo na Slovensku, nie som platca DPH. Poskytujem stavebné práce v Rakusku nepodnikateľom. Faktúry ktoré im boli vystavené sú s DPH, ktorú som v Rakusku som aj zaplatil. Mali byt tieto faktúry s dph? Ako mam postupovať pri daňovom priznaní.

  • Dobrý deň,

   ak ste neplatca DPH nemôžete fakturovať s DPH. Ale podľa zákona o DPH (§ 16 ods. 1) služby vzťahujúce sa na nehnuteľností miesto dodania týchto služieb sa určuje podľa toho, kde sa nehnuteľnosť nachádza. K predmetným službám patria aj ubytovacie služby, služby realitných maklérov, služby architektov, stavebný dozor, služby zamerané na koordináciu a prípravu stavebných prác.

   Ak sa nehnuteľnosť nachádza v AT, daň sa platí v AT, tu myslím na daň z príjmov a nie na DPH.

   Ak sa určí miesto dodania služieb vzťahujúcich sa na nehnuteľnosť v inom členskom štáte, t.j. AT, daná služba sa neuvádza v daňovom priznaní ani v súhrnnom výkaze.

   S pozdravom

   Hulitka

 29. Ďakujem za odpoveď. Chcel by som sa ešte poradiť, či si môžem ako SZČO pracujúca na slovenskú živnosť v Nemecku (pre slovenskú firmu s nemeckým IČ DPH) nárokovať stravné vo výške 45€ na deň.

 30. Dobry den pan Sedliak,

  Viete mi prosim poradit: Som zivnostnik, nie som platcom DPH a dodavam sluzby neziskovej organizacii v Britanii (nie je platcom DPH). Som povinna sa registrovat?

  Dakujem.

  • Dobrý deň,

   ak je nezisková organizácia v Británií zdaniteľnou osobou, tak vzniká povinnosť sa registrovať aj na jednej aj na druhej strane.

   Zdaniteľnou osobou je osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť definovanú v § 3 ods. 2 zákona o DPH bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti. Zdaniteľnými osobami sú predovšetkým podnikatelia, avšak zdaniteľnou osobou môže byť aj osoba, ktorá nie je založená alebo zriadená na účely podnikania, ak vykonáva ekonomickú činnosť, z ktorej dosahuje príjmy. Pri vykonávaní ekonomickej činnosti by malo ísť o vykonávanie činnosti na pokračujúcej báze, z ktorej sa opakovane dosahujú príjmy.

   Za zdaniteľnú osobu sa považuje aj osoba, ktorá vykonáva prípravné práce pred samotným začatím uskutočňovania zdaniteľných obchodov (rozhodnutie Súdneho dvora C-268/83).

   Zdaniteľnou osobou je aj každá osoba, ktorá príležitostne dodá nový dopravný prostriedok z tuzemska do iného členského štátu, pričom je zdaniteľnou osobou len na tento účel.

   S pozdravom

   Hulitka

 31. dobry den,
  prosim Vas vedeli by ste mi poradit, dostal som ponuku pisat obsah pre socialne media od jednej firmy (sro.) v Nemecku. Ale ide o velmi male prijmy, na zaciatok mozno tak 200e mesacne. Kvoli tomu sa mi asi urcite neoplati vybavovat si zivnost, resp. na tom by som asi aj prerobil. Ako by bolo najvhodnejsie, aby mi platili?
  dakujem

  • Dobrý deň,

   existuje možnosť slobodného povolania ako autor (§6), kedy si nemusíte vybavovať živnosť, ale budete to musieť oznámiť na daňovom úrade, kde Vám pridelia číslo DIČ pod ktorým budete musieť tento príjem zdaňovať. Čiže určite je dobré mať zmluvu medzi Vami a odberateľom, kde si dohodnete konkrétne podmienky spolupráce.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 32. Pekný deň prajem,

  predávam obrazy na handmade portáloch v zahraničí – som živnostník, neplatca DPH. Z predaja im platím províziu, mesačne mi príde faktúra. Vzniká mi teda povinnosť registrovať sa pre prenos daňovej povinnosti za služby? Treba podávať súhrnné a štvrťročné výkazy?

  za odpoveď vopred pekne ďakujem

  • Dobrý deň,

   predpokladám, že províziu platíte zahraničnej firme, teda máte povinnosť sa registrovať podľa §7a a uvádzať tieto obchody v súhrnnom výkaze. V prípade predaja obrazov fyzickým osobám, nemáte povinnosť uvádzať tieto obchody v súhrnnom výkaze. Súhrnný výkaz sa podáva štvrťročne. Ak by ste potrebovali pomôcť s registráciou alebo s vedením účtovníctva, neváhajte sa na nás obrátiť.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

   • Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď. Chcem sa ešte informovať k súhrnnému výkazu: Je ho treba podávať aj v prípade, ak som len prijímateľom a platcom za faktúru zo zahraničia? Teda ja nevydávam faktúru firme so sídlom v zahraničí? A ak by som vydávala takúto faktúru a nie som platca dph len registrovaná pre prenos, faktúrovať mám bez dph ale uviesť tam formulku s prenosom a teda zahraničná firma je povinná odviesť daň?

    ďakujem veľmi pekne

    • Dobrý deň,

     ak ste prijímateľom služby alebo tovaru súhrnný výkaz sa nepodáva.

     Kedy sa podáva riadny súhrnný výkaz:

     Súhrnný výkaz sa podáva elektronickými prostriedkami do 25 dní po skončení obdobia, za ktoré vznikne povinnosť podať súhrnný výkaz. Ak koniec lehoty na podanie súhrnného výkazu pripadne na sobotu, nedeľu alebo na deň pracovného pokoja, posledným dňom lehoty je najbližší pracovný deň.

     Platiteľ dane z pridanej hodnoty podáva súhrnný výkaz za kalendárny mesiac, ak:

     – dodal tovar do iného členského štátu oslobodený od dane (§ 43 ods. 1 zákona o DPH),
     – premiestnil tovar vo svojom vlastníctve do iného členského štátu na účely svojho podnikania oslobodeného od dane (§ 43 ods. 4 zákona o DPH),
     – dodal tovar ako prvý odberateľ v rámci trojstranného obchodu do iného členského štátu oslobodeného od dane (§ 45 zákona o DPH) alebo
     – dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte (§ 15 ods. 1 zákona o DPH) osobe, ktorá je povinná platiť daň.

     Platiteľ dane sa však môže rozhodnúť, že súhrnný výkaz bude podávať za kalendárny štvrťrok, ak hodnota dodávok uvedených v bode 1. až 3. nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku a súčasne v žiadnom z predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokov hodnotu 50 000 eur. Hodnota dodaných služieb v tomto prípade nie je rozhodujúca.

     S pozdravom

     Hulitka

 33. Mám na Vás ešte poslednú otázku: Prenos daňovej povinnosti sa na mňa ako neplatcu DPH vzťahuje aj vtedy, ak mi faktúru vystavil živnostník – neplatca DPH zo zahraničia?

  ďakujem Vám ozaj veľmi pekne a prajem pekný deň

  • Dobrý deň,

   prenos daňovej povinnosti by sa Vás týkal ak by ste si objednala pod prideleným IČ DPH službu alebo tovar z krajín EÚ od platcu DPH. Mali by ste povinnosť na Slovensku vykonať samozdanenie a odviesť DPH. Ak je zahraničný živnostník neplatca DPH (zistíte to overením § jeho IČ DPH) tak samozrejme k preneseniu daňovej povinnosti nedôjde.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 34. zdravím,

  Som SZČO neplatca DPH a v najbližšej dobe plánujem vystaviť faktúru do ČR podnikateľovi (OSVČ) platca DPH. Fakturujem dodanie článkov a chcem vedieť, či musím byť registrovaný ako dobrovoľný platca DPH, alebo stačí ak budem fakturovať ako fyzickej osobe, a ak musím byť platcom DPH, tak aké náležitosti musím splňať, a aké tlačivo musím vyplniť pre podanie žiadosti.

  Ďakujem vopred za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   vychádzam z § 15 zákona o DPH. Registračná povinnosť sa Vás bude týkať v tedy ak:

   – dodáte službu do EU, pri ktorej sa miesto dodania určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH.

   Medzi služby, pri ktorých sa miesto dodania určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, patria najmä: sprostredkovateľské služby, preprava tovaru, doplnkové služby pri preprave tovaru, ocenenie a práce na hmotnom hnuteľnom majetku, nájom hnuteľného majetku (s výnimkou krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov), reklamné, poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke služby, pridelenie zamestnancov, služby dodávané elektronickými prostriedkami.

   Keďže ide o marketingové(dodanie článkov) služby miestom dodania bude Česko a pred dodaním služby Vám vznikne povinnosť sa registrovať podľa § 7a a podávať súrhnný výkaz. Obdobne má povinnosť Váš odberateľ sa registrovať v CZ na IČ DPH t.j. na prijímanie tejto služby Vám dodať IČ DPH.

   Registrácia sa vykonáva na miestnom DU, použijete tlačivo ŽIADOSŤ O REGISTRÁCIU, ktorý nájdete na stránke Finančnej správy.

   S pozdravom

   Hulitka

 35. Dobrý deň,
  som SZČO (neplatca DPH), poskytujem službu do krajín EU.
  Registrovala som sa podľa § 7a.
  Každý mesiac vydám jednu fa do zahraničia, po štvrťroku do 25-ho mi vyplýva povinnosť podať súhrnný výkaz. Moja otázka znie, či mám povinnosť podávať mesačne aj výkaz DPH?
  Ďakujem za odpoveď

 36. Dobrý deň, ďakujem za tento článok. Som neplatca DPH s prideleným IČ DPH a chcem fakturovať službu do členského štátu. Chcem sa opýtať, či má faktúra obsahovať iba IČ DPH resp. VAT ID mňa a zákazníka, alebo aj DIČ a IČO? Ďakujem

 37. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na prípad platenia DPH v ramci krajín EÚ. Sme firma S.R.O. poskytujúca dopravu pre zahraničné firmy. Sme platcami DPH. Pri vystavovaní faktúry si ale nie som istá či suma dohodnutej prepravy má obsahovať DPH alebo nie.

  Vopred ďakujem za radu

  • Dobrý deň pani Ronecová,
   pre správne uplatnenie režimu DPH pri poskytovaní a prijímaní prepravných služieb tovaru má zásadný význam určenie miesta zdaniteľného obchodu, ktoré podmieňuje, či služba:

   – je predmetom dane v tuzemsku a daň má byť odvedená do slovenského štátneho rozpočtu – ak je miesto dodania v SR,
   – je predmetom dane v inom členskom štáte a daň má byť odvedená do štátneho rozpočtu iného členského štátu – ak je miesto dodania v inom členskom štáte, alebo
   – nie je predmetom dane v tuzemsku ani v inom členskom štáte a miesto dodania je na území tretieho štátu.

   Ak fakturujete prepravné služby tak si určíte, kde je miesto dodania podľa sídla odberateľa. Faktúra pre zahraničného klienta bude bez DPH.

   S pozdravom

   Hulitka

 38. Dobrý deň, syn je SZČO na Slovensku, pracuje v Nemecku, nie je platiteľom DPH. Teraz má na faktúru vypisovať IČ DPH, ktoré mu pridelili v Nemecku. Aké povinnosti mu z toho vyplývajú na Slovensku a aké v Nemecku?
  Ďakujem za skorú odpoveď.

 39. Dobrý deň,
  dovoľte mi poprosiť vás o radu:
  SZČO neplatca DPH, registrovany podla 7a poskytuje služby v EU sukromnym osobam aj pravnickym osobam
  Štvrťročne podávame súhrny výkaz s tržieb pre právnické osoby.
  Musím na faktúrach pre právnické osoby uvádzať okrem toho, že som registrovaný podľa 7a aj to, že ide o prenos daňovej povinnosti a daň platí zákazník?
  Čo musím uviesť na faktúrach pre fyzické osoby?
  Ďalšia moja otázka je pri faktúrach, ktoré za služby dostanem z iných krajín EU. Sú uvedené bez DPH, musím to na Slovensku zdaniť, podať priznanie k DPH aj keď nie som platcom DPH?
  Ak iný dodávateľ nie je platcom DPH, musím službu zdaniť a daň odviezť na Slovensku aj tak?
  Vopred ďakujem za odpoveď.

 40. Pekný deň prajem,

  pred časom som Vám tu písala, no mám ešte jednu nejasnosť. Predávam obrazy na handmade portáloch ( som neplatca DPH registrovaná podla 7a) a následne platím províziu portálom. Predala som napríklad vo februári obraz a teda následne v marci mi príde od zahraničnej firmy faktúra, ktorú uhradím. Ktorý dátum na faktúre pre mňa smerodajný pre uskutočnenie daňovej povinnosti?

  Dátum vystavenia faktúry: 10.3.2017
  Dátum dodania služby: 28.2.2017
  Dátum vzniku daňovej povinnosti: 28.2.2017
  Dátum splatnosti: 24.3.201

  Priznanie k DPH teda podávam v marci alebo v apríli teda nasledujúci mesiac od zaplatenia za službu?

  vopred pekne ďakujem

 41. Dobrý deň,

  Sme s.r.o. platcovia DPH. Pracujeme ako subdodávateľ pre SR tiež platca DPH na Slovensku.
  Stavebné práce vykonávame na stavbe v ČR. Ako fakturujeme slovenskej fy tieto práce. Fakturujeme ich ako oslobodené od DPH, tak ako pre zahraničného partnera? Našou povinnosťou je ďalej sa registrovať v ČR pre DPH?

  Ďakujem

  • Dobrý deň,

   stavebné práce sa podľa zákona o DPH § 16 viažu k nehnuteľnosti, a teda k stavbe v Čechách, čo nie je predmetom DPH na Slovensku. Preto je potrebné sa informovať o povinnostiach v Čechách. Takáto fakturácia sa neuvádza v daňovom priznaní k DPH ani v KV na Slovensku.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 42. Dobrý deň,
  SZČO /kameraman/neplatca DPH nakupuje cez spoločnosť Envato /Paypal/ hudbu. Autori hudby sú z EU aj z 3krajín. Envato mu vystavuje 2 faktúry. Jednu priamo od autora za hudbu a druhú od Envata na províziu za predaj. Vyplýva z toho horeuvedenej SZČO nejaká povinnosť k DPH?
  Ďakujem.

 43. Dobrý deň,
  v priebehu budúceho mesiaca si plánujem založiť živnosť a začať ponúkať služby do zahraničia (kreslenie návrhov). Keďže budem pracovať na voľnej nohe a klientov si budem hľadať prostredníctvom rôznych medzinárodných internetových portálov a inzercie, moji klienti budú teda nielen z členských štátov, ale aj mimo EÚ. Predpokladám, že budem pracovať najmä pre fyzické osoby, nie sú však vylúčené ani firmy.
  Aké povinnosti mi týmto vzniknú, prípadne kde všade sa budem musieť nahlásiť?
  Ďakujem.

  • Dobrý deň,

   tak ako uvádzame v článku, budete sa musieť pred dodaním služieb zdaniteľnej osobe v zahraničí registrovať podľa §7a, vytvoriť si s finančnou správou elektronickú komunikáciu a následne podávať súhrnný výkaz. Pri zahraničných obchodoch budete uvádzať pridelené IČ DPH. Rozlišovať treba, či budete fakturovať na fyzickú osobu alebo na podnikateľa. Ak by ste si s tým nevedeli poradiť tak Vám s tým vieme pomôcť.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 44. Dobrý deň,

  v zmluve máme vykonané inštalačné práce – technické zariadenie budov.
  firma SK platca DPH vykonáva inštalačné práce pre štáty EU s IČ DPH DE a PL.
  tuzemská s.r.o. vystavuje fa bez DPH – kde sa to uvádza vo výkaze DPH a v súhrnom výkaze pod služby 2 .
  Ďakujem, Marek

  • Dobrý deň,

   ak fakturujete služby s dodaním na stavbách v Nemecku alebo v Poľsku, tak tieto sa v daňovom priznaní k DPH neuvádzajú. Nie sú predmetom slovenskej DPH.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

   • Dobrý deň pán Sedliak,

    ďakujem za informáciu, neposudzujú sa ako služby spojené s nehnuteľnosťou a teda nemal by sa tam podnikateľ registrovať v tomto prípade?

    Ďakujem, pekný deň

    Marek

    • Dobrý deň,

     keďže je miesto dodania v krajine EÚ, tak sa Vás týkajú zákony o DPH v danej krajine. Pravdepodobne Vám nejaké registračné povinnosti budú vznikať, ale nebudú predmetom slovenskej legislatívy.

     Ďakujeme

     Ing. Matej Sedliak

 45. Dobrý deň, sme platcami dph, poskytujeme telekomunikačné služby (internet), ako sa určí miesto dodania v prípade ak odberateľom je zdaniteľná osoba z ČR, ale služba je poskytnutá na SR? Podľa §15 odst. 1 – fakturovať bez dph a podávať súhrnný výkaz??
  A čo v prípade, keď má pridelené aj slovenské IČ DPH? v tomto prípade fakturovať s daňou ako slovenskej zdaniteľnej osobe?
  Ďakujem

  • Dobrý deň,

   podľa Zákona o DPH § 16 ods.18 treba postupovať pri nezdaniteľných osobách a pri zdaniteľných tak ako uvádzate s povinnosťou podania súhrnného výkazu. V prípade, že má slovenské IČ DPH zahraničná firma záleží či toto IČ DPH používa len pri predaji u nás alebo má na slovensku aj organizačnú zložku.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 46. Dobrý deň, 20.marca som podala žiadosť o registráciu pre IČ DPH, biela kartička-osvedčenie mi prišlo už 24.marca. Všimla som si, že tam sú však uvedené 2 dátumy: “Registrovaný od” 15.04.2017 a “Evidenčné číslo/dňa” 20.03.2017.
  Viete mi prosím vysvetliť, či ten dátum 15.apríl určuje dátum, od ktorého má táto registrácia účinnosť? Aký má potom význam, že daňový úrad má povinnosť vydať toto osvedčenie do 7 dní od požiadania registrácie?
  ďakujem

 47. Dobry den,

  Vcera som sa dostal k tomuto vasmu clanku a zistil, ze vsetko robim zle a aj danove priznanie nemam dobre spravene.

  Od Augusta 2016 robim na zivnost a fakturujem pocitacove sluzby firme v Anglicku. Netusil som, ze treba na to IC DPH. Ked si to teraz vybavim musim to aj nejako spatne im poslat spravnu fakturu?

  Ohladom danove priznania si tiez nie som isty ako teraz spravne vyplnit. Je tam kolonka Dan zaplatena v zahranici. Ako viem ci som nejaku dan platil v Anglicku alebo to zalezi podla toho ci firma je platitel DPH.

  A este jedna vec co tu uz bola, ale stale tomu moc nerozumiem. Ten limit na povinne stanie sa platcom DPH 49tisic neplati teda pre zahranicny prijem ako v mojom pripade? Mozem kludne presiahnut a stale sa nemusim stat platcom a mozem uplatnovat pausalne vydavky, ze netreba vies uctovnictvo?

  Dakujem.

  S pozdravom,
  Martin

  • Dobrý deň,

   podla hore uvedených informácií ste mali povinnosť sa registrovať podľa § 7a zákona o DPH. Táto povinnosť Vám vznikala pred dodaním služby t.j. asi 07/2016. Po dodaní služieb do EU ste mali podávať kvartálne súhrnné výkazy, kde by ste uvádzali IČ DPH anglickej firmy.

   V takomto prípade by sa Vám nemenil daňové priznanie ani výška príjmov.

   Do obratu 49 790 EUR sa nepočítajú:
   – výnosy, resp. príjmy z dodaných tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od DPH – v prípade podnikateľských subjektov môže ísť napr. služby zdravotnej starostlivosti, služby sociálnej pomoci či východné a vzdelávacie služby poskytované súkromnými školami
   – výnosy, resp. príjmy z dodávok, ktorých miesto dodania sa nachádza mimo SR – napr. dodávky služieb, pri ktorých DPH platí odberateľ a slovenský dodávateľ ich uvádza v súhrnnom výkaze
   – výnosy, resp. príjmy z predaja hmotného a majetku (napr. počítač, auto, budova či licencia) – iba v prípade, ak ide o príležitostný predaj, nie “core biznis”.
   – výnosy, resp. príjmy z finančných a poisťovacích služieb, ak sú poskytované ako doplnkové služby

   v prípade ďalších otázok Vám odpovieme v rámci poradenstva.

   S pozdravom

   Hulitka

 48. Dobrý deň,

  Som zaregistrovaná živnostníčka a budem poskytovať online služby technical helpdesk firme v USA. Avšak táto práca mi bola sprostredkovaná cez maďarskú firmu, od ktorej by mi aj chodila výplata. Predpokladám teda, že sa nezohľadňuje fakt, že v konečnom dôsledku poskytujem služby firme v USA, ale firme v Maďarsku.
  Tým pádom potrebujem mať IČ DPH a posielať štvrťročný súhrnný výkaz daňovému úradu?
  Čo vlastne tento štvrťročný súhrnný výkaz má v mojom prípade obsahovať?

  Ďakujem vopred za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   ak budete fakturovať a dodávať služby maďarskej firme, tak určite by ste mali povinnosť pred dodaním sa registrovať.

   V súhrnnom výkaze uvádzate celkovú sumu dodaných služieb a kód krajiny kam boli dodané služby.

   S pozdravom

   Hulitka

   • Ďakujem pekne za odpoveď.
    IČ DPH som si už bola vybaviť.
    Chcela by som si ešte overiť, čo teda budem mesačne odvádzať. Budú to odvody na zdravotnú poisťovňu a raz do roka dane alebo sa to dá aj mesačne platiť?
    Na sociálnu poisťovňu odvody prvý rok netreba, takže to neriešim.
    Zabudla som ešte na niečo?

    Vďaka vopred za odpovede, som Vám nesmierne vďačná za Vaše informácie.

    • Dobrý deň,

     odvádzať nebudete nič. Máte len povinnosť uvádzať IČ DPH odberateľa a štvrťročne podávať súhrnné výkazy. Samozrejme zdravotné odvody platíte mesačne. Sociálne odvody prvý rok neplatíte. Podávať budete daňové priznanie raz ročne k dani z príjmov.

     Ak by ste potrebovali pomôcť s účtovaním alebo zasielaním výkazov, tak sa neváhajte na nás obrátiť.

     Ďakujeme

     Ing. Matej Sedliak

 49. Dobrý deň prajem,
  Som SZČO na SR. Poslytujem stavebné práce v Belgicku pre belgického investora. Nie som platca DPH, takze doposial som sa ani neregistrovsl pre tieto povynnowti na DÚ.
  Od mája mám jednu zákazku na vyhotovenie fasády už aj s materiálom, ktorý nakúpim na SR a doveziem do Belgicka. Aka je tsm povinnosť ohladom DPH? Treba sa registrovat a fskturovat s DPH? Dakujem

  • Dobrý deň,

   miesto dodania je podľa miesta stavby t.j. v Belgicku.

   NA SK nemáte povinnosť sa registrovať, skôr odporúčam si pozrieť belgickú legislatívu, či tam nemáte povinnosť sa registrovať.

   S pozdravom

   Hulitka

 50. Dobrý deň.
  Stavebný dozor SZČO nelatca DPH vykonáva dozor na stavbe v tuzemsku, ale za služby faktúruje českej firme s českým IČ DPH. Má povinnosť sa registrovať podľa par.7?

  • Dobrý deň,

   pre správne určenie miesta dodania je potrebné postupovať podľa zákona o DPH § 16. Podľa § 16 sa určí miesto dodania, podľa toho kde sa nehnuteľnosť nachádza.

   Vo Vašom prípade nemáte povinnosť sa registrovať podľa § 7, ale príjem sa ráta do obratu 49.790,- € povinnej registrácie na DPH podľa § 4.

   Ďalšie užitočné rady nájdete v časti v oblasti DPH

   S pozdravom

   Hulitka

 51. Dobry den, chcem sa spytat, ak mam pridelene IC DPH, tak ho musim uvadzat na kazdej fakture? Aj ked fakturujem na Slovensko?

  • Dobrý deň,

   ak máte IČ DPH podľa §4 tak ho uvádzať musíte vždy. Ak ste registrovaný podľa §7 tak stačí, keď ho budete uvádzať pri fakturácii do EÚ, prípadne pri objednávaní tovaru alebo služby z EÚ.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 52. Dobry den, pani,

  Mam na vas otazku, s ktorou mi snad budete vediet poradit. Odpovede, ktore ste sem dali mi uz vysvetlili minimalne 50% otazok, ktore by som bol, takze uz teraz som vdacny.

  Spat vsak k teme. Som zivnostnik na Slovensku a mojou pracovnou naplnou je copywriting, tzn. pisanie obsahu (v tomto pripade pre internetovy magazin). Moje clanky by som chcel predavat aj do zahranicia, konkretne do Velkej Britanie taktiez zivnostnikovi, ktory nie je platcom DPH.

  Chcem sa opytat. Su clanky “na mieru” brane ako elektronicka sluzba, alebo spadaju pod inu kategoriu? Celkom sa v tom stracam.

  Ako mam vystavit fakturu? IC DPH si akurat vybavujem, budem musiet podavat aj danove priznanie kazdy 1/3 mesiace ako mi bolo povedane inymi uctovnikmi? Velmi by mi to pomohlo, takze vopred dakujem! 🙂

  • Dobrý deň p. Zachar,

   vychádzame zo zákona o DPH a konkrétne §16. Ak budete tieto služby dodávať živnostníkovi do Veľkej Británie, tak on sa musí ako neplatca DPH registrovať pred prijatím služby od Vás podľa §7a pre pridelenie IČ DPH. Toto IČ DPH Vám pred fakturáciou oznámi a Vy ste povinný byť tiež registrovaný podľa §7a ak nie ste platca DPH. Následne budete tieto vystavené faktúry uvádzať v súhrnnom výkaze za štvrťrok sumárne pre daného odberateľa. V súhrnnom výkaze uvediete jeho IČ DPH. Čiže nepodávate DPH, ale podávate súhrnný výkaz, a to štvrťročne. Áno články sú ako elektronická služba, ale týka sa to len dodania osobe inej ako zdaniteľnej osobe podľa odseku 14 daného § 16.

   Ak by ste potrebovali, môžeme Vám viesť účtovníctvo, aby ste mali všetky povinnosti v poriadku.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 53. Zdravím vás a ešte raz vďaka za vašu odpoveď. Veľmi mi pomohla.

  Vyčlenil som si čas a prečítal som si legislatívu UK. Po hodinách na hmrc.gov a diskusných fórach som zistil, že môj klient skutočne nemusí mať registráciu tamojšieho IČ DPH, teda VAT.

  Namiesto toho stačí, ak mi poskytne jeho UTR (IČO), adresu a adresu www stránky, ktorá musí obsahovať jeho kontaktné údaje.

  Stretli ste sa už s takýmto prípadom? Podľa mňa je to celkom špecifická situácia, ktorá nie je celkom ošetrená našimi zákonmi.

  • Dobrý deň,

   podľa našej aktuálnej legislatívy je potrebné postupovať tak ako uvádzame. V zákone sa rozlišuje postup pri dodaní služieb zdaniteľnej a nezdaniteľnej osobe. Keďže je odberateľ podnikateľ považuje sa za zdaniteľnú osobu. Skúste sa ešte informovať cez finančnú správu. Ako sa oni vyjadria.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 54. Zdravím Vás,

  chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu a možno prispieť niečím ďalším zaujímavým do tejto debaty. Modelová situácia: živnostník, ktorý podniká v oblasti prekladateľských služieb, nie je platcom DPH, uzatvori tzv. freelancer contract na vyhotovovanie prekladov so Súdnym dvorom EÚ, ktorý všade uvádza, že nie je platcom DPH. Tzv. freelancer contract sa spravuje právom EÚ a je výsledkom verejného obstarávania podľa osobitných pravidiel EÚ. V žiadosti o účasť živnostník uvádza, či je alebo nie je platcom DPH – táto informácia je pre obstarávateľa, samozrejme, dôležitá. Následne teda, prosím, vznikne mu povinnosť na registráciu podľa § 7a zákona o DPH? Súdny dvor EÚ nie je predsa podnikateľom. Ale ak áno, nestáva sa následne platcom DPH? Má alebo nemá takýto živnostník následne vystavovať faktúry ESD s DPH? Ďakujem veľmi pekne za reakciu a radu.

  • Ešte by som doplnila, že preklady sa budú zadávať, vyhotovovať aj odovzdávať elektronicky. ESD sídli v Luxemburgu. Miesto dodania služieb by teda bola krajina EÚ?

   ďakujem krásne.

  • Dobrý deň,

   zaujímavá situácia, s ktorou sme sa ešte nestretli. Náš Zákon o DPH rozlišuje či službu dodávate zdaniteľnej alebo nezdaniteľnej osobe. Podľa toho sa určí miesto dodania služby. Následne je potrebné postupovať pri fakturácii odlišne. Tak či tak by ste pri fakturácii vystavovali bez DPH. Otázkou je či sa registrovať podľa §7a a podávať súhrnný výkaz alebo nie. Rozhodujúcim je postavenie odberateľa, čo si netrúfam určiť. Skúsil by som túto otázku napísať na finančnú správu. Budeme radi ak sa s odpoveďou podelíte aj snami.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

   • Dobrý deň prajem, p. Sedliak,

    ďakujem za reakciu, aj tá mi v tejto chvíli pomohla. Ak sa ale ešte môžem opýtať – ako alebo na akej adrese sa obrátiť na finančnú správu s touto otázkou? Existuje nejaká všeobecná adresa pre podporu alebo je potrebné ísť nejakým osobitným postupom?

    Ďakujem veľmi pekne a želám veľa úspechov, ste veľmi fajn.

    Alena

 55. Dobrý deň, prepravná spoločnosť ktorá prepravuje tovar do štátov EU, registrovaná len podľa §7a zaplatí v zahraničí zálohu za mýto, kde nieje vyčíslená zahraničná DPH. Je povinný u nás samozdaniťˇ túto zálohu?

  • Dobrý deň,

   záleží od konkrétnej krajiny. Niektoré na mýto uvaľujú DPH a niektoré nie. Aj samotný doklad o kúpe môže napomôcť, podľa toho čo sa na ňom uvádza.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 56. Dobry den,
  popri hlavnom zamestnani mal by som moznost si privylepsit prijem pracou z domu v IT oblasti pre zahranicnu pracovnu agenturu, ktora chce mi preplacat pracu na fakturu. Dohodli sme na sume pr. 20 Euro brutto to jest ja by som mal platit dan. Ako formou je to najlepsie zrealizovat zalozit si sro-ku alebo zivnost alebo uzavriet dohodu o vykonanej praci ? Co je z hladiska najmensich odvodov najlepsie ? Objem hodin pre prvu objednavku je 100 hodin a pre dalsiu objednavku je to viac ako 350 hodin prac

 57. Dobrý deň,
  som živnostník, autolakovač, momentálne neplatca DPH. Pravdepodobne získam zákazku od zahraničnej osoby z Francúzska – fyzická osoba, nepodnikateľ. Prácu vykonám na Slovensku. Musím sa registrovať pre získanie IČ DPH? Ešte upresním, že službu vykonám za vopred dohodnutú sumu.

  Ďakujem za odpoveď

 58. Prosím Vás, chcem si ujasniť:
  Jednoosobová sro – neplatca DPH dodáva stavebné práce v Nemecku. Jeho povinnosťou je registrovať sa podľa § 7a a podávať kontrolné výkazy? Nič viac?

  Ďakujem

  • Dobrý deň,

   nie, pozor pri stavebných prácach je to inak. Podľa § 7a zákona o DPH sa registrujú zdaniteľné osoby, ktoré prijímajú alebo dodávajú služby z/do iného členského štátu, pri ktorých sa miesto dodania určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH. Ak sa jedná o stavebné služby je potrebné postupovať podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH, pretože miesto dodania sa viaže na nehnuteľnosť.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 59. Pekný deň prajem,
  chcem Vás poprosiť o radu.
  Nová firma s.r.o. so sidlom na Slovensku, neplatca DPH, este nefakturovala.
  V tomto mesiaci (Jun 2017) sa podpise zmluva s českou firmou, platcom DPH o obchodnom zastupeni na Slovensku. Budem zabezpecovat (sprostredkovanie – predaj IT) služieb slovenským podnikateľom. Budem plateny percentualne z provizie. Na zaklade predaja za prislušný mesiac vystavým faktúru. Prvú faktúru by som mal vystaviť v júli 2017 (za mesiac jún).
  1. Mám sa registrovať podľa § 7a, a podávať kontrolné výkazy?
  2. Stávam sa platcom DPH, či nie?
  3. D.urad mi vystavi do 7 dni, čo? Resp. stači mi to ohlasiť dva tyzdne v juli pred prvou vystavenou fakturou?
  3. Resp. Keď by som fakturoval v tomto roku viac ako 60000, EUR, stanem sa platcom DPH. a Tým pádom platím licenciu 960, EUR, alebo 480?
  Dufam, že nie som chaotický :-).

  Ďakujem, Miroslav

  • Dobrý deň Miroslav,

   Zákon o DPH jasne hovorí o tom, že pred dodaním služby sa musíte registrovať na FS podľa § 7a. Následne po dodaní služieb Vám vznikne povinnosť podávať súhrny výkaz za každý kvartál. Registráciou podľa § 7a sa stávate registrovanou osobou a nie platiteľom DPH podľa § 4 tým pádom nespadáte do kategórie licencie 960€. Zároveň upozorňujem ak firmu máte založenú v roku 2017, tak licenciu neplatíte v roku 2018.

   Všetky príjmy zo zahraničia nevstupujú do obratu 49 790€ na DPH.

   Ak budete potrebovať ďalšie Komplexné informácie ohľadom účtovníctva, budeme Vám k dispozícií aj telefonicky v pracovnom čase Po – Pia 8:00 – 17:00

   S pozdravom

   Hulitka

 60. Dobry den,

  prosim Vas, premyslam nad zalozenim zivnosti, s tym ze budem pracovat pre ltd firmu so sidlom v UK. Pokial som spravne pochopila Vase prispevky, budem sa musiet registrovat pre DPH a podavat stvrtrocne vykazy, ale nemusim byt platca DPH.
  Co sa tyka dani z prijmu a odvodov, budem ich platit u nas, alebo musim platit dan z prijmu v UK ? Plati pre mna ak dodavam sluzby len do UK nas system, alebo sa plne riadim ich?

  Dakujem za Vasu odpoved

  • Dobrý večer pani Jarka,

   áno správne ste to pochopili. Či budete platiť daň z príjmov na území UK bude závisieť od toho či budete rezindent alebo nerezidentom UK. AK by ste služby dodávali do UK zo Slovenska tak daň budete platiť na SK.

   AK budete potrebovať viac informácií, rád Vám poradíme v rámci poradenstva.

   S pozdravom

   Hulitka

 61. Dobry den,
  som zivnostik, neplatca DPH, registroval som sa podla paragrafu 7a.
  Spolupracujem s reklamnou agenturou z EU, ktorej poskytujem reklamny priestor na internete – predpokladam, ze je to sluzba.
  Reklamna agentura mi plati za reklamny priestor mesacne rozne sumy podla mnozstva zobrazeni reklamy.
  Tieto sumy mi plati vopred ( bez toho, aby ziadala moju fakturu ) v USD, nasledne mi pri prevode na ucet uplatni cudzia banka poplatok – tiez v USD a pride mi na ucet vysledna suma v EUrach.

  Pre mna to znamena vystavit nasledne formalnu fakturu a vyplnit suhrnny vykaz DPH za dodanie sluzby v EU.

  Mam vykazovat v suhrnnom vykaze len vyslednu sumu, ktora mi prisla na ucet v EUR mene?

  Alebo mam vystavovat faktury v USD a nasledne prepocitavat USD/EUR nejakym kurzom?
  Ak ano, tak akym kurzom ( v case zdanitelneho plnenia podla faktury, alebo v case prevodu penazi na ucet ? ) a ako zahrnat do toho poplatok zahranicnej banke?

 62. Dobrý deň, poprosím o radu.
  Som sprievodkyňa v CR, živnostníčka, neplatiteľka DPH, v minulosti registrovaná na DPH podľa §7a). Mám vystaviť faktúru za sprievodcovské služby pre českú CK, ktorá má ale zvláštny režim DPH podľa českého §89 ZDPH – zdaňuje len prirážku CK. Prosím, ako mám vystaviť faktúru – s prenesením daňovej povinnosti alebo nejako ináč?

  • Dobrý deň,

   Vy ako slovenská zdaniteľná osoba registrovaná na DPH podľa §7a fakturujete stále bez DPH. Ak dodávate službu do EÚ vystavujete faktúru bez DPH a máte povinnosť uvádzať to v súhrnnom výkaze za predošlý kalendárny štvrťrok v zmysle § 80 zákona o DPH do 25 dní po ukončení kalendárneho štvrťroka. Súhrnný výkaz podávate elektronicky.

   Napr. fakturovaná služba za jún 2017 sa vykazuje do 25.07.2017 v podanom súhrnnom výkaze za 2. kvartál 2017.

   Ak by ste potrebovali vypracovať alebo podať súhrnný výkaz neváhajte nás kontaktovať.

   S pozdravom

   Hulitka

 63. Dobry den,
  velmi sa mi pacil Vas clanok a aj komentare na ktore promptne odpovedate;)
  Uz som toho vela prestudoval, ale tento pripad som nejako nenasiel.
  Teraz som normalne zamestnany, ale dostal som ponuku robit programatora pre svajciarsku spolocnost.
  Pricom by som mal robit z domu (Bratislava) a do Svajciarska by som mal vycestovavat len raz za mesiac na nejaky meeting.
  Dostavat by som mal mesacne plat (faktury) od poctu odpracovanych dni… Pricom rocne by to malo byt cez tych spominanych 50.000 Eur

  Kvoli optimalizacii som sa docital, ze by som si mal zalozit s.r.o. a seba zamestnat, aby som nemusel platit tolko odvodov, hadam uvazujem spravne.

  Moja hlavna otazka vsak je, ak budem takto fakturovat, musim platit z tej sumy DPH, alebo cela suma je moj prijem a na zaklade toho platim odvody a dan z prijmu?
  Ako sa mam registrovat, staci podla paragrafu 7a? Ako je to v pripade Svajciarska, platia pre Svajciarsko tie iste zakony, co sa tyka dani ako pre EU staty?
  Musim sa registrovat aj vo Svajciarsku, ked tam budem len 1 den za mesiac?
  Vopred velmi pekne dakujem za odpovedate
  S podravom
  Tomas

  • Dobrý deň Tomáš,

   uvažujete správne. Keďže Švajčiarsko sa považuje za tretiu krajinu a Vy budete fakturovať služby pre švajčiarsku spoločnosť tak máte povinnosť si vybaviť IČ DPH na Slovensku či už podľa §7a alebo §4. Fakturovať budete bez DPH a teda celá vyfakturovaná suma bude Váš výnos. Odvody budete platiť podľa toho v akom postavení budete vo firme. Či sa v nej zamestnáte alebo nie a na aký úväzok. V každom prípade Vy musíte postupovať podľa slovenských zákonov. Vo Švajčiarsku sa registrovať nemusíte.

   Odporúčame osobné stretnutie, kde by sme Vám vedeli lepšie poradiť od založenia firmy, nastavenia systému až po vedenie účtovníctva.

   V prípade záujmu nás kontaktujte.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

   • Dobry den,
    dakujem Vam za velmi rychlu odpoved,
    este nie je nic iste, ale ak by sa k tomu schylovalo, velmi rad by som Vas oslovil kvoli poradenstvu. Chcel by som sa este spytat este ohladom osobneho stretnutia, nakolko Vase sidlo je dalej od Bratislavy, ako casto byvate v Bratislave?
    Este raz dakujem
    S pozdravom
    Tomas

    • Dobrý deň,

     v Bratislave sme každý mesiac okolo 10.-teho. Máme aj viacero klientov, ktorí riešia podobnú situáciu ako Vy. Budeme radi ak sa osobne stretneme. V prípade záujmu nás kontaktujte e-mailom alebo telefonicky.

     Ďakujeme

     Ing. Matej Sedliak

 64. Prajem prijemny den, poprosím o radu,

  som živnostník, neplatca DPH.
  Začínam predávať vybavenie pre hotely / reálne produkty /do Českej republiky, teda budem vystavovať faktúry.
  Dobre chápem, že:
  – musím požiadať o registáciu o pridelenie IČ DPH na Slovensku ešte pred vystavením prvej faktúry
  – následne uvádzať pridelené IČ DPH na mojich faktúrach pre českého partnera
  – štvrťročne podávať súhrnný výkaz DÚ

  Faktúry vystavujem v našej EUR mene?
  Nestávam sa ale platcom DPH?

  veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď
  Daniel

 65. Dobrý deň.

  Chcel by som sa opýtať keď som zaregistrovaný podľa paragrafu 7a a niesom platca DPH a chcem vystaviť faktúru slovenskej firme tak mám uvádzať klasické DIČ alebo aj pridelené DIČ DPH ?

 66. Dobrý deň,

  chcem sa opýtať na situáciu, keď ja som živnostník, nie som platca DPH, ale mám fakturovať českej firme, ktorá platcom DPH je. Mení sa niečo pre mňa, alebo pre tú firmu?
  Ďakujem pěkně

 67. Dobry den,
  Chcel by som vediet ako mam postupovat a co je moja povinnost.
  Som zivnostnik neplatca DPH. Budem fakturovat za administrativnu cinnost vykonanu na slovensku Slovinskej firme.
  Musim byt registrovany podla 7a?
  Dakujem za odpoved.

 68. Zdravím p.Sedliak
  Chcem sa spýtať ak mám založenú sročku a poskytujem služby vodiča zahraničnej firme v EU, čiže fakturujem do zahraničia. Je možné zostať rezidentom v SR teda platiť dane aj odvody na slovensku? Pretože vyšiel nový zakon o cezhraničnej spolupráci ktorý platí od 18.6.2016 že by som mal platiť dane aj odvody v krajine v ktorej pracujem.

  • Dobrý deň,

   v akom postavení ste vo Vašej s.r.o.? Ste aj zamestnancom? V tomto zákone sa uvádza viacero situácií, ktoré ja neviem posúdiť. Napríklad či pracujete celý rok v niektorej krajine alebo sa týždenne vraciate na Slovensko a podobne. Ak ste denne pri Vašom charaktere práce v inej krajine tak by ste mali platiť odvody do každej krajiny?

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 69. Dobrý deň,
  Ako začínajúci programátor mám ponuku práce v oblasti IT na projekte pre Švajčiarsku firmu, ktorá má IČ DPH. Nakoľko nemám s uvedenou situáciou skúsenosti chcel by som sa informovať o voľbe najvýhodnejšej možnosti : mam si založiť živnosť, čiže budem SZČO -neplatca DPH, čiže DÚ mi pridelí IČ DPH , budem registrovaný podľa paragrafu 7a a z mesačných faktúr (mojich príjmov) budem podávať súhrnný výkaz alebo druhá možnosť, ktorou je nezaloženie živosti ale len DÚ mi pridelí DIČ a s odberateľskou zahraničnou firmou budem mať uzatvorenú licenčnú autorskú zmluvu , na základe ktorej budem vystavovať Fa za služby, ktoré nebudú podliehať zdaneniu.
  Za odpoveď vopred ďakujem.

  • Dobrý deň,

   pravdepodobne kombinácia oboch by bola pre Vás najvýhodnejšia pričom sa treba oprieť o konkrétne čísla, ktoré v tejto chvíli nepoznám. Ak by ste mali záujem tak je to na osobné stretnutie, kde by sa vedeli konkrétnejšie baviť. Mohla by tam vzniknúť pomerne zaujímavá úspora na dani.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 70. Dobrý deň pán Sedliak,
  chcela by som Vás poprosiť o radu. Som SZČO, neplatca DPH. Dodávam služby v rámci Slovenska aj EU, väčšinou súkromným osobám (nepodnikateľom).
  V rámci EU predávam online kurzy, čo je elektronická služba, preto som sa zaregistrovala podľa §7a.
  Okrem online kurzov poskytujem aj osobné konzultácie. Moja otázka sa týka práve týchto služieb (ktoré poskytujem súkromným osobám z EU) a neviem si poradiť s tým, aké je v ich prípade miesto dodania (a teda, či mám faktúrovať cenu bez DPH, alebo s DPH daného štátu).
  Ide o osobné poradenstvo – klient (súkromná osoba z krajiny EU) ku mne pricestuje a poradenstvo prebieha v mojej prevádzke v SR. Na poradenstvo sa objednáva vopred cez moju webovú stránku a cenu za poradenstvo platí vopred bezhotovostne.
  Aké je podľa vás miesto dodania v tomto prípade? Ďakujem a želám príjemný deň.

 71. Dobrý deň pán Ing. Sedliak,

  som SZČO a chcela by som sa spýtať na prípad oneskorenej registrácie pre DPH podľa §7a.
  V septembri som sa registrovala oneskorene (4 mesiace) a na DÚ, kde som to aj oznámila mi povedali, že keďže nie som platca DPH, nemusím podať mimoriadne daňové priznanie za toto obdobie, iba elektronicky podať súhrnný výkaz za aktuálne štvrťročné obdobie. Moja otázka je, či nie som povinná podať súhrnný výkaz aj za štvrťrok pred týmto obdobím kedy som ešte nebola registrovaná, ale službu do iného členského štátu EÚ som už vtedy dodala?
  Ak áno, hrozí mi nejaká pokuta za neskoré podanie súhrnné výkazu?

  Veľmi pekne ďakujem a prajem pekný deň.

  • Dobrý deň,

   samozrejme ak ste dodali služby v rámci EÚ, ktoré ste mali vykazovať cez súhrnný výkaz tak je potrebné aj za to obdobie kedy ste nebola registrovaná podať riadny súhrnný výkaz. Za oneskorenie dostanete pokutu 30 alebo 60 Eur o čom budete informovaná listom.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 72. Dobrý deň pán Sedliak,
  chcem poprosiť o Váš komentár ku spôsobu fakturácii a charakteru dodávky:
  – s.r.o. – plátca DPH bude konštruovať /vyhotoví výkresy strojnej súčiastky a predá ich zákazníkom do Nemecka – jeden je a druhý nie je plátcom DPH
  – ako bude s.r.o. fakturovať v týchto prípadoch
  – je to dodávka služby alebo tovaru ?
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň,

   podľa môjho názoru pôjde o dodanie služby (vytvorenie technickej dokumentácie), ktoré je potrebné pre výrobu súčiastky, čiže tovaru. Obaja odberatelia musia pred prijatím služby byť registrovaný podľa §7a a musia mať pridelené IČ DPH. Fakturovať budete rovnako na oboch odberateľov, a to bez DPH.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 73. Dobrý deň p. Sedliak,

  sme platcami DPH a poskytujeme elektronické služby fyzickým osobám. V rámci EU+ je potrebné dopočítať VAT podľa rezidencia užívateľa služby (fyzickej osoby). Tam je to pomerne jednoduché. S čím však bojujeme je varianta, že naše služby si objedná Fyzická osoba mimo EU+.
  Napríklad niekto z USA, Kanady, Číny, Austrálie.

  Povedzme, že za službu sa platí 10 EUR a fyzická osoba je z UK, ktorá ma VAT 20% tak táto fyzická osoba zplatí 12 EUR vrátane VAT.
  Ak však fyzická osoba pochádza povedzme z USA, akú výšku mám od tejto fyzickej osoby finálne požadovať ak sa bavíme o rovnakej službe v hodnote 10 EUR?

  Vedeli by ste nám prosím poradiť, ako pristupovať ku krajinám mimo EU v prípade elektronických služieb?

  Vďaka

  • Dobrý deň,

   dôležité je postupovať podľa Zákona o DPH a správne si určiť miesto dodania služieb. Rieši to konkrétne §15 a §16. Treba sa podľa predmetu dodania správne zaradiť do paragrafu a podľa miesta dodania postupovať pri fakturácii.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 74. Dobrý deň,
  ako živnostníčka (neplatca DPH), mám v pláne zorganizovať joga sústredenie v ázijských krajinách a toto ponúknuť aj fyzickým osobám v Českej republike. Čo to pre mňa v danom prípade znamená?
  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

 75. Dobry den pan Ing. Matej Sedliak,

  Chcela by som sa opytat ako by to bolo v pripade, ak pracujem ako zivnostnik a dodavam elektornicke sluzby (konkretne tvorba webstranok) firme v Kanade. Potrebujem seba alebo dokonca danu firmu niekde registrovat?

  Za odpoved Vam vopred dakujem!

  S pozdravom,

  Lucia

 76. Dobrý deň,

  potreboval by som poradiť. Som slobodný umelec, mám pridelené iba DIČ, idem pracovať pre zahraničnú firmu so sídlom v nemecku (GmbH). Dodávať spoločnosti budem grafické práce a dizajn.

  Moja otázka je, či mám požiadať daňový úrad o IČ DPH alebo lepšie povedané, ako koncipovať celú faktúru aby som sa vyhol pokutám a pre mňa ako podnikateľa mal všetky údaje v poriadku.

  Ďakujem za Vašu odpoveď.

  BcA. Matej Bednár

  • Dobrý deň pán Bednár,

   musíte sa registrovať podľa spomínaného paragrafu a podávať súhrnný výkaz za dodané umelecké výkony.

   Ak by ste potrebovali poradiť ohľadom registrácií môžete sa na nás obrátiť.

   S pozdravom.

   Hulitka

 77. Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak slovenská stavebná spoločnosť, ktorá uskutočňuje výstavbu nehnuteľností v Nemecku je registrovaná podľa par. 7a prekročí obrat 49790 eur, musí sa registrovať aj podľa par. 4? V prípade, ak obdrží faktúru od Nemeckej firmy bez DPH, je potrebná vystaviť aj DP k DPH a zo sumy uvedenej na faktúre dopočítať 20% dph a odviesť na SK?
  Ďakujem.

  • Dobrý deň,

   ak firma prekročila obrat 49.790€ a má pridelené IČ DPH podľa par. 4, tak daňové priznanie sa podáva s 0 daňovou povinnosťou z prijatej faktúry zo zahraničia. Odporúčam sledovať deň kedy sa stala firma platiteľom a kedy bola služba alebo dodávka dodaná.

   Ak by ste potrebovali poradiť ohľadom DPH, stačí napísať na uctovnictvo@ekonoom.sk

   S pozdravom

   Hulitka

 78. Dobrý deň

  Chcela by som sa Vás aký je najlepší postup pri tejto situácii. Chcem si v UK založiť agentúru na sprotredkovanie práce do EÚ, ale mamka by pre mňa pracovala ako kontakt napríklad medzi Švajčiarskom a slovenskými pracovníkmi, ktorých by sme tam vyslali robit. Musela by som zamestnať mamku alebo by som s ňou robila dohodu? Ako by mi mala do UK účtovať za svoje služby aby platila čím menej? Musí si ona otvoriť živnosť? Musela by som sa aj ja nejako zaregistrovať na SR?
  Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď

  • Dobrý deň,

   ak si založíte firmu v Anglicku tak musíte postupovať podľa anglických zákonov. Buď ju zamestnáte alebo bude pracovať na slovenskú živnosť a prácu fakturovať. Ak by mama na Vás fakturovala nemusíte sa registrovať v SR.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 79. Dobrý deň,
  chcem sa spýtať, ak slovenský SZČO , platiteľ DPH vykonáva elektrikárske práce (montáž vo výrobe), nie práce viažúce sa na nehnuteľnosť v Nemecku, ale fakturuje tieto práce slovenskej firme platiteľovi SK DPH, vystavuje mu faktúru bez dane alebo so slovenskou DPH?
  Ako by to bolo, ak by robil tieto práce stavebnej povahy- vtedy tomuto SK odberateľovi , fakturuje bez dph a má povinnosť registrácie v Nemecku?
  Ďakujem

  • Dobrý deň,

   ak fakturujete služby ako platca DPH na tuzemského platcu DPH tak fakturujete so slovenskou DPH. Ak by malo dôjsť k preneseniu daňovej povinnosti muselo by ísť o stavebné práce podľa klasifikácie CPA medzi dvomi platcami DPH na stavbe v tuzemsku. Ak sa vykonávajú stavebné práce v Nemecku viaže sa miesto dodania na Nemecko a je potrebné postupovať podľa nemeckej legislatívy.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 80. Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať ako presne má vyzerať a čo všetko má presne obsahovať štvrťročný výkaz pri dodávaní sližby do zahraničia.
  Viem iba, že mám výkaz posielať elektronicky prostredníctvom portálu financnasprava.sk

  vopred ďakujem pekne za Vašu odpoveď.

  • Dobrý deň,

   na portáli v časti Formuláre pre Zákon o DPH nájdete Súhrnný výkaz. Ten obsahuje Vaše identifikačné údaje, IČ DPH zahraničného odberateľa, súhrnnú sumu zaokrúhlenú na celé číslo v sume v akej ste dodali služby danému odberateľovi za dané obdobie a kód 2 pre služby.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 81. Dobry den chcem sa opytat prosim som SZCO a mam pracu na mesiac ako obkladac v rakusku pre rakusku firmu ,ktora ma IC DPH.Mam povolenie A1 z dovodu vyslania SZCO na uzemie ineho clenskeho statu EU a zmluvu ,ked budem fakturovat musim mat aj ja IC DPH alebo len napisem svoje ICO a DIC na fakturu.Dakujem

 82. Pekny den,

  prosim, je rozdiel z pohladu zakonnych povinnosti, pri preprave osob – presun do zahranicia, ak prepravca zivnostnik, neplatitel dph, fakturuje dohodnutu sumu firme na sk, ktora je objednavatelom pre firmu v zahranici, alebo ak prepravca tu istu sumu vyfakturuje priamo odberatelom so sidlom v zahranici, a sprostredkovatelska firma, ktora je na sk a sucasne aj objednavatelom, nebude uz nikde figurovat? dakujem pekne

  • Dobrý deň,

   rozdiel je v tom, že ak vystavíte FA Slovenskej firme tak služba bude dodaná v tuzemsku a nemáte povinnosť sa registrovať podľa zákona o DPH. Ale ak budete fakturovať a dodávať služby priamo zahraničnej firme, tak pôjde o dodanie zahraničnej firmy. Pred takým dodaným podľa zákona o DPH musíte sa registrovať a následne podávať súhrnný výkaz o daných služieb.

   S pozdravom

   Hulitka

 83. dobry vecer chcem sa opytat co je lepsie pre mna zalozit s.r.o alebo zivnost sem tam mam ponuky na pracu ako obkladac v Nemecku a Rakusku,teraz mam zivnost ale nevyhoda pre mna je ze na kazdu stavbu potrebujem A1 za mesiac mam aj 3-4 stavby a zakazdym musim utekat domov vybavovat A1.Ta firma nevie ake stavby ziska trebars za 2-3 tyzdne ,musel by som robit A1 aj keby som si zalozil s.r.o?Na tomto Slovensku je strasna birokracia a neochota ked clovek ide na soc.poistovnu vybavovat A1. dakujem Miro

  • Dobrý deň,

   žiaľ, potvrdenie A1 by ste potrebovali aj v prípade založenia si s.r.o., keďže by išlo o vysielanie zamestnanca do zahraničia. Potvrdenie vydajú prípade, že by boli splnené podmienky na uplatnenie inštitútu vyslania.

   Takéto potvrdenie by potrebovala každá fyzická osoba pre každú zahraničnú pracovnú cestu.

   S pozdravom

   Hulitka

 84. Dobrý deň, chcel by som sa Vás opýtať ako mám postupovať v rámci môjho prípadu.
  Chcel by som pracovať pre českú firmu …s.r.o. Mám založenú slovenskú živnosť, aké podmienky musím splniť aby som mohol faktúrovať pre túto firmu?

 85. dobrý deň,
  firma neplatca dph, fakturuje počítačové služby do united kingdom firme tiež neplatcovi. Je povinná sa registrovať na paragraf 7?
  Za odpoveď vopred ďakujem

 86. Dobry den, prosim Vas chcem sa opytat, 0d 1.2. som SZCO na pausal – neplatca DPH, budem ale vystavovat fakturu v nemeckom jazyku do Rakuska firme ktora je platca DPH, za IT Sluzbu – Support pokladnicnych systemov nachadzajucich sa v Rakusku formou Home-Office z domu zo Slovenska, moje otazky:
  – potrebujem sa Registrovat pre dan podla $7a ? ak ano
  – staci mi zaregistrovat sa na portali financnej spravy – formou: Registrácia vyplňovaním registračného formulára
  – potom pojdem na miestny DU a tam zriadim: Dohodu o elektronickej komunikácii s DÚ
  – co treba vsetko na fakture uviest, staci IC-DPH a Reverse Charge, $7a nemusim udavat?
  – netreba mi vybavovit si elektronicky obciansky?, lebo jedna sa o pracu zatial tak na 1 rok, ide mi ale o to, ze po roku, ked budem robit Danove priznanie v 2019 za 2018, aby som nemusel potom dodatocne vybavovat len kvoli danovemu elektronicky obciansky a podat danove elektronicky?
  Dakujem Vam vopred!

  • Dobrý deň,

   áno pred dodaním služby sa registrujte podľa §7a. Postup je správny. Na faktúre uvediete svoje IČ DPH a Reverse Charge. Už budete musieť vybavovať s daňovým úradom všetko elektronicky. Podávanie súhrnných výkazov aj daňového priznania k dani z príjmov. Budete na to potrebovať občiansky preukaz s čipom pre podávanie výkazov cez finančnú správu.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

  • Dobrý deň,

   univerzálny postup povinností neexistuje, pričom záleží aj na tom, aký typ služby a akým spôsobom ju poskytuje do USA.

   V prípade komplexnejšej otázke, by sme Vám vedeli odpovedať v rámci poradenstva.

   S pozdravom

   Hulitka

 87. Dobrý deň,

  Chcem sa opýtať. Som registrovaný podla §7a a mám svoje IČ-DPH avšak mám klienta (Veľká Británia) ktorý nemá vo svojej krajine pridelené IČ-DPH (VAT number). Ako mám v takomto prípade postupovať pri fakturácii? Čo všetko je treba na fakture uviesť? Smie sa vôbec v takomto prípade vygenerovat faktúra? Klient túto faktúru chce uvádzať vo svojich nákladoch.

  Za odpoveď vopred ďakujem!

  • Dobrý deň,

   podľa platnej legislatívy a pravidiel fakturácií v rámci EU by sa mal Váš klient registrovať pred prijatím služby na IČ DPH t.j. VAT EU. Vy ako dodávateľ by sme mali podať súhrnný výkaz ale keďže nemáte platné IČ DPH od klienta tak nie je to treba podávať. Ak by ste podali takýto výkaz s neplatným IČ DPH DU by Vás vyzval na odstránenie neplatného čísla DPH, ktorý by ste nevedeli odstrániť.

   S pozdravom

   Hulitka

 88. Dobrý deń,
  len by som sa od Vás chcel ujisiť či dobre rozumiem.
  S.R.O – Dodávam služby do zahraničia – Maďarsko , ale nepodnikateľom. Tieto služby budú- členské v klube. Je členské brané ako služba , alebo sa zatrieďuje do inej skupiny ?
  Ak sa zatrieduje do sluzieb – fakturuje sa len obycajne , a nemusim poziadať o IC PDH. V tomto prípade je miesto dodania služby na Slovensku, aj keď fakturujem zahraničnej osobe.

  • Dobrý deň,

   členské by sme považovali za službu resp. za uhradené členstvo – členovia by mali dosať nejakú proti hodnotu. Ak ide o služby s miestom dodaní n SK tak nemusíte sa registrovať podľa Zákona o DPH.

   S pozdravom

   Hulitka

 89. Dobrý deň, poskytujem služby do UK a príjemca nie je platcom DPH (VAT). Z vašej reakcie na komentár používateľa “Levente” som sa dozvedel, že ak VAT ID nemám, súhrný výkaz netreba podávať. Avšak, používateľ “Levente” je registrovaným platcom, pokiaľ ním nie som, musím sa registrovať a teda nepodávať súrhnný výkaz?

  Za odpoveď vopred ďakujem.

 90. 1. V SR nie sme povinný(ani dobrovoľný) platca DPH. Za posledných 12 mesiacov sme nedosiahli obrat pre povinnú registráciu DPH(49 790 Eura). Sme registrovaný ako dodávatelia služieb do zahraničia v zmysle § 7a zákona o DPH v SR.
  2. V mesiacoch 10/2017 – 12/2017 sme fakturovali do ČR analytické služby v hodnote 44 300 Eura(1 123 315 CZK), na Slovensku sme poslali štrťročný súhrny výkaz DPH. Budeme sa musieť registrovať v ČR ako povinný platca DPH(ďalej budeme fakturovať len analytické služby), platí pre nás registračná povinnosť v ČR, alebo ďalej budeme fakturovať bez DPH a budeme robiť štvrťročný súhrny výkaz DPH.

  Ďakujem, s pozdravom Suchý, SNV

  • Dobrý deň,

   nemusíte sa v ČR ani v SR registrovať na platcu DPH podľa §4 napriek presiahnutiu hranice 49 790 Eur. Ustriehnite si len či máte podávať štvrťročný alebo mesačný súhrnný výkaz.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 91. Dobrý deň,
  vedeli by ste mi poradiť, či sa musí podľa par. 7a registrovať aj SZČO, ktorá opravuje prístroje pre zahraničné firmy so sídlom v EU, je to vlastne poskytovanie služieb, ale daná činnosť je vykonávaná na území Slovenska.
  Vopred ďakujem za odpoveď.

 92. Dobrý deň , som sk zivnostnik SZČO – pracujem cez SK agenturu v nemecku , takze fakturujem slovenskej firme . Mám možnost pracovat priamo pre Nemecku firmu a priamo fakturovat jej , otázka znie ako dlho tak mozem pracovat , poprípade ako im fakturovat a co k tomu musim splnit . Vďaka

 93. Dobrý večer mam otázočku ako každý tu občan ide o to že idem s sro pracovať do nemecka cez slovensku sro ale ja som platca a on nie.Popri tom on presiahol cca 500tis obrat ale hovori mi že on nemusí byť platcom dph lebo fakturuje iba nemcom ze je nato nejaka vynimka.Netuším aká,podľa by mal byť platca dph alebo aspoň pridelené ič dph.Ináč musím ja zo svojej ceny dať dph úradu
  Dakujem

  • Dobrý deň,

   podľa zákona o DPH
   Do obratu sa nepočítajú:

   – výnosy, resp. príjmy z dodaných tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od DPH – v prípade podnikateľských subjektov môže ísť napr. služby zdravotnej starostlivosti, služby sociálnej pomoci či východné a vzdelávacie služby poskytované súkromnými školami
   – výnosy, resp. príjmy z dodávok, ktorých miesto dodania sa nachádza mimo SR – napr. dodávky služieb, pri ktorých DPH platí odberateľ a slovenský dodávateľ ich uvádza v súhrnnom výkaze
   – výnosy, resp. príjmy z predaja hmotného a majetku (napr. počítač, auto, budova či licencia) – iba v prípade, ak ide o príležitostný predaj, nie “core biznis”.
   – výnosy, resp. príjmy z finančných a poisťovacích služieb, ak sú poskytované ako doplnkové služby

   Príklad:

   Ak Aby slovenská zdaniteľná osoba vedela posúdiť, či sa príjmy z uvedených služieb zahŕňajú do obratu, je potrebné určiť miesto dodania služieb. Pri poskytnutí služieb – stavebných prác, sa miesto dodania určí podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH, podľa ktorého miesto je tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza, t. j. v danom prípade v Nemecku. Pretože miesto dodania uvedených služieb nie je v SR, príjmy z uvedených služieb sa nezahrnú do obratu pre účely registrácie za platiteľa DPH. Slovenská zdaniteľná osoba by sa mala informovať na legislatívu platnú v Nemecku ohľadom plnenia si svojich daňových povinností, keďže poskytuje služby s miestom dodania v Nemecku.

   S pozdravom

   Hulitka

 94. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či je nutné, aby sa živnostník neplatca DPH pracujúci pre českú firmu (nie je platca DPH) registroval pre IČ DPH. Práce sú vykonávané na nehnuteľnosti v Nemecku. Ďakujem za odpoveď

 95. Dobrý deň, prosím o radu a usmernenie v nasledujúcom:
  SZČO /občan Slovenska/ neplátca DPH má možnosť okrem prác na živnosť /SR/ robiť v Rakúsku:
  a/- len služby /prácu/- servis riadiacich systémov v budove
  b/- niekedy je táto služba /práca/ spojená aj so zabudovaním materiálu
  Tieto práce bude rakúskej firme aj fakturovať.
  Na fa má byť uvedené, že nie je plátca DPH?
  Je pri tejto činnosti povinná Registrácia podľa § 7 a §7a Zákona o DPH?
  Vďaka za ochotu Liová

  • Dobrý deň,

   rozhodujúce je správne stanovenie miesta dodania služieb. Či to bude tuzemsko alebo sa Vaše služby vzťahujú k nehnuteľnostiam v Rakúsku. Od toho sa odvíjajú ďalšie povinnosti.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 96. Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu v 2 oblastiach. Mám českú živnosť (nie som plátca DPH), dane odvázdam v ČR a doteraz som vystavovala faktúry za služby iba v rámci ČR.

  1. odvázdanie daní a registrácia
  Ak by som v budúcnosti vystavovala fakúry aj do SR, vzniká mi povinnosť registrovať sa na slovenskom finančnom úrade? Aké sú v tom prípade moje povinnosti? Akým spôsobom a v ktorom štáte budem podávať daňové priznanie?

  2. tvorba faktúr pre slovenskú firmu
  Na faktúrach by som faktúrovala služby, ale niekedy možno aj materiál. Suma sa bude udávať s DPH, alebo bez DPH?

  Ďakujem za pomoc
  Zuzana

 97. Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. Pre upresnenie by šlo o renováciu starých retrorádií. To znamená od vonkajšieho plášťa až po vnútornú obnovu elektrosúčiastiek a sfunkčnenie prístroja. Takže s tým súvisia služby ako oprava elektrických prístrojov, prípadne výroba elektronických modulov a programovacie práce – software a samozrejme fakturácia použitého materiálu, či už na obnovu dizajnu (látky, drevo, plast), alebo elektrosúčiastky potrebné k renovácii. Služby by boli dodávané pre slovenskú firmu.
  Vopred ďakujem za odpoveď
  Pekný deň
  Zuzana

  • Dobrý deň,

   1. ak by ste dodávali tieto služby podnikateľom na slovensku tak sa registrujete pre IČ DPH, aby ste mohli podávať súhrnný výkaz v Čechách. Na slovensku sa neregistrujete. Zdaňujete a plníte povinnosti v Čechách. Ak by to bolo fyzickým osobám tak sa registrovať na IČ DPH nemusíte.

   2. ak ste platcom DPH tak pre podnikateľov na slovensku s IČ DPH fakturujete bez DPH a ak na fyzické osoby tak s českou DPH. Je to zjednodušené fungovanie. Povinnosti a limity platné v čechách nepoznám – je potrebné si ich ustriehnuť.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 98. Dobrý deň.
  Môj brat má živnosť na Slovensku a pracuje pre Nemeckú firmu v Nemecku na stavbe. Pracuje každý mesiac – s prestávkou 1 týždeň. T.j. viac ako 183 dní. Podľa toho, čo som doteraz čítala – nemôže si uplatniť na všetky dni strávené v Nemecku stravné, ale iba tých 183 dní?

 99. Dobrý deň.
  Chcem sa opýtať: slovenská s.r.o neplatca DPH fakturuje montážne práce-montáž strojov, dopravníkov, osadenie stroja slovenskej s.r.o. platcovi DPH. Práce sú vykonávané v krajinách EU napr. Belgicko, Francuzsko.
  Pri obrate nad 49790 je povinnosť registrácie za platcu DPH?

 100. Zdravim pan Hulitka,
  Ako SZCO neplatca DPH mam fakturovat do Ukrainy za moje sluzby (zastupovanie firmy v automobilke) tu na Slovensku. Ako som pochopil stvrtrocny vykaz sa netyka tretich krajin.Ano?
  Za druhe Ukrainska firma ma chce zaregistrovat na Ukraine aby som tam platil dan.Nie je to
  chyba z ich strany,kedze ja budem pre nich pracovat na slovensku?
  Dakujem za radu.

  S pozdravom ,
  Gabo

  • Dobrý deň,

   nevieme čo myslíte pod štvrťročným výkazom, ale pravdepodobne súhrnný výkaz. Ten sa týka len dodaní v rámci EÚ. Ak budete mať slovenskú živnosť nemali by ste v tomto prípade platiť daň tam.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 101. Dobrý deň.
  Môj partner je SZČO a nie je platca DPH. Jednorazovo ma poskytnúť službu – montáž kuchynskej linky, pre českú firmu. Montáž je ale robená na Slovenku. Aj v takomto prípade sa musí zaregistrovať podla §7a?
  Ďakujem

  • Dobrý deň,

   dôležité je určiť či sa jedná o službu vzťahujúcu sa k nehnuteľnosti na Slovensku. Podľa usmernenia z finančnej správy tam táto montáž nespadá, ale bolo by dobré to presne zistiť. Ak by sa určilo miesto dodania podľa §15 ods.1 tak by bolo nutné sa registrovať podľa §7a.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 102. Dobrý deň,
  firma nie je platcom DPH. Budeme realizovať službu pre obce v Čechách (nie sú platci DPH) a miestom dodania služby bude Slovensko. Je firma povinná sa registrovať ako platca DPH?

  Ďakujem za odpoveď

 103. Dobry den,
  poskytujem sprostredkovatelske sluzby pre sro v Rakusku. Moj rocny prijem presiahol hranicu pre registraciu DPH cize mam viac ako 49 tis euro. Ake mam povinnosti?
  Dakujem

  • Dobrý deň,
   ak službu dodávate do Rakúska t.j. do EU, máte povinnosť sa registrovať podľa § 7a zákona o DPH a podávať súhrnné výkazy, pričom sa nestávate riadnym platiteľom DPH.

   Podľa zákona o DPH do obratu sa nepočítajú:

   – výnosy, resp. príjmy z dodaných tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od DPH – v prípade podnikateľských subjektov môže ísť napr. služby zdravotnej starostlivosti, služby sociálnej pomoci či východné a vzdelávacie služby poskytované súkromnými školami
   – výnosy, resp. príjmy z dodávok, ktorých miesto dodania sa nachádza mimo SR – napr. dodávky služieb, pri ktorých DPH platí odberateľ a slovenský dodávateľ ich uvádza v súhrnnom výkaze

   Vo Vašom prípade príjmy z takýchto služieb môžu byť aj cez hranicu 49 790 eur a nebudete mať povinnosť sa registrovať na platiteľa DPH.

   S pozdravom

   Hulitka

 104. Dobrý deň,

  potrebujem fakturovať službu odberateľovi do Českej Republiky, som zaregistrovaný podľa paragrafu §7a zákona o DPH nakoľko poskytujem služby aj iným subjektom do tejto krajiny. V tomto prípade sa však jedná o s.r.o. ktorá NIE JE platiteľom DPH. Aké povinnosti v tomto prípade vznikajú ? Kto vlastne daň odvedie ? Je potrebné uvádzať fakturovanú sumu v štvrťročnom súhrnnom výkaze ?

  Ďakujem.

  • Dobrý deň,

   Váš odberateľ z Čiech má povinnosť sa registrovať pre IČ DPH v Čechách pred prijatím služby a poskytnúť Vám toto IČ DPH. Následne službu uvediete v súhrnnom výkaze.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 105. Dobrý deň,

  obraciam sa na Vás s prosbou o radu.
  Potrebujem fakturovať za ubytovacie služby odberateľovi do Nemecka, sme slovenská spoločnosť platiteľ DPH. Nemecký podnikateľ (spoločnosť) nám nenechal údaje o svojej spoločnosti, kde prosím nájdem bližšie údaje o spoločnosti viem ich názov (IČO, DIČ, IČ DPH…) Zároveň ani neviem či sa jedná o spoločnosť, ktorá je alebo nie je platiteľom DPH.
  Aké povinnosti v tomto prípade mi vznikajú ?
  Predpokladám, že fa bude s daňou (nakoľko nehnuteľnosť je na Slovensku) a fakturovanú sumu uvádzam v súhrnnom výkaze, ale údaje o spoločnosti nemám, ak nezistím údaje o spoločnosti, vo fa uvediem meno ubytovaného a tým nemusím uviesť údaje do SV?

  Ďakujem.

  • Dobrý deň,

   ak ste dodali ubytovacie služby na Slovensku miesto dodania sa určí tam, kde sa táto nehnuteľnosť nachádza. To znamená, že nie je dôležité voči komu sa služba poskytne (nejde o prenos miesta plnenia podľa sídla odberateľa), ale kde sa nehnuteľnosť nachádza. Keďže sa miesto dodania pri cezhraničných službách vzťahujúcich sa na nehnuteľnosť neurčuje podľa príjemcu plnenia, súhrnný výkaz dodávateľ služby nepodáva a doklad vystavíte v oboch prípadoch so slovenskou DPH.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 106. Dobrý deň.
  Poprosím o radu.
  SZČO so slovenskou živnosťou, neplatca DPH registrovaný podľa paragrafu §7a zákona o DPH vykonáva služby pre Českú s.r.o, registrovanu v ČR pre DPH. Vykonáva čistiace služby a montáž, rekonštrukciu, údržbu nevyhradených technických zariadení v rôznych krajinách. Prosím Vás akú má povinnosť szčo, podáva súhrnný výkaz? Ak vystaví fa pre českú firmu ale s miestom dodania v SR aj tam musí podať súhrnný výkaz?
  Ďakujem

  • Dobrý deň,

   dôležité je správne určenie miesta dodania týchto služieb. Súhrnný výkaz podáva len v prípade ak dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte (§ 15 ods. 1 zákona o DPH) osobe, ktorá je povinná platiť daň.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 107. Dobrý deň,

  chcela by som sa opýtať ako to je v prípade, že potrebujem faktúrovať živnostníkovi (CZ), ktorý je tiež neplatcom DPH tak ako aj ja (mám aj registráciu podľa 7a a keď faktúrujem do zahraničia prenášam tú daňovú povinnosť na druhú stranu). Nikde to neviem poriadne nájsť ako to vlastne je…

  • Dobrý deň,

   ste povinná uvádzať svoje IČ DPH a odberateľ tak tiež svoje IČ DPH v Čechách. Vy to budete uvádzať v súhrnnom výkaze a odberateľ má povinnosť v CZ odviesť DPH.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 108. Dobrý deň.
  Som živnostník v oblasti tvorby webstránok. Poskytol som služby pre živnostníka z ČR. Ja nie som platiteľ DPH, ale som zaregistrovaný podľa paragrafu 7a. On mi poslal svoje IČ a nie je platca DPH. Ako správne vystaviť faktúru? Mám na faktúre uviesť svoje IČ DPH a sumu na faktúre uviesť aj s DPH? A budem musieť odviesť DPH zo sumy na faktúre?
  Ďakujem.

  • Dobrý deň,

   uvediete na faktúre svoje IČ DPH aj IČ DPH odberateľa s tým, že Vy DPH nevyčíslujete. Pre Vás je vyfakturovaná suma konečná. Uvediete do poznámky “Prenos daňovej povinnosti”. Povinnosť priznať DPH vo svojej krajine má odberateľ.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

   • Dobrý deň.

    On nie je platca DPH. Tým IČ som myslel IČO, nie IČ DPH. IČ DPH nemá. Mení sa v takomto prípade niečo v tom, či uviesť na faktúre sumu aj s DPH a či musím z tej sumy odviesť DPH?

    Ďakujem.

    • Dobrý deň,

     ak uvádzate, že sa jedná o živnostníka v ČR tak on je povinný pred prijatím takejto služby z inej krajiny EÚ sa registrovať podľa §7a pre pridelenie IČ DPH. Následne je postup ako som uviedol.

     Ďakujeme

     Ing. Matej Sedliak

 109. Dobrý deň,
  ako mám postupovať ak budem pre neziskovú organizáciu v EÚ robiť programovanie, ja mám registráciu podľa 7a, odberateľa nechcú registrovať, lebo nevykonáva podnikateľskú činnosť.
  Mám sa registrovať cez MOSS a fakturovať DPH danej krajiny?
  Ďakujem za pomoc.

 110. Dobrý deň,

  toto https://www.kros.sk/blog/dph-a-moss-kedy-a-ako-predajcovia-digitalnych-produktov-platia-dph-59137 je si myslím rovnaký prípad ako uvádzate tu:

  Dodávam služby do zahraničia v rámci EÚ, ale nepodnikateľom
  V prípade, že dodávam službu fyzickej osobe-nepodnikateľovi do zahraničia v rámci krajín EÚ, tak nepostupujem podľa vyššie uvedeného postupu. V tomto prípade je miesto dodania služby na Slovensku, aj keď fakturujem zahraničnej osobe. Čiže tieto služby nebudem uvádzať v súhrnnom výkaze a ani mi nevzniká registračná povinnosť.

  V prípade, že je to práve Vaša situácia a neviete ako postupovať alebo si nie ste istý, či konáte správne nás neváhajte kontaktovať a pomôžeme Vám vyriešiť túto situáciu.

  ale povinnosti z týchto dvoch zdrojov sú odlišné = iný záver máte Vy, iný je od Kros

  Ako to teda Je?

  Dakujem
  M.

  • Dobrý deň,

   správne je napísaný aj náš článok aj od Kros. Pretože mi uvádzame postup všeobecný, ale v kros riešia konkrétne špecifickú situáciu, keď sa fakturujú do zahraničia na nepodnikateľa elektronické služby, ktoré spadájú pod schému MOSS. Preto sa každá situácia posudzuje individuálne.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 111. Dobrý deň,

  ďakujem, avšak ak správne čítam prípad váš aj od Kros, tak je to totožná situácia, ktorá nerozumiem ako môže mať dva odlišné závery.
  U obidvoch ide o podnikateľa a fakturáciu online služby do zahraničia, kde je miestom dodania zahraničie, nie SK.
  Alebo mi viete uviesť príklad, kedy fakturačná (zahraničná) adresa má pri online službe miesto dodania a daňového plnenia SK?
  Keďže sa mi to navzájom “bije”, rád by som mal túto otázku ozrejmenú.
  ďakujem

  • Dobrý deň,

   článok od Kros rieši konkrétne problematiku dodania telekomunikačných služieb, služieb rozhlasového a televízneho vysielania a elektronické služby. Plánujeme článok upresniť o tieto dodania, aby bol komplexný.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 112. Dobry den,
  mam SK zivnost, pracujem po celej EU ale aj v tretich krajinách (zaskolujem pracovnikov na obsluhu strojov), fakturujem vsak tieto práce a náklady s týmto spojené agenture ktora sidli v UK.
  Som registrovaná aj na danovom úrade pre IČ DPH, podávam stvrtrocný výkaz.
  Vyplývajú mi z tohto (že miesto dodania sluzby je ine) este aj nejaké iné povinnosti voci danovému úradu?
  Dakujem

 113. Dakujem za informaciu.
  Este jeden dotaz, ak mi komplet všetky náklady súvisiace s prácou agentura prepláca, budem v danovom prizanani uplatnovat pausalne vydavky? Alebo inak?

  Dakujem

  • Dobrý deň,

   všetky Vaše príjmy ako aj výdavky si budete priznávať v podanom daňovom priznaní, a je to len na Vás či si uplatníte preukázateľné výdavky alebo inštitút paušálnych výdavkov.

   Mgr. Gábor Hulitka

 114. Dobry den, chcela by som Vas spytat a poprosit o odpoved. Moja situacia znie nasledovne: chystam sa predavat na Amazon. de (fyzicky produkt) a teda si minimalne musim zalozit zivnost na Slovensku.
  Podla toho ako som to pochopila si okrem zivnosti musim poziadat o DPH cislo v Nemecku. ?
  A teda dan z prijmu budem odvadzat na Slovensku a plus este budem platit DPH v Nemecku? Aj ked som zivnostnik a nie som platcom DPH na slovensku, na inu krajinu sa to nevztahuje a aj tak som povinna odvadzat DPH?

  Ako zivnostnik si potom budem moct tu DPH dat do nakladov aby som nemusela za nu odvadzat dan zo zisku?

  • Dobrý deň,

   ak ste občan SR a chcete predávať tovar na území EU, nemusíte sa registrovať v inej krajine. Dôležité je však poznať svoj obchodný model s Amazon. de a pravidlá v Nemecku.

   Pravdepodobne Vám budú fakturovať províziu za predaj alebo nejakú službu. Ak je budete prijať službu z EU, tak máte povinnosť postupovať podľa zákona o DPH § 7a:

   (1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

   AK by ste potrebovali viac informácií ohľadom predaja do EU, vrámci poradenstva Vám vieme vypracovať odpovede na Vaše všetky otázky.

   Ďakujeme.

   Mgr. Gábor Hulitka

  • Dobrý deň,

   v súhrnnom výkaze sa uvádza kód 2, ktorý charakterizuje v súhrnnom výkaze dodanie služby, kód 1 len v prípade dodania tovaru druhému odberateľovi v inom členskom štáte v rámci trojstranného obchodu; ostatné dodávky tovaru sa uvádzajú bez kódu.

   Ďakujeme

   Ing. Matej Sedliak

 115. Dobrý deń pán Ing. Matej Sedliak,
  chcem sa opýtať, ako to bude s ubytovacími službami, ktoré poskytuje naša s.r.o. českým občanom prostredníctvom holandskej sprostredkovateľskej agentúry BOOKING? Naša s.r.o. nie je platiteľom DPH, ale má IČ DPH z dôvodu, že nám BOOKING fakturuje odmenu za sprostredkovanie. Doteraz nám hostia platili v hotovosti pri nástupe na pobyt. Teraz plánujeme prejsť na platby cez BOOKING, t.z. že hostia zaplatia holandskej firme BOOKING a holandská firma zaplatí ná. Budeme musieť odvádzať z týchto platieb DPH?
  Ďakujem za odpoveď .
  Ing. milan Sedliak

  • Dobrý deň pán Ing. Sedliak,

   podľa § 2 písm. ag) zákona č. 595/2003 Z.z.o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) je digitálnou platformou hardvérová platforma alebo softvérová platforma potrebná na vytvorenie aplikácií a správcu aplikácií.

   V EÚ pôsobia viacere softvérové platformy medzi ním aj spomenutý BOOKING.

   Od 01.01.2018 platí novela zákona, ktorý takýmto firmám prikazuje registráciu stálej prevádzke a to najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom vznikla daňová povinnosť t.j. dodanie služby.

   Vo Vašom prípade firma Booking by sa mala registrovať na stálu prevádzkareň.

   V nadväznosti aj na uvedenú definícia dopĺňajú aj úpravy v § 16 ods. 1 písm. e novom desiatom bode a v definícii stálej prevádzkarne v § 16 ods. 2 ZDP.

   Všeobecne platí, že ak:

   zahraničná digitálna platforma nezaregistruje na Slovensku stálu prevádzkareň, uplatní sa režim zrážkovej dane podľa § 43 ZDP. Daňovníci, ktorí využívajú na sprostredkovanie služieb zahraničné digitálne platformy, sú povinní zraziť daň z platieb za sprostredkovanie, ktoré platia zahraničným operátorom digitálnej platformy. Zraziť a odviesť daň z vyplatenej odmeny za sprostredkovanie musia v prípade, ak je odmena daňovo uznaný výdavok podľa § 19 ZDP.

   Z platieb toho charakteru sa daň vyberá zrážkou vo výške 19% a 35% podľa toho či ide o zmluvy alebo nezmluvný štát.

   Ďakujeme.

   Mgr. Gábor Hulitka

 116. Dobry den, chcem poprosit o radu.
  Som SZCO programator, neplatca DPH.
  Mam fakturovat programatorske prace Ceskej pracovnej agenture, ktora podla vsetkeho nema IC DPH. (ceska pracovna agentura ma prenajima naspat slovenskej firme ale to uz nie je podstatne zrejme).

  1. potrebujem sa registrovat podla § 7, alebo sa ma tyka MOSS?

  2. Ako to je potom s povinnostou registracie ako platca DPH ak by nahodou prijem presiahol 49790€ za poslednych 12mes? kedze od 1.1.2019 je v zakone slovko “v tuzemsku”:
  Od 1.1.2019 dochádza k zmene definície obratu v § 4 ods. 7 zákona o DPH. Obratom sa rozumie hodnota bez dane dodaných tovarov a služieb v tuzemsku

  3. Obrat za 12 mesiacov sa rata podla datumov vystavenych faktur alebo podla vypisu z uctu kde su realne datumy prijatych platieb.(lisi sa to ak mi napr faktury vystavene 1.6. a 1.7. zaplatia az 2.7. a 19.7. – teda dve v jednom mesiaci )

  Dakujem za pomoc.

 117. Dobrý deň,

  podnikateľ slovák FO neplátca DPH ide vykonávať službu – ťažba dreva – v Čechách (podnikateľ je plátca DPH).
  Musí sa registrovať podľa § 7a? na DÚ?
  Ďakujem.
  Maľová

  • Dobrý deň,

   registračná povinnosť sa zisťuje určením miesta dodania služby podľa § 15 a 16 zákona č. 222/2004 Z. z. O DANI Z PRIDANEJ HODNOTY. Ďalej ak ide o spomínanú ťažbu dreva by som zaradil ako službu ako doplnkové služby pri preprave.

   Postupovali by sme podľa § 16 odsek 8 kde miestom dodania doplnkových služieb pri preprave, napríklad nakladanie, vykladanie, manipulácia a podobné služby, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.

   Odporúčame ešte túto vec odkomunikovať s špecialistom na DPH od Finančnej správy na území v Čechách a na Slovensku na tel: 048/43 17 222 na voľbe č. 2 – Informácie k DPH.

   S pozdravom

   Mgr. Gábor Hulitka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *